Թուրքիայի նորընտիր մեջլիսը միայն մեկ հայ պատգամավոր կունենա
ՍՏԱՄԲՈՒԼ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Թուրքիայի մեջլիսի ընտրությունների արդյունքներով նոր գումարման խորհրդարանը միայն մեկ հայ պատգամավոր կունենա՝ իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության անդամ, բժիշկ Սևան Սըվաջըօղլուն։ Այս մասին «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Ստամբուլի հայկական «Ակոս» պարբերականի գլխավոր խմբագիր Եդվարդ Տանձիկյանը։
Նա նկատեց, որ 2015 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով ընտրվել էր երեք հայ պատգամավոր՝ մեկը նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի գլխավորած իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունից, մեկը գլխավոր ընդդիմադիր, քեմալական Հանրապետաժողովրդական կուսակցությունից և մեկը քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցությունից։
«Այն ժամանակ երեք հայ պատգամավոր էր ընտրվել, բայց հիմա միայն մեկն է՝ Սևան Սըվաջըօղլուն։ Հետևաբար, ունենք հայ պատգամավորի խնդիր։ Անշուշտ, կարող եք ասել, թե ի՞նչ պետք է փոխվի, եթե ունենանք հինգ պատգամավոր։ Այո, ճիշտ է, բայց եթե երեք, չորս կամ հինգ հայ պատգամավոր լինի, պոլսահայերն իրենց ավելի հանգիստ կկարողանան զգալ։ Իսկ հիմա այդպես չէ»,- նկատեց Տանձիկյանը։
Խոսելով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հեռանկարների մասին՝ նա նկատեց, որ որպես թուրքահայեր, իրենք, բնականաբար, ցանկանում են, որ այդ հարաբերությունները կարգավորվեն, սահմանը բացվի և Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև երկխոսություն լինի։ Այդուհանդերձ, այս հարցում «Ակոս»-ի գլխավոր խմբագիրն այնքան էլ լավատես չէ։
Տանձիկյանի խոսքով՝ Թուրքիայում վերջին տարիներին ազգայնական մթնոլորտն ավելի է աճում, իսկ նման պայմաններում «դժվար է ակնկալել փոփոխություն հայ-թուրքական հարաբերություններում»։ «Փետրվարի երկրաշարժի ժամանակ Հայաստանից խումբ եկավ այստեղ, (հարաբերությունների կարգավորման) լավ առիթ էր, որը բաց թողեցինք»,- նկատեց նա։

В новом Меджлисе Турции будет лишь один депутат армянин
По результатам выборов в Меджлисе Турции нового созыва будет лишь один депутат армянин, доктор Севан Севаджоглу, член правящей партии «Справедливость и развитие». Об этом «Арменпресс» сообщил главный редактор армянской газеты «Акос», издающейся в Стамбуле, Эдвард Тандзикян.
Он отметил, что по результатам выборов в Меджлис 2015 года, в нем были три депутата армянина: один от правящей партии «Справедливость и развитие», возглавляемой президентом Реджепом Тайипом Эрдоганом, второй от основной оппозиционной Народно-республиканской партии Кемаля и третий от прокурдской Демократической партии народов.
«Тогда было избрано три армянских депутата, сейчас остался лишь один, Севан Севаджоглу. Следовательно, есть проблема армянского депутата. Конечно, можно сказать, что изменится, если у нас будет пять депутатов? Да, это - правда, но если было бы три, четыре или пять депутатов армян, то армянам Турции было бы спокойнее. Сейчас, этого нет», - заметил Тандзикян.
Говоря о перспективах урегулирования армяно-турецких отношений, он отметил, что как турецкие армяне они, естественно, хотят, чтобы эти отношения были урегулированы, чтобы была открыта граница, и был диалог между Арменией и Турцией. Однако, главный редактор «Акоса» не очень оптимистичен в этом вопросе.
По словам Тандзикяна, в последние годы в Турции нарастает националистическая атмосфера, и в таких условиях «трудно ожидать перемен в армяно-турецких отношениях». «Во время февральского землетрясения сюда приехала группа из Армении, это была хорошая возможность (для нормализации отношений), которую мы упустили», - отметил он.