Հայաստանն ու Ադրբեջանը վերահաստատել են հավատարմությունն Ամլաթիի հռչակագրին և դրան համապատասխան՝ միմյանց տարածքային ամբողջականությանը
Հայաստանն ու Ադրբեջանը վերահաստատել են հավատարմությունն Ամլաթիի
հռչակագրին և դրան համապատասխան՝ միմյանց տարածքային
ամբողջականությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը հանդես է եկել հայտարարությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հետ եռակողմ հանդիպումից հետո։
Շառլ Միշելն ընդգծել է, որ ունեցել են բաց, անկեղծ ու արդյունքին միտված քննարկում։ «Նրանք կենտրոնացել են առաջընթացի վրա՝ Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման ճանապարհին։ Ղեկավարները կիսում են Հարավային Կովկասում խաղաղություն հաստատելու պատրաստակամությունը։ Ես բարձր եմ գնահատում նրանց համատասխան ջանքերը։ Միասին մենք վերանայել ենք մեր օրակարգի բոլոր հարցերը»,- հայտարարել է Միշելը։
Նա նշել է, որ խաղաղության պայմանագրի շուրջ ԱՄՆ-ում վերջերս կայացած դրական բանակցություններից հետո պետք է պահպանվի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև համապարփակ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման ուղղությամբ վճռական քայլեր ձեռնարկելու թափը։
«Սահմանային հարցերում մենք վերանայել ենք առաջընթացը և սահմանի սահմանազատման հետ կապված հաջորդ քայլերը։ Այս համատեքստում ղեկավարները պայմանավորվել են սահմանային հարցերի շուրջ երկկողմ հանդիպումների վերսկսման շուրջ։ Ղեկավարները վերահատատել են իրենց աներկբա հավատարմությունը 1991 թվականի Ամլաթիի հռչակագրին և Հայաստանի (29,800 քառակուսի կիլոմետր) և Ադրբեջանի (86,600 քառակուսի կիլոմետր) համապատասխան տարածքային ամբողջականությանը: Սահմանի վերջնական սահմանազատումը կհամաձայնեցվի բանակցությունների միջոցով»,- հայտարարել է Եվրոպական խորհրդի նախագահը։
Նա նաև նշել է, որ կողմերը հստակ առաջընթաց են գրանցել տարածաշրջանում տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակմանն ուղղված քննարկումներում։ «Այս թեմայի շուրջ կողմերի դիրքորոշումներն արդեն միմյանց մոտ են, մասնավորապես Նախիջևանի հետ և այդ հատվածով երկաթուղային հաղորդակցությունը վերականգնելու հարցում։ «Նրանց համապատասխան խմբերին հանձնարարվել է վերջնական տեսքի բերել համաձայնագիր երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնման պայմանների և համատեղ շինարարական աշխատանքների մասին՝ կոնկրետ գրաֆիկով։ Նրանք նաև պայմանավորվել  են օգտվել Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության աջակցությունից այս աշխատանքի համար»,- ասել է Շառլ Միշելը:
Անդրադառնալով հումանիտար հարցերին՝ Միշելն ընդգծել է, որ եղել է հասկացվածություն, որ առաջիկա շաբաթներին ազատ կարձակվեն մնացած պահվող անձինք։ «Ես նաև ընդգծել եմ փոխհասկացվածության պահպանման անհրաժեշտությունն առ այն, որ զինծառայողները, որոնք պարզապես մոլորվել և հակառակ կողմ են անցել, արագացված կարգով կշարունակեն ազատ արձակվել։ Մենք նաև քննարկել ենք անհետ կորածների ճակատագրերը պարզելու և ականազերծման աշխատանքներն ակտիվացնելու կարևորությունը»,- ասել է Միշելը։
Եվրոպական խորհրդի նախագահը նաև հայտարարել է, որ շարունակել են քննարկումները Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ինքնավար մարզում ապրող հայերի իրավունքների և անվտանգության հարցի վերաբերյալ։ «Ես Ադրբեջանին կոչ եմ արել միջազգային հանրության հետ սերտ համագործակցությամբ մշակել պոզիտիվ օրակարգ՝ այդ բնակչության իրավունքներն ու անվտանգությունն ապահովելու համար»,- նշել է ԵԽ նախագահը։
Շառլ Միշելը հավելել է, որ կարևոր է թշնամական հռետորաբանությունից զերծ մնալը, բարեխիղճ գործելը, ինչպես նաև առաջնորդություն դրսևորելը փոխընդունելի լուծումների հասնելու համար։ «Մենք թաքնված պլաններ չունենք։ Մեր միակ նպատակն է օգնել Հայաստանին և Ադրբեջանին հասնել համապարփակ և արդար խաղաղության։ Մենք պատրաստ ենք մեր ներդրումն ունենալ նրանց համատեղ ջանքերում։ Մենք պայմանավորվել ենք Բրյուսելում հանդիպումներ անցկացնել այնքան հաճախ, որքան անհրաժեշտ է։ Ղեկավարները կրկին կհանդիպեն Բրյուսելում հուլիսին։ Եվ, ինչպես արդեն հրապարակային հայտարարվել է, ամենամոտ ժամկետներում մենք կրկին կհանդիպենք նախագահ Էմանուել Մակրոնի և կանցլեր Օլաֆ Շոլցի մասնակցությամբ՝ Քիշնևում Եվրոպական քաղաքական հանրության երկրորդ գագաթնաժողովի հարթակում։ Ես մտադիր եմ նաև ղեկավարներին հրավիրել մասնակցել նմանատիպ ևս մեկ հանդիպման Եվրոպական քաղաքական հանրության երրորդ գագաթնաժողովին, որը կկայանա հոկտեմբերին Գրանադայում»,- եզրափակել է Միշելը։

Armenia, Azerbaijan confirm commitment to 1991 Almaty Declaration and each other’s respective territorial integrity
YEREVAN, MAY 14, ARMENPRESS. President of the European Council Charles Michel released a statement on May 14 after the trilateral meeting with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev.
“It was a pleasure to host President Aliyev and Prime Minister Pashinyan today for a fifth meeting in Brussels. Our exchanges were frank, open and result-oriented. They focused on progress on the path towards Armenia-Azerbaijan normalization. The leaders shared a common willingness for a South Caucasus at peace. I commend their respective efforts. Together, we reviewed all issues on our agenda.
Following the recent positive talks held in the United States on the peace treaty, the momentum should be maintained to take decisive steps towards the signing of a comprehensive peace agreement between Armenia and Azerbaijan.
On border issues, we reviewed progress and the next steps regarding the delimitation of the border. In this context, the leaders agreed on the resumption of the bilateral meetings on border issues. The leaders confirmed their unequivocal commitment to the 1991 Almaty Declaration and the respective territorial integrity of Armenia (29,800 km2) and Azerbaijan (86,600 km2). The ultimate delimitation of the border will be agreed through negotiations.
On connectivity, the sides made clear progress in their discussions aimed at unblocking transport and economic links in the region. Positions on this topic have now come very close to each other in particular on the reopening of the railway connections to and via Nakhchivan. Their respective teams have been tasked to finalize an in principle agreement on the modalities for the opening of the railway connections and the necessary construction works together with a concrete timetable.They also agreed to draw upon the support of the World Customs Organization in supporting this work.
On humanitarian issues, there has been an understanding that further detainees would be released in the coming weeks. I also stressed the need to safeguard the mutual understanding that soldiers who have simply got lost and crossed to the other side would continue to be released through a speedy procedure. We also discussed the importance of stepping up work on addressing the fate of missing persons and on demining.
We continued our exchanges on the issue of the rights and security of Armenians living in the former Nagorno Karabakh Autonomous Oblast. I encouraged Azerbaijan to engage in developing a positive agenda with the aim of guaranteeing the rights and security of this population, in close cooperation with the international community. I also raised the need for a transparent and constructive dialogue between Baku and this population.
I believe that it is important to refrain from hostile rhetoric, engage in good faith and show leadership to reach mutually-acceptable solutions.
The EU has no hidden agenda. Our sole aim is to help Armenia and Azerbaijan reach a comprehensive and fair peace. We are ready to contribute to their joint efforts. We have agreed to hold the Brussels meetings as often as necessary. Leaders will meet again in Brussels in July. And as was already announced publicly, we will also meet again in the very near future together with President Macron of France and Chancellor Scholz of Germany on the margins of the 2nd European Political Community Summit in Chișinău. I also intend to invite the leaders for another such meeting in the margins of the third EPC summit in Granada in October.”