Հայաստանում կարևորում են Գերմանիայի աջակցությունը Հարավային Կովկասում հարատև խաղաղություն հաստատելու ջանքերին
Հայաստանում կարևորում են Գերմանիայի աջակցությունը Հարավային Կովկասում
հարատև խաղաղություն հաստատելու ջանքերին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը համարում է, որ միջազգային հանրությունը կարևոր դերակատարում ունի՝ աջակցելու Հարավային Կովկասում հարատև կայունության և խաղաղության հաստատմանն ուղղված իր ջանքերին, այս առումով Հայաստանը մեծ դեր է տեսնում նաև Գերմանիայի համար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Պարույր Հովհաննիսյանը «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի նախաձեռնած Հայաստանի և Գերմանիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին նվիրված համաժողովում:
Փոխնախարարն ընդգծեց, որ Հայաստանն ու Գերմանիան ունեն և կիսում են ընդհանուր արժեքներ, մասնավորապես՝ մարդու իրավունքները, ժողովրդավարությունն ու օրենքի գերակայությունը:
«Առաջնորդվելով այդ արժեհամակարգով՝ Գերմանիան գործուն աջակից է եղել թե Հայաստանում ընթացող արմատական բարեփոխումներին, և թե տարածաշրջանային կայունությանն ու խաղաղությանը ուղղված ջանքերին»,-ասաց Հովհաննիսյանը:
Նա ներկայացրեց, որ անվտանգային իրավիճակը  տարածաշրջանում շարունակում է չափազանց լարված մնալ, այնուամենայնիվ, չնայած առկա լրջագույն մարտահրավերներին՝ Հայաստանը շարունակում է մնալ կենսունակ և տոկուն երկիր: «Հայաստանի ժողովուրդը մշտապես տոկունություն է ցուցաբերել դժվարություններին դիմակայելու հարցում և աշխատում է իր երկրի համար ավելի բարեկեցիկ և կայուն ապագա կառուցելու ուղղությամբ: Այս առումով միջազգային հանրությունը կարևոր դերակատարում ունի՝ աջակցելու Հայաստանի ջանքերին՝ ուղղված տարածաշրջանում հարատև կայունության և խաղաղության հաստատմանը: Այստեղ մեծ դեր ենք տեսնում նաև Գերմանիայի համար»,-ասաց փոխնախարարը:
Նա ընդգծեց, որ Գերմանիան աներկբա սատարել  է Հայաստանի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը, աջակցել է հակամարտությունը բանակցությունների միջոցով, խաղաղ ճանապարհով լուծելու ջանքերին, հանդես է եկել ԼՂ-ում մարդու իրավունքների և մշակութային ժառանգության պաշտպանության օգտին:
Անդրադառնալով տարբեր ոլորտներում երկկողմ համագործակցությանը՝ փոխնախարարը նշեց, որ Հայաստանն ու Գերմանիան ունեն բազմաոլորտ համագործակցության երկարամյա պատմություն, ինչն էլ հանգեցրել է երկու ժողովուրդների ամուր բարեկամության:
«Դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր Հայաստանի և Գերմանիայի երկկողմ հարաբերություններն ավելի են ամրապնդվել և խորացել տարբեր ոլորտներում՝ այդ թվում քաղաքական, տնտեսական, մշակութային և կրթական»,-ասաց Պարույր Հովհաննիսյանը:
Երկրների միջև ակտիվ շփումներն ու բարձր մակարդակի այցելությունները նպաստում են հայ-գերմանական հարաբերությունների զարգացմանն ու համագործակցության ընդլայնմանը:
«Հայ-գերմանական հարաբերությունների քաղաքական հարթությունը ձևավորվել է մի շարք գործոններով, ներառյալ՝ տնտեսական հարաբերությունները, քաղաքական աջակցությունը, Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, օրենքի գերակայությանը և ժողովրդավարական բարեփոխումներին աջակցությունն ու ԵՄ-ի հետ գործընկերությունը խթանելու ջանքերը: Պատահական չէ և շատ սիմվոլիկ է, որ Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունը ղեկավարում է հենց Գերմանիայի ներկայացուցիչը»,-ասաց Հովհաննիսյանը:
Նա խոսեց նաև երկու երկրների տնտեսական համագործակցության մասին: Գերմանիան Հայաստանի խոշորագույն առևտրային գործընկերն է Եվրոպայում, կապերը շարունակում են ընդլայնվել ամեն տարի: Փոխնախարարը շոշափելի համարեց Գերմանիայի ներդրումները Հայաստանում, ինչը նպաստում է երկրում աշխատատեղերի ստեղծմանը և տնտեսական աճի խթանմանը:

Armenia attaches importance to Germany’s support to efforts aimed at lasting peace and stability in South Caucasus
YEREVAN, MAY 12, ARMENPRESS. Armenia believes that the international community has a big role in supporting its efforts aimed at establishing lasting peace and stability in South Caucasus, and in this regard it sees a big role for Germany as well, the Deputy Foreign Minister Paruyr Hovhannisyan said on May 12 at a seminar organized by the Konrad Adenauer Foundation dedicated to the 30th anniversary of establishment of diplomatic relations between Armenia and Germany.
He said that Armenia and Germany share common values, namely human rights, democracy and the rule of law.
“Guided by this value system, Germany has been a practical supporter to both the ongoing fundamental reforms in Armenia and the efforts aimed at regional stability and peace,” Hovhannisyan said.
He said that the security situation remains extremely tense in the region, but nonetheless Armenia is a vital and resilient country.
“The Armenian people have always been resilient in withstanding difficulties and are working for building a more prosperous and sustainable future for their country. In this regard the international community has an important role in supporting Armenia’s efforts aimed at establishing lasting stability and peace. Here we see a big role for Germany as well,” he said.
Hovhannisyan noted that Germany has unequivocally supported Armenia’s sovereignty and territorial integrity, expressed support for a negotiated settlement of the conflict and has called for the protection of human rights and cultural heritage in Nagorno Karabakh.
Speaking about bilateral cooperation, the Deputy FM said that Armenia and Germany have been cooperating in various sectors for many years and this has led to strong friendship between the two peoples.
Praising the high-level relations, Hovhannisyan said that “it’s no coincidence and it is very meaningful that the EU civilian mission in Armenia is led by a representative of Germany”, referring to the head of the European Union Mission in Armenia (EUMA) Markus Ritter.
Hovhannisyan noted that Germany is Armenia’s top trade partner in Europe, and the economic ties continue to expand every year. He said that the tangible German investments in Armenia contribute to economic growth and creation of jobs.