«Ո՛չ Արցախի էթնիկ զտմանը» շարժման նախաձեռնությամբ Ստեփանակերտում կազմակերպվեց հանրահավաք
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մայիսի 9-ին Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում տեղի ունեցավ «Ո՛չ Արցախի էթնիկ զտմանը» շարժման խմբի նախաձեռնությամբ կազմակերպված հանրահավաքը:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ հանրահավաքը մեկնարկեց Տերունական աղոթքով: Ներկաները լռության րոպեով հարգեցին Մեծ Հայրենական և Արցախյան պատերազմներում նահատակվածների հիշատակը:
«Ո՛չ Արցախի էթնիկ զտմանը» շարժման նախաձեռնողները վերահաստատեցին իրենց պահանջներն ու պայքարելու վճռականությունը՝ ազատ ապրելու իրավունքի համար:
343286805_749453150255663_1616700961259221906_n.jpg (242 KB)
Այնուհետև ներկայացվեց օրերս նախաձեռնված ստորագրահավաքի պահանջագրի տեքստը՝ ուղղված ՄԽ համանախագահ երկրների ղեկավարներին ու ՀՀ վարչապետին:
«Արցախի Հանրապետության քաղաքացիները նրանց ուշադրությունն են հրավիրում Ադրբեջանի կողմից 2020 թվականի Նոյեմբերի 9-ին կնքված հայտարարության դրույթների կոպտագույն խախտումների վրա: Ադրբեջանն իր գործողություններով իրականացնում է էթնիկ զտման քաղաքականություն, ժողովրդին իր հայրենիքից զրկելու ցեղասպանական գործողություններ՝ շրջափակման մեջ պահելով 120000 բնակչությանը: Մենք պահանջում ենք կիրառել բոլոր միջազգային մեխանիզմները՝ ապահովելու 2020 թվականի Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումների կատարումը»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Ազատամարտիկ Կարմեն Ավետիսյանը, շնորհավորելով Եռատոնի առթիվ, նշեց, որ իրենց սերունդը կատարել է այն, ինչը շատերին անհնարին էր թվում:
«Հաղթանակել ենք, որովհետև միասնական ենք եղել: Այսօր էլ միասնության ու բռունցքվելու կարիք կա»,- ընդգծեց ազատամարտիկը:
Արցախի Հանրապետության նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանն իր խոսքում համոզմունք հայտնեց, որ հաղթանակները միշտ հիշվելու են և դեռ կերտվելու են նորերը:
343564201_2473263199487746_3788804795597684167_n.jpg (140 KB)
«Ապրիլի 23-ին Ադրբեջանը խախտեց կարմիր գծերը՝ դնելով անցակետ: Այդ կարմիր գծերի խախտումը, որպես արժանապատիվ մարդ, ստիպում են պայքարել, որովհետև ուրիշ տարբերակ չկա: Ոչ ոք չպիտի սահմանափակի մեր ազատ մուտքն ու ելքը դեպի Հայաստան: Մենք 149-ը օր շրջափակման մեջ ենք, չունենք գազ, լույս, գիտեք Սարսանգի ջրամբարի վիճակը: Ունենք մեծ խնդիրներ, բայց չենք ընկճվում: Այո, ծանր է վիճակը, բայց գիտենք մի բան՝ ոչ մի «ռեինտեգրացիայի» մասին խոսք չի կարող լինել: Մենք պաշտպանում ենք մեր տունը, քաղաքներն ու գյուղերը, գերեզմանները, մեր հողի վրա ապրելու իրավունքը: Մենք չենք ուզում ոչ մեկի վրա հարձակվել, ուզում ենք հանգիստ, երջանիկ ապրել մեր հայրենիքում: Մենք պատրաստ ենք բանակցությունների, բայց այդ բանակցությունները չեն կարող լինել ատրճանակը գլխին դրած, այլ երկկողմանի հարգանքի պարագայում միայն»,-ասաց Վարդանյանը՝ Արցախի շուրջ համախմբման կոչ անելով համայն հայությանը:
Հանրահավաքին ներկա էին նաև Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, երկրորդ և երրորդ նախագահներ Արկադի Ղուկասյանն ու Բակո Սահակյանը, Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը:

Мы готовы к переговорам, но не с пистолетом у виска. В Степанакерте прошел митинг
9 мая на площади Возрождения Степанакерта прошел митинг, организованный движением «Нет этническим чисткам Арцаха!»
Как передает Арменпресс, митинг начался с молитвы «Отче наш». Собравшиеся почтили память павших в Великой Отечественной и Арцахской войнах минутой молчания.
343286805_749453150255663_1616700961259221906_n.jpg (242 KB)
Инициаторы движения «Нет этническим чисткам Арцаха!» подтвердили свои требования и решимость бороться за право жить свободно.
Затем был представлен текст инициированного недавно сбора подписей, адресованного лидерам стран-сопредседателей МГ и премьер-министру РА.
«Граждане Республики Арцах призывают обратить внимание на грубые нарушения положений заявления, подписанного Азербайджаном 9 ноября 2020 года. Своими действиями Азербайджан проводит политику этнической чистки, актов геноцида, лишения народа его родины— удерживая в блокаде 120-тысячного населения.Требуем использования всех международных механизмов для обеспечения положений трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, а также выполнения решений Международного суда ООН", - говорится в сообщении.
Борец за свободу Кармен Аветисян, поздравляя с Тройным праздником, отметила, что их поколение совершило то, что многие считали невозможным.
«Мы победили, потому что были едины. И сегодня также есть потребность в единстве и борьбе", - подчеркнула борец за свободу.
Бывший государственный министр Республики Арцах Рубен Варданян выразил уверенность, что победы будут помнить всегда и будут совершаться новые.
343564201_2473263199487746_3788804795597684167_n.jpg (140 KB)
«23 апреля Азербайджан нарушил красные линии, установив блокпост. Нарушение этих красных линийзаставляет вас бороться— как людей чести, потому что другого выхода нет. Никто не должен ограничивать наш свободный въезд и выезд в Армению. Мы в осаде уже 149 дней, у нас нет газа, электричества, вы знаете тажеположение Сарсангского водохранилища. У нас большие проблемы, но мы не в отчаянии. Да, ситуация сложная, но мы знаем одно: ни о какой «реинтеграции» не может быть и речи.Мы защищаем свой дом, свои города и села, могилы, право жить на своей земле. Мы не хотим ни на кого нападать, мы хотим мирно и счастливо жить на своей Родине. Мы готовы к переговорам, но эти переговоры нельзя вести с пистолетому виска, а только при условииобоюдного уважения», - сказал Варданян, призвав все армянство объединиться вокруг Арцаха.
На митинге также присутствовали президент Республики Арцах Араик Арутюнян, второй и третий президенты Аркадий Гукасян и Бако Саакян, председатель Национального собрания Артур Товмасян.