«Ո՛չ Արցախի էթնիկ զտմանը» շարժման նախաձեռնությամբ Ստեփանակերտում կազմակերպվեց հանրահավաք
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մայիսի 9-ին Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում տեղի ունեցավ «Ո՛չ Արցախի էթնիկ զտմանը» շարժման խմբի նախաձեռնությամբ կազմակերպված հանրահավաքը:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ հանրահավաքը մեկնարկեց Տերունական աղոթքով: Ներկաները լռության րոպեով հարգեցին Մեծ Հայրենական և Արցախյան պատերազմներում նահատակվածների հիշատակը:
«Ո՛չ Արցախի էթնիկ զտմանը» շարժման նախաձեռնողները վերահաստատեցին իրենց պահանջներն ու պայքարելու վճռականությունը՝ ազատ ապրելու իրավունքի համար:
343286805_749453150255663_1616700961259221906_n.jpg (242 KB)
Այնուհետև ներկայացվեց օրերս նախաձեռնված ստորագրահավաքի պահանջագրի տեքստը՝ ուղղված ՄԽ համանախագահ երկրների ղեկավարներին ու ՀՀ վարչապետին:
«Արցախի Հանրապետության քաղաքացիները նրանց ուշադրությունն են հրավիրում Ադրբեջանի կողմից 2020 թվականի Նոյեմբերի 9-ին կնքված հայտարարության դրույթների կոպտագույն խախտումների վրա: Ադրբեջանն իր գործողություններով իրականացնում է էթնիկ զտման քաղաքականություն, ժողովրդին իր հայրենիքից զրկելու ցեղասպանական գործողություններ՝ շրջափակման մեջ պահելով 120000 բնակչությանը: Մենք պահանջում ենք կիրառել բոլոր միջազգային մեխանիզմները՝ ապահովելու 2020 թվականի Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումների կատարումը»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Ազատամարտիկ Կարմեն Ավետիսյանը, շնորհավորելով Եռատոնի առթիվ, նշեց, որ իրենց սերունդը կատարել է այն, ինչը շատերին անհնարին էր թվում:
«Հաղթանակել ենք, որովհետև միասնական ենք եղել: Այսօր էլ միասնության ու բռունցքվելու կարիք կա»,- ընդգծեց ազատամարտիկը:
Արցախի Հանրապետության նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանն իր խոսքում համոզմունք հայտնեց, որ հաղթանակները միշտ հիշվելու են և դեռ կերտվելու են նորերը:
343564201_2473263199487746_3788804795597684167_n.jpg (140 KB)
«Ապրիլի 23-ին Ադրբեջանը խախտեց կարմիր գծերը՝ դնելով անցակետ: Այդ կարմիր գծերի խախտումը, որպես արժանապատիվ մարդ, ստիպում են պայքարել, որովհետև ուրիշ տարբերակ չկա: Ոչ ոք չպիտի սահմանափակի մեր ազատ մուտքն ու ելքը դեպի Հայաստան: Մենք 149-ը օր շրջափակման մեջ ենք, չունենք գազ, լույս, գիտեք Սարսանգի ջրամբարի վիճակը: Ունենք մեծ խնդիրներ, բայց չենք ընկճվում: Այո, ծանր է վիճակը, բայց գիտենք մի բան՝ ոչ մի «ռեինտեգրացիայի» մասին խոսք չի կարող լինել: Մենք պաշտպանում ենք մեր տունը, քաղաքներն ու գյուղերը, գերեզմանները, մեր հողի վրա ապրելու իրավունքը: Մենք չենք ուզում ոչ մեկի վրա հարձակվել, ուզում ենք հանգիստ, երջանիկ ապրել մեր հայրենիքում: Մենք պատրաստ ենք բանակցությունների, բայց այդ բանակցությունները չեն կարող լինել ատրճանակը գլխին դրած, այլ երկկողմանի հարգանքի պարագայում միայն»,-ասաց Վարդանյանը՝ Արցախի շուրջ համախմբման կոչ անելով համայն հայությանը:
Հանրահավաքին ներկա էին նաև Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, երկրորդ և երրորդ նախագահներ Արկադի Ղուկասյանն ու Բակո Սահակյանը, Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը:

Ready for talks, but not with the gun to our head – says former State Minister of Nagorno Karabakh
STEPANAKERT, MAY 9, ARMENPRESS. Citizens of Nagorno Karabakh/Artsakh gathered at the central plaza in Stepanakert city for the No to Ethnic Cleansing of Artsakh movement’s rally on May 9.
The rally began with a prayer at the Renaissance Square , followed by a moment of silence in honor of those who made the ultimate sacrifice in WWII and the Nagorno Karabakh wars.
The participants of the rally reiterated their demands and determination to struggle for their right to live freely.
The text of a recently launched petition addressed to the leaders of the OSCE Minsk Group Co-Chairing countries and the Armenian Prime Minister was read.
The petition warns that Azerbaijan is carrying out a policy of ethnic cleansing, genocidal actions aimed at depriving the people of their homeland and is keeping 120,000 Armenians blockaded. It also mentions the gross violations of the 2020 ceasefire agreement – the trilateral statement – by Azerbaijan.
“We demand the application of all international mechanisms to ensure the terms of the 9 November 2020 trilateral statement, as well as the implementation of the UN International Court of Justice ruling,” reads the petition.
Former State Minister Ruben Vardanyan was also in attendance.
“On April 23, Azerbaijan violated the red lines and installed a checkpoint. The violation of these red lines makes us struggle, as honorable men, because we have no other option. No one should restrict our free access and exit in and from Armenia. We are under blockade for already 149 days, we don’t have gas and power, and you know the situation in Sarsang reservoir. We have many problems, but we are not giving up. Yes, the situation is difficult, but one thing is certain, there can be no talk about any so-called reintegration. We are defending our home, our cities and villages, the graves of our ancestors, our right to live on our land. We don’t want to attack anyone, we want a calm and happy life in our homeland. We are ready for negotiations, but these negotiations cannot take place with the gun to our head, but only in case of mutual respect,” Vardanyan said, calling on Armenians around the world to be united for Artsakh.
President of Artsakh Arayik Harutyunyan, together with former presidents Arkady Ghukasyan and Bako Sahakyan, were also in attendance.