Արցախի ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի հրահրած բնապահպանական աղետի վերաբերյալ. անհրաժեշտ է ՄԱԿ-ի ԱԽ միջամտությունը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի հրահրած վերահաս բնապահպանական աղետի վերաբերյալ՝ անհրաժեշտ համարելով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անհապաղ և վճռական միջամտությունը՝ թույլ չտալու մարդու իրավունքների զանգվածային ու կանոնավոր խախտումների շարունակումն Արցախում և կասեցնելու Ադրբեջանի հանցավոր ծրագրերն ու ցեղասպան մտադրությունները։ «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության արտգործնախարարությունից։
Հայտարարության մեջ ասվում է. «Գրեթե 5 ամիս է, ինչ շարունակվում է Արցախի Հանրապետության պաշարումը, որն ուղեկցվում է տրանսպորտային և էներգետիկ ապօրինի շրջափակմամբ և հանդիսանում է Ադրբեջանի կողմից պետական մակարդակով համակարգված ու հետևողականորեն իրականացվող էթնիկ զտումների քաղաքականության հիմնական գործիքներից մեկը։ Այս քաղաքականության շրջանակներում ադրբեջանական կողմը փորձում է ոչ միայն անտանելի սոցիալ-տնտեսական պայմաններ ստեղծել, այլ նաև արհեստականորեն հրահրել բնապահպանական աղետ և խարխլել Արցախի կայուն զարգացման հիմքերը։
Մասնավորապես, ադրբեջանական կողմը խոչընդոտում է Հայաստանից Արցախ մտնող միակ բարձրավոլտ հոսանքագծի վթարի վերացումն Աղավնո-Բերձոր հատվածում։  Էներգետիկ ճգնաժամը խորացնելու նպատակով ադրբեջանական կողմը կանոնավոր կերպով խափանել է նաև Հայաստանից Արցախ մտնող գազատարի աշխատանքը։ Վերջին անջատումից արդեն 2 ամիս է անցել։ Արդյունքում Սարսանգի ջրամբարի վրա գտնվող հիդրոէլեկտրակայանը դարձավ էներգետիկ ճգնաժամը մեղմելու միակ հնարավորությունը, սակայն ադրբեջանական իշխանությունների՝ պաշարման և էներգետիկ շրջափակման չդադարող քաղաքականությունը հանգեցրեց նրան, որ ցրտաշունչ ձմռան ընթացքում Արցախի պաշարված բնակչության համար անհրաժեշտ էլեկտրաէներգիա արտադրելու նպատակով ջրամբարից բաց թողնվեց աննախադեպ քանակությամբ ջուր։
Արցախի իշխանությունները բազմիցս միջազգային հանրության ուշադրություն են հրավիրել այն փաստի վրա, որ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանից Արցախ բնական գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարման միտումնավոր արգելափակման շարունակումը կհանգեցնի աղետալի հետևանքների, մասնավորապես, Սարսանգի ջրամբարի համար, որը քաղցրահամ ջրի ամենախոշոր ու կենսական նշանակություն ունեցող աղբյուրն է Արցախում։ Սարսանգի ջրամբարի ցամաքումը բնապահպանական լուրջ հետևանքներ կառաջացնի տարածաշրջանի ողջ էկոհամակարգի համար․ Արցախի, ինչպես նաև Ադրբեջանի որոշ շրջանների բնակչությունը կզրկվի նորմալ կենսագործունեության համար անհրաժեշտ ջրային ռեսուրսներից։
Սարսանգի ցամաքման համար նախապայմաններ ստեղծելով և բնապահպանական աղետ հրահրելով՝ Ադրբեջանի իշխանությունները միանգամից մի քանի նպատակ են հետապնդում, այդ թվում՝ անտանելի կենսապայմաններ ստեղծել Արցախում և հող նախապատրաստել ջրային ռեսուրսների անբարեխիղճ օգտագործման մեջ մեղադրանքների համար՝ որպես նոր ռազմական սադրանքների պատրվակ։
Վերստին ընդգծում ենք, որ Ադրբեջանի հակաիրավական և ագրեսիվ շարունակական գործողություններով պայմանավորված՝ շեշտակի վատթարանում է հումանիտար իրավիճակն Արցախի Հանրապետությունում և ընդհանուր ռազմաքաղաքական իրադրությունը տարածաշրջանում։ Ստեղծված ծայրահեղ վտանգավոր իրավիճակում խիստ անհրաժեշտ ենք համարում 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների անշեղ կատարման ապահովումը, ինչպես նաև միջազգային հանրության և առաջին հերթին՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անհապաղ և վճռական միջամտությունը՝ թույլ չտալու մարդու իրավունքների զանգվածային ու կանոնավոր խախտումների շարունակումն Արցախում և կասեցնելու Ադրբեջանի հանցավոր ծրագրերն ու ցեղասպան մտադրությունները»։

Artsakh MFA issued a statement regarding the environmental disaster provoked by Azerbaijan, asking for UNSC intervention
Artsakh MFA issued a statement regarding the environmental disaster provoked by
Azerbaijan, asking for UNSC intervention
YEREVAN, MAY 8, ARMENPRESS. The Foreign Ministry of Artsakh issued a statement regarding the imminent environmental disaster provoked by Azerbaijan. As ARMENPRESS was informed from MFA Artsakh, the statement reads as follows,
“For almost five months now, the Republic of Artsakh has been under siege, accompanied by an unlawful transport and energy blockade, as one of the main instruments of the ethnic cleansing policy consistently and systematically pursued by Azerbaijan at the state level. As part of this policy, the Azerbaijani authorities are trying not only to create unbearable socio-economic conditions, but also artificially provoke an environmental disaster and undermine the foundations of sustainable development of Artsakh.
In particular, Azerbaijan is still preventing the repair of the damaged Aghavno-Berdzor section of the only high-voltage power line running from Armenia to Artsakh. To deepen the energy crisis, Azerbaijan has also regularly disrupted the supply of natural gas from Armenia to Artsakh. It has been two months since the last cut off. As a result, the hydroelectric power plant on the Sarsang reservoir became the only means to mitigate the energy crisis, however, the continued Azerbaijani policy of siege and energy blockade resulted in the release of an unprecedented amount of water from the reservoir to generate the electricity needed for the besieged population of Artsakh during the cold winter period.
The authorities of Artsakh have repeatedly drawn the attention of the international community to the fact that the continued deliberate obstruction by Azerbaijan of natural gas and electricity supply from Armenia to Artsakh will lead to disastrous consequences, in particular for the Sarsang reservoir, which is the largest and most critically important source of freshwater in Artsakh. Shallowing of the Sarsang reservoir will have serious environmental consequences for the entire ecosystem of the region, and will deprive the population of both Artsakh and some regions of Azerbaijan of water resources necessary for normal life activity.
By creating prerequisites for the shallowing of the Sarsang reservoir and provoking an environmental disaster, the Azerbaijani authorities are pursuing several goals, including creating unbearable living conditions in Artsakh and preparing the ground for accusations of unscrupulous use of water resources as a pretext for new military provocations.
We emphasise again that due to the ongoing unlawful and aggressive actions of Azerbaijan, the humanitarian situation in the Republic of Artsakh and the overall military-political situation in the region are rapidly deteriorating. In the current extremely dangerous situation, we consider it absolutely necessary to ensure strict compliance with the provisions of the Trilateral Statement of 9 November 2020, as well as the immediate and resolute intervention of the international community and, first of all, the UN Security Council, to prevent the continuation of massive and systematic violations of human rights in Artsakh and to stop the criminal plans and genocidal intentions of Azerbaijan”.