Ադրբեջանի գործողությունները խոսում են ԼՂ-ում էթնիկ զտումների նախապատրաստության մասին. Փաշինյան
ՊՐԱՀԱ, 4 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Այն, ինչ ներկայում Ադրբեջանն իրականացնում է Լեռնային Ղարաբաղի հայերի նկատմամբ, էթնիկ զտման գործընթացի նախապատրաստում է։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը Պրահայից, այս մասին նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը` Պրահայի անդրատլանտյան հարաբերությունների կենտրոնում կայացած «Հայաստանի ժողովրդավարությունն անհանգիստ տարածաշրջանում. Անվտանգության ու կայունության կարիքները» խորագրով քննարկմանը։
Քննարկման մասնակիցներին ներկայացնելով տարածաշրջանային իրավիճակը` Փաշինյանը նշեց, որ Ադրբեջանը կոպտորեն խախտում է 2020 թվականի նոյեմբերին կնքված եռակողմ համաձայնագրի դրույթները։ Արդեն մի քանի ամիս է` արգելափակել է Լեռնային Ղարաբաղն արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը։ Ադրբեջանը դա անում է՝ անտեսելով միջազգային դատարանի որոշումը։
«Չնայած միջազգային դատարանի որոշմանը, Ադրբեջանն ապօրինաբար տեղադրեց անցակետ Լաչինի միջանցքում` այս գործողություններով խախտելով ազատ տեղաշարժի իրավունքը։ Խափանում է բնական գազի, էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը՝ խորացնելով հումանիտար ճգնաժամը։ Մենք սրանք առանձին գործողություններ չենք դիտարկում, այլ նախապատրաստություն է էթնիկ զտումների։ Անհրաժեշտ է, որ միջազգային փաստահավաք առաքելություն գործուղղվի Լեռնային Ղարաբաղ, Լաչինի միջանցք», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանն՝ ընդգծելով, որ միջազգային հանրությունը պետք է հասցեական գնահատականներ տա։

Azerbaijan's actions speak of preparations for ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh. Pashinyan
YEREVAN, MAY 4, ARMENPRESS. What Azerbaijan is currently դօինգ against the Armenians of Nagorno-Karabakh is preparation for the ethnic cleansing process, the correspondent of ARMENPRESS reports from Prague that Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan said at the "Armenia's democracy in the troubled region: Security and stability needs" discussion held at the Prague Center for Transatlantic Relations.
Presenting the regional situation to the participants of the discussion, Pashinyan noted that Azerbaijan grossly violates the provisions of the tripartite agreement signed in November 2020. For several months, the only road connecting Nagorno-Karabakh to the outside world, the Lachin Corridor, has been blocked. Azerbaijan is doing this in ignorance of the decision of the international court.
"Despite the decision of the international court, Azerbaijan illegally set up a checkpoint in the Lachin corridor, violating the right to free movement with these actions. The supply of natural gas and electricity is disrupted, deepening the humanitarian crisis. We do not consider these isolated actions, but preparations for ethnic cleansing. It is necessary that an international fact-finding mission be sent to Nagorno-Karabakh, Lachin Corridor," said Nikol Pashinyan, emphasizing that the international community should give targeted assessments.
Despite all the difficulties, according to the Prime Minister, peace in the region has no alternative.