ԱՄՆ հայկական համայնքի ներկայացուցիչները Բայդենից պահանջել են քայլեր ձեռնարկել՝ դադարեցնելու Արցախում հայերի երկրորդ ցեղասպանությունը
ԱՄՆ հայկական համայնքի ներկայացուցիչները Բայդենից պահանջել են քայլեր
ձեռնարկել՝ դադարեցնելու Արցախում հայերի երկրորդ ցեղասպանությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների հայկական համայնքի ներկայացուցիչները երթ են անցկացրել Վաշինգտոնում՝ ոգեկոչելով Հայոց ցեղասպանության տարելիցը և նախագահ Բայդենից պահանջելով քայլեր ձեռնարկել Արցախում հայերի երկրորդ ցեղասպանությունը դադարեցնելու համար։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հայտնում է ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը, երթի մասնակիցներն ԱՄՆ-ում Ադրբեջանի դեսպանատան մոտից քայլել են դեպի Թուրքիայի դեսպանատան մոտ, իսկ երթն ավարտվել է Սպիտակ տան մոտ կայացած ակցիայով։
Ակցիայի մասնակիցները պահել են «Արցախն ուժեղ է», «Դադարեցրեք Արցախի շրջափակումը», «120 հազար խաղաղ բնակիչներ պատանդ են Ադրբեջանի ձեռքում», «Պատժամիջոցներ կիրառեք ցեղասպան Ադրբեջանի նկատմամբ», «Ալիևը մեղավոր է պատերազմական հանցագործությունների մեջ» և այլ գրություններով պաստառներ։

Представители армянской общины США потребовали от Байдена предпринять шаги, чтобы остановить второй геноцид армян
Представители армянской общины США потребовали от Байдена предпринять шаги,
чтобы остановить второй геноцид армян
Представители армянской общины Соединенных Штатов Америки провели в Вашингтоне марш, посвященный годовщине Геноцида армян с требованиями, обращенными к президенту Байдену предпринять шаги для прекращения в Арцахе второго геноцида армян.
«Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на сообщение Комитета «Ай Дата США». Участники марша прошли от посольства Азербайджана в США до посольства Турции, завершился марш акцией, проведенной возле Белого дома.
Участники акции держали в руках транспаранты с надписями «Арцах сильный», «Прекратить блокаду Арцаха», «120 000 мирных жителей находятся в заложниках у Азербайджана», «Принять санкции против геноцидального Азербайджана», «Алиев виновен в совершении военных преступлений» и другие.