ՀՀ ԱԳՆ-ն ՌԴ-ին կոչ է անում ապահովել Բաքվի ուժերի դուրսբերումը Լաչինի միջանցքից. ՀՀ ԱԳՆ-ն՝ Ադրբեջանի ապօրինի անցակետի վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում ապօրինի անցակետի տեղադրման վերաբերյալ՝ նշելով, որ դա իրապես 2020թ․նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության հիմնարար դրույթներից մեկի աղաղակող խախտում է՝ միտված Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումներ իրականացնելու և Լեռնային Ղարաբաղն ամբողջությամբ հայաթափելու իր քաղաքականության հետևողական իրագործմանը։ ՀՀ ԱԳՆ-ն նաև կոչ է արել Ռուսաստանի Դաշնությանն ի վերջո կատարել եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետով ստանձնած իրենց պարտավորությունը՝ վերացնելով միջանցքի ապօրինի արգելափակումը և ապահովելով ադրբեջանական ուժերի դուրսբերումը Լաչինի միջանցքի ողջ անվտանգության գոտուց։
Հայտարարության մեջ նշված է. «2023թ. ապրիլի 23-ին Ադրբեջանի իշխանությունները, կոպտորեն խախտելով 2020թ․նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետը, արդեն պաշտոնապես արգելափակել են Լաչինի միջանցքը՝ քայլեր ձեռնարկելով միջանցքում՝ ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության գոտում անցակետ տեղադրելու ուղղությամբ:
Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից այսօր իրականացված այս քայլը չի կարելի համարել Ադրբեջանի հերթական սադրանք անգամ․այն իրապես 2020թ․նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության հիմնարար դրույթներից մեկի աղաղակող խախտում է՝ միտված Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումներ իրականացնելու և Լեռնային Ղարաբաղն ամբողջությամբ հայաթափելու իր քաղաքականության հետևողական իրագործմանը։ Նախորդ տարվա դեկտեմբերի 12-ից շինծու բնապահպանական պատրվակներով Լաչինի միջանցքի շարունակական ապօրինի արգելափակումը և այսօր արդեն ակնհայտ կեղծ և անհիմն պատրվակներով անցակետի տեղադրումը հենց այս ծրագրված քաղաքականության հետևողական իրականացման հերթական քայլերն են։
Այս գործողությունն իրականացվում է ի հեճուկս միջազգային հանրության միանշանակ հայտարարությունների և հատկապես Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ 2023թ. փետրվարի 22-ի իրավաբանական պարտադիր ունեցող վճռի: Ավելին, Ադրբեջանի ղեկավարությունը նույնիսկ ջանք չի գործադրում ոչ միայն ձեռք բերված հանրահայտ պայմանավորվածությունները կատարելու, այլև իր կողմից միջազգային իրավունքի հիմնարար նորմերի շարունակական խախտումները կոծկելու ուղղությամբ և ամեն կերպ լարում է տարածաշրջանային իրավիճակը` հող նախապատրաստելով լայնածավալ ուժի կիրառման համար։
Հայաստանի Հանրապետությունը՝ որպես նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրող կողմ, անընդունելի է համարում և խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի՝ Լաչինի միջանցքում ապօրինի անցակետ տեղադրելու այս քայլը։ Այն, ինչպես նաև Ադրբեջանի կողմից մինչ այդ իրականացված նմանօրինակ գործողությունները՝ զուգորդված չդադարող հայատյաց ու սպառնալից հռետորաբանությամբ, միտված են տապալելու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման փաստաթղթի շուրջ բանակցությունները:
Կոչ ենք անում Ռուսաստանի Դաշնությանն ի վերջո կատարել եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետով ստանձնած իրենց պարտավորությունը՝ վերացնելով միջանցքի ապօրինի արգելափակումը և ապահովելով ադրբեջանական ուժերի դուրսբերումը Լաչինի միջանցքի ողջ անվտանգության գոտուց, իսկ միջազգային անվտանգության մանդատով օժտված ՄԱԿ-ի անդամ պետություններին հստակորեն արձանագրել Ադրբեջանի կողմից տարածաշրջանային անվտանգությունը խարխլող գործողությունները և գործուն քայլեր ձեռնարկել միջազգային բարձրագույն դատական ատյանի վճռի անվերապահ կատարման ուղղությամբ»:

Armenian MFA calls on Russia to ensure the withdrawal of Baku's forces from the Lachin Corridor
YEREVAN, APRIL 23, ARMENPRESS. On April 23, 2023 the authorities of Azerbaijan, grossly violating the provision 6 of November 9, 2020 Trilateral statement, have already officially blocked the Lachin corridor, taking steps to install a checkpoint in the corridor in the area of responsibility of the Russian peacekeeping contingent, ARMENPRESS was informed from MFA Armenia.
This step carried out by the armed forces of Azerbaijan today cannot even be considered as another provocation of Azerbaijan: it is really a flagrant violation of one of the fundamental provisions of November 9, 2020 Trilateral statement, aimed at the consistent implementation of Azerbaijan’s policy of ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh and the complete annihilation of Armenians from Nagorno-Karabakh. The continuous illegal blockade of the Lachin corridor since December 12, 2022 under fabricated environmental pretexts and the installation of a checkpoint under false and groundless pretexts today are the continuation of the consistent implementation of this planned policy.
This action is being carried out against the unequivocal statements of the international community and especially the legally binding decision of February 22,  2023 of the International Court of Justice. Moreover, the authorities of Azerbaijan do not make an effort to fulfil the well-known agreements or even to cover up its continuous violations of the fundamental norms of international law and in every possible way aggravate the regional situation, preparing the ground for the use of large-scale force.
The Republic of Armenia, as a signatory to the November 9 Trilateral statement, considers this step of installation of a checkpoint in the Lachin corridor by Azerbaijan unacceptable. This, as well as the previous similar actions of Azerbaijan, combined with continuous Armeniophobic and threatening rhetoric, are aimed at scuttling the negotiations on the document on the normalisation of relations between Armenia and Azerbaijan.
We call on the Russian Federation to finally fulfil the obligation under provision 6 of the Trilateral statement by eliminating the illegal blockade of the Lachin corridor and ensuring the withdrawal of Azerbaijani forces from the entire security zone of the corridor, and we call on the member states of the UN, having a mandate for the preservation of international security, to clearly record Azerbaijan's actions undermining the regional security and take effective steps towards the unconditional implementation of the decision of the ICJ, the highest international legal body.