Վիլանովայի համալսարանում Հովնանյանի անվան կրթաթոշակառուների թիվը տարեցտարի ավելանում է
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իր ստեղծման օրվանից ի վեր՝ կրթությունը միշտ եղել է Հ․ Հովնանյան ընտանեկան հիմնադրամի («Դը Հ.Հովնանյան Ֆեմիլի Ֆաունդյշն մասնաճյուղ») առանցքային արժեքներից մեկը: Ավելի քան մեկ տասնամյակ Հիմնադրամը հայ և այլազգի ուսանողներին տրամադրում է կրթաթոշակ՝ ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Միացյալ Նահանգների բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում որակյալ կրթություն ստանալու համար:
Որպես իր կրթաթոշակային ծրագրի մի մաս՝ Հիմնադրամը Վիլանովայի համալսարանում ստեղծեց բարեգործական հիմնադրամ՝ Հ․ Հովնանյան ընտանեկան հիմնադրամի հիմնադիր և Վիլանովա համալսարանի շրջանավարտ (56 թ.) լուսահոգի Հիրայր Հովնանյանի անունով: Հովնանյան կրթաթոշակային հիմնադրամի միջոցով պարոն Հովնանյանը ցանկանում էր հնարավորություն տալ այլ երիտասարդների ևս ստանալու այնպիսի բարձրակարգ կրթություն, ինչպիսին իրենն էր, որն իրեն օգնեց դառնալ հաջողակ վարպետ շինարար և ձեռներեց:
Hirair and Anna Hovnanians.jpg (67 KB)
Դրամաշնորհը, որը կազմում է երեք միլիոն դոլարից ավելի, թույլ է տալիս Վիլանովայի համալսարան լրիվ դրույքով ընդունվող՝ բակալավրիատում սովորող հայազգի ուսանողներին, դիմել կրթաթոշակի համար: Կրթաթոշակի համար կրկնակի դիմելու դեպքում՝ բակալավրիատում սովորող ուսանողների կրթաթոշակի տրամադրման տևողությունը կարող է երկարաձգվել՝ կախված նրանց ակադեմիական առաջադիմությունից և ֆինանսական կարիքներից:
Դիմորդների հայտերը դիտարկվում են՝ ելնելով նրանց ակադեմիական նվաճումներից, առաջնորդության հմտություններից, համալսարանի թեստավորման միավորներից, ինչպես նաև ֆինանսական կարիքներից: Հովնանյան կրթաթոշաառուները կարող են օգտագործել շնորհված միջոցները` ծածկելու համապատասխան ծախսերը, ինչպիսիք են ուսման վարձը, սենյակը և սնունդը: 2022-2023 ուստարվա համար ընդհանուր առմամբ շնորհվել է 22 կրթաթոշակ՝ 128.558 ԱՄՆ դոլարի չափով, որից 16-ը՝ տրվել է հայկական ծագում ունեցող ուսանողների։
Վիլանովայի՝ հայ ուսանողական միությունը ծաղկում է. այժմ 25 ուսանող ունի: Հովնանյան կրթաթոշակառու 20-ամյա Իզաբելլա Բալյանը, ով Մասաչուսեթս նահանգի Վինչեստեր քաղաքից է, նշում է. «Պապս մանուկ հասակում փախել է Հայոց ցեղասպանությունից և գաղթել Լիբանան, որտեղ էլ ստեղծել է իր ընտանիքը։ Լիբանանից հայրս և իր ընտանիքը ներգաղթեցին Ամերիկա, երբ նա վեց տարեկան էր: Ես միշտ ամուր եմ պահել իմ նախնիների հավատքի և տոկունության արժեքները և Վիլանովայում հույս ունեմ շարունակել տարածել հայկական մշակույթը»: Իզաբելլան հավատարիմ է մնում իր խոսքերին` ստանձնելով ղեկավար դեր համալսարանի Հայ ուսանողների ասոցիացիայի շրջանակներում, որն անհավանական աշխատանք է կատարում` կրթելով Վիլանովացիներին հայերի և Հայաստանի Հանրապետության համար կարևոր հարցերի շուրջ:
Շուտով՝ 2024 թվականին, համալսարանն ավարտում է 21-ամյա Մայքլ Ստամբուլյանը, Նյու Ջերսիի Ռոբինսվիլ քաղաքից: Նա երախտապարտ է իրեն տրամադրված կրթաթոշակի համար: «Ես 100%-ով հայ եմ, և ես և իմ ընտանիքը մեծ հպարտություն ենք զգում մեր ազգային պատկանելությամբ: Ես սիրում եմ բարձրաձայնել իմ ինքնության և հայոց պատմությունը մասին: Վիլանովայի համալսարանում Հովնանյան ընտանիքի կրթաթոշակային ծրագիրը վկայում է այն սիրառատության և համայնքի զգացողության մասին, որը գոյություն ունի հայերի միջև: Երկու բան, որոնք Վիլանովան ինձ համար առավել գրավիչ են դարձնում՝ բարձրակարգ ակադեմիկոսներն են և ուժեղ համայնքը: Ինչպես հայերը, Վիլանովացիներն նույնպես ունեն համայնքի հզոր զգացում: Ես հպարտ եմ, որ հայ Վիլլանովացի եմ»։
Ի հավելումն Վիլանովայի ուսանողներին տրամադրվող տարեկան կրթաթոշակների՝ հիմնադրամը 2022 թվականի գարնանը 10 միլիոն դոլար նվիրաբերեց Վիլանովայի համալսարանին՝ աջակցելու մի քանի կարևոր ակադեմիական նախաձեռնությունների, ներառյալ Ֆալվի գրադարանի շարունակական արդիականացմանը: Այս նվերը բարձր գնահատելով՝ Վիլանովայի ուսանողական քաղաքի ամենանոր շենքերից մեկը, որը հայտնի է որպես «The Commons», այժմ կոչվում է «Հովնանյան սրահ»:
Հիմնադրամի 1986թ․ հիմնադրումից ի վեր, Հ․ Հովնանյան ընտանեկան հիմնադրամը (H. Hovnanian Family Foundation) առավել քան $75 միլիոն դոլար է հատկացրել բարեգործական, կրթական, գիտական, մշակութային և այլ համապատասխան նպատակներով հարյուրավոր նախաձեռնությունների և ծրագրերի համար՝ հիմնական նպատակ ունենալով օգնել հայ համայնքներին աշխարհով մեկ, ինչպես նաև Նյու Ջերզի նահանգի Մոնմութ և Օուշն շրջանների կազմակերպություններին։

YEREVAN, Armenia – Since its inception, education has always been one of the core values of the H. Hovnanian Family Foundation. For over a decade, the Foundation has supported Armenian and non-Armenian recipients with educational scholarships to attain a quality education at both institutions of higher learning in Armenia as well as in the United States.
As part of its scholarship program, the Foundation created an endowment fund at Villanova University, named after the late Hirair Hovnanian, a Villanova alumnus (’56 COE), and the founder of The H. Hovnanian Family Foundation. The creation of the Hovnanian Scholarship fund was Mr. Hovnanian’s way of paying it forward for others to have the same opportunity he was given to get a top-notch education that helped propel his success as a master builder and entrepreneur.
At just over $3 million total, the endowment allows undergraduate students of Armenian descent, who gain acceptance to Villanova University on a full-time basis, to apply for a scholarship. Returning undergraduates are considered for scholarship renewal based on academic performance and financial need. Applicants are evaluated based on their academic achievements, leadership skills, college testing scores, as well as financial need. Recipients of a Hovnanian Scholarship can use the awarded funds to cover eligible expenses such as tuition, room and board. For the school year 2022-2023, a total of 22 scholarships amounting to $128,558 were awarded, of which 16 were for students of Armenian descent.
The Armenian Students Organization at Villanova is thriving, now 25 students strong. Isabella Balian, 20, from Winchester, MA, is a Hovnanian scholarship recipient. The class of 2025 student notes, “My grandfather escaped the Armenian Genocide as a child and migrated to Lebanon where he started his family. From Lebanon, my dad and his family immigrated to America at age six. I have always held strong to the values of faith and perseverance of my ancestors, and at Villanova I hope to continue spreading the Armenian culture and hope that their generation so boldly established”. Isabella stays true to her words by taking on a leadership role within the Armenian Students Association on campus, which is doing incredible work educating Villanovans on issues important to Armenians and the Republic of Armenia.
Soon to be in the graduating class of 2024 is Michael Stamboulian, 21, from Robbinsville, NJ, is thankful for the assistance the scholarship afforded to him. “I am 100% Armenian, and my family and I take immense pride of our ethnicity. I love sharing my identity and Armenian history with others. The Hovnanian family scholarship program at Villanova University is a testament to the loving nature and sense of community that exists with Armenians. Two of the things that make Villanova most attractive to me are the high-quality academics and the strong community. Like Armenians, Villanovans possess a powerful sense of community. I am proud to be an Armenian Villanovan!”
In addition to the annual scholarships provided to Villanova students, the Foundation donated $10 million to Villanova University in the spring of 2022 to support several significant academic initiatives, including the continued modernization of Falvey Library. In recognition of this gift, a building on campus in Villanova’s newest residences, known as The Commons, is now named “Hovnanian Hall.”
Since the Foundation’s establishment in 1986, H. Hovnanian Family Foundation has earmarked over $75 million to hundreds of initiatives and projects for charitable, educational, scientific, cultural, and other related purposes with a primary focus on assisting Armenian communities worldwide as well as organizations in Monmouth and Ocean Counties in the state of New Jersey