ՀՀ ՊՆ-ն պլանավորում է մասնակցել Եվրոպայում ԱՄՆ ցամաքային զորքերի հրամանատարության 2 այլ զորավարժությունների
ՀՀ ՊՆ-ն պլանավորում է մասնակցել Եվրոպայում ԱՄՆ ցամաքային զորքերի
հրամանատարության 2 այլ զորավարժությունների
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ապրիլի 6-ին Պենտագոնի կայքում «Defender 2023» բազմազգ զորավարժության մասին հաղորդագրության մեջ մասնակից երկրների ցուցակում նշված էր նաեւ Հայաստանը: Որոշ ժամանակ անց, սակայն, ԱՄՆ պաշտպանական գերատեսչությունը խմբագրեց հաղորդագրությունը, և Հայաստանն այլեւս մասնակիցների ցանկում ներառված չէր: Պարզաբանում ստանալու համար «Արմենպրես»-ը դիմել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Արամ Թորոսյանին։
Հարց. Երեկ ԱՄՆ պաշտպանական գերատեսչության կայքում «Defender 2023» բազմազգ զորավարժության մասին հաղորդագրության մեջ մասնակից երկրների ցուցակում նշված էր նաեւ Հայաստանը: Որոշ ժամանակ անց Պենտագոնը խմբագրեց հաղորդագրությունը, և Հայաստանն այլեւս մասնակիցների ցանկում ներառված չէր: Վերջիվերջո, ՀՀ ԶՈւ-ն մասնակցելո՞ւ է այդ զորավարժությանը:
Պատասխան․ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը ընթացիկ տարում պլանավորում է մասնակցել Եվրոպայում ԱՄՆ ցամաքային զորքերի հրամանատարության կողմից կազմակերպվող 2 այլ զորավարժությունների՝ KFOR (Կոսովոյի ուժեր) և Saber Junction (Միաձուլված սուր) զորավարժություններին:

Armenia plans to participate in US-led KFOR and Saber Junction military exercises in Europe
YEREVAN, APRIL 7, ARMENPRESS. On April 6, the United States Department of Defense reported on its website that Armenia will participate in the upcoming U.S.-led Defender 2023 multinational military exercises. However, shortly afterwards the report was edited and Armenia was removed from the list of participating nations.
ARMENPRESS asked Defense Ministry spokesperson Aram Torosyan to comment.
ARMENPRESS: The United States Department of Defense reported on its website that Armenia will participate in the upcoming U.S.-led Defender 2023 multinational military exercises. However, shortly afterwards the report was edited and Armenia was removed from the list of participating nations. After all, is the Armenian military going to participate in these exercises?
Torosyan: This year, the Armenian Ministry of Defense is planning to participate in two other military exercises organized by the US army command in Europe – KFOR (Kosovo Force) and Saber Junction military exercises.