Նյու Յորքի Թայմս Սքվերում կանցկացվի ցեղասպանության 108-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառում
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նյու Յորքի Թայմս Սքվերում ապրիլի 23-ին, ժամը 13:30-ին կոգեկոչվի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը: Ինչպես հաղորդում է«Արմենպրես»-ը,  ցեղասպանության 108-րդ տարելիցի միջոցառման  գլխավոր բանախոսները կլինեն Կոլումբիայի համալսարանի Մարդու իրավունքների ուսումնասիրության ինստիտուտի խաղաղության կառուցման և իրավունքների վերաբերյալ ծրագրի տնօրեն, Արցախում տեղի ունեցած վայրագությունների վերաբերյալ նախագծի հիմնադիր Դեյվիդ Լ. Ֆիլիպսը, ինչպես նաև  ԱՄՆ-ում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը:
Միջոցառումը կազմակերպվում է արդեն 39 տարի՝ «Վարդանանց ասպետներ և դուստրեր» կազմակերպության կողմից: Ի դեպ, կազմակերպությունը նաև մարդասիրական մրցանակ կհանձնի բանախոս Դեյվիդ Լ. Ֆիլիպսին:
Միջոցառմանը ելույթ կունենան տարբեր պաշտոնյաներ, ինչպես նաև «Հույսեր» համույթը՝ Սրբոց Նահատակաց հայկական ամենօրյա վարժարանի և Բրուքլինի հայկական դպրոցի սաների հետ միասին:
Թայմս Սքվերում Հայոց ցեղասպանության զոհերի ոգեկոչման արարողության հետ միասին «Վարդանանց ասպետներ ու դուստրեր»-ը կհովանավորի ուսանողական շարադրությունների ամենամյա մրցույթը, որը հայ երիտասարդներին հնարավորություն է տալիս արտահայտելու իրենց ձայնն ու մտահոգությունները ցեղասպանության մասին իրազեկման և մարդու իրավունքների վերաբերյալ: Հաղթողների անունները կհայտարարվեն Հիշատակի երեկոյին:
Հաղորդագրությունում հիշեցվում է, որ և՛ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը, և՛ Սենատը 2019 թվականին միաձայն հայտարարեցին ԱՄՆ-ի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին, որից հետո՝ 2021 թվականի ապրիլի 24-ին, Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչեց նախագահ Ջո Բայդենը:
Ըստ հաղորդագրության՝ Հայկական Սփյուռքը կշարունակի իր եռանդուն ջանքերը՝ հիշելու, հարգելու և աշխարհին կրթելու համաշխարհային պատմության այս սահմռկեցուցիչ արաքի մասին, որը Թուրքիայի կառավարությունը մինչ օրս շարունակում է ժխտել:
Թայմս Սքվերում Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչման ամենամյա միջոցառումը հովանավորվում է «Վարդանանց ասպետներ և դուստրեր» կազմակերպության կողմից և համահովանավորվում է Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության, Ամերիկայի հայկական համագումարի, Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի, Հայկական լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության, Թեքեյան մշակութային միության, Ամերիկայի հայ ազգային խորհրդի, Հայ իրավաբանների միության և Ամերիկայի հայ ավետարանչական ընկերակցության կողմից: Մասնակից կազմակերպությունների շարքում են Հայ Եկեղեցու թեմը, Հայ Եկեղեցու Առաջնորդարանը, Հայ Առաջնորդական Եկեղեցին, Հայ Ավետարանական Միությունը, Հայ Կաթողիկե թեմը, Ամերիկայի հայկական ցանցի նյույորքյան գրասենյակը, Նյու Յորքի և Նյու Ջերսիի Հայ մարմնակրթական ընդհանուր միության սկաուտները, ՀՅԴ երիտասարդական միությունը և հայ ազգային երիտասարդական կազմակերպությունները։

Times Square Commemoration of 108th Anniversary of the Armenian Genocide
YEREVAN, APRIL 4, ARMENPRESS.  The 108th anniversary of the Armenian Genocide taking place in Times Square, New York, on Sunday, April 23, 2023 at 1:30 pm, will feature headline speakers David L. Phillips, Director of the Program on Peace-building and Rights at Columbia University's Institute for the Study of Human Rights and founder of the Artsakh Atrocities Project - who will be presented with the Knights and Daughters of Vartan Humanitarian Award - and Robert Avetisyan, Permanent Representative of the Republic of Nagorno-Karabakh to the U.S.
Hosted by the Knights and Daughters of Vartan, the impactful event, now in its 39th year, will feature remarks by elected officials and a musical interlude by Huyser Ensemble, accompanied by the Holy Martyrs Armenian Day School and the Brooklyn Armenian School.
In conjunction with the Times Square Commemoration, the Knights and Daughters of Vartan will sponsor its annual global student essay contest that gives Armenian youth the opportunity to express their voices and concerns regarding genocide awareness and human rights. Winners will be announced at the Commemoration and selections from each essay will be read.
The momentous Armenian Genocide Commemoration will reinforce the memory of the first genocide of the 20th century that claimed the lives of 1.5 million Armenian martyrs by the Young Turk Party of the Ottoman Empire. Thanks to the overwhelming support by Members of Congress, both the U.S. House of Representatives and Senate unequivocally stated U.S. affirmation of the Armenian Genocide in 2019, preceding President Joe Biden's acknowledgement on April 24, 2021.
The Armenian Diaspora will continue its vigorous efforts to remember, to honor, and to educate the world about this devastating chapter in world history that continues to be denied today by the Turkish government, and will not rest until Turkey recognizes the Armenian Genocide.
"As the next generation of Armenian Americans, we strive to continue bringing awareness to the Armenian Genocide here in the U.S., while ensuring the strength and vitality of the Armenian people," said Co-Chairs Haig Gulian and Christopher Artun. "We appreciate the ongoing support from our diasporan communities to hold our annual Armenian Genocide Commemoration year after year in such an influential location as Times Square, in New York City. We look forward to gathering together once again to honor our ancestors and utilize our collective efforts towards global recognition."
The annual Armenian Genocide Commemoration in Times Square is sponsored by the Knights of Vartan and Daughters of Vartan, a national fraternal organization, and co-sponsored by the Armenian General Benevolent Union, Armenian Assembly of America, Armenian National Committee of America,  Armenian Democratic Liberal Party, Tekeyan Cultural Association, Armenian National Council of America, Armenian Bar Association, and the Armenian Missionary Association of America; participating organizations include the Diocese of the Armenian Church, Prelacy of the Armenian Church, Armenian Presbyterian Church, Armenian Evangelical Union, Armenian Catholic Eparchy, Armenian Network of Greater New York, Homenetmen Scouts of NY & NJ, Armenian Youth Federation, and national Armenian youth organizations.