Խանդանյանը Չեխիայի ԱԳՆ պատվիրակությանը ներկայացրել է Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը
Խանդանյանը Չեխիայի ԱԳՆ պատվիրակությանը ներկայացրել է Լաչինի միջանցքի
շրջափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը մարտի 27-ին հանդիպել է Չեխիայի Հանրապետության ԱԳՆ եվրոպական հարցերով գլխավոր տնօրեն Յարոսլավ Կուրֆյուրստի գլխավորած պատվիրակությանը, ներկայացրել իրավիճակը Հայաստանում և  Լեռնային Ղարաբաղում, խոսել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման մասին` ընդգծելով, որ արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհի փակման  հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազար բնակիչ գտնվում է լիակատար շրջափակման մեջ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հայտնում են ՀՀ ազգային ժողովից՝ քննարկվել են նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր:
Ողջունելով պատվիրակությանը Հայաստանի խորհրդարանում` Սարգիս Խանդանյանը նշել է, որ Հայաստանի հարաբերությունները Չեխիայի Հանրապետության հետ հիմնված են բարեկամության եւ համերաշխության կապերի վրա:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանն այժմ գտնվում է ժողովրդավարական բարեփոխումների շարունակական գործընթացներում եւ հետեւողական է Չեխիայի հաջողված փորձին:
Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ այս տարի լրանում է Հայաստանի եւ Չեխիայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը: Ըստ նրա` անցած երեք տասնամյակների ընթացքում հաջողվել է զարգացնել միջպետական ջերմ հարաբերություններ ու ներկայում էլ Հայաստանը պատրաստակամ է խորացնելու փոխգործակցությունը Չեխիայի հետ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր հնարավոր ոլորտներում:
Սարգիս Խանդանյանի դիտարկմամբ միջխորհրդարանական համագործակցությունը բավականին ակտիվ է: Նա համոզմունք է հայտնել, որ փոխադարձ այցերը կնպաստեն երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ համագործակցության ամրապնդմանը:
Հայաստանը կարեւորում է արդյունավետ համագործակցությունը Չեխիայի հետ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ հարթակներում, ԵՄ եւ բազմակողմ ձեւաչափերում, այդ թվում` ՄԱԿ-ի, ԵԱՀԿ-ի, Եվրոպայի խորհրդի եւ այլ ձեւաչափերում:
Յարոսլավ Կուրֆյուրստը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության եւ խոսքերի համար: Նա նույնպես կարեւորել է երկու երկրների միջեւ համագործակցության խորացումը` նշելով, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի առթիվ նախատեսվում են մի շարք միջոցառումներ եւ փոխայցեր:
Չեխիայի ԱԳՆ եվրոպական հարցերով գլխավոր տնօրենի խոսքով խորհրդարանական ձեւաչափով համագործակցությունն իր կարեւոր դերն ունի միջպետական հարաբերությունների օրակարգը հարստացնելու եւ առկա բարեկամական կապերի խորացման համար:

Председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям представил делегации МИД Чехии ситуацию в НК
Председатель Постоянной комиссии Национального Собрания Армении по внешним связям Саркис Ханданян 27 марта встретился с делегацией, возглавляемой генеральным директором по европейским делам МИД Чешской Республики Ярославом Курфюрстом.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, приветствуя делегацию в парламенте Армении, С.Ханданян отметил, что отношения Армении с Чехией основаны на узах дружбы и солидарности.
По его словам, сейчас Армения находится в последовательных процессах демократических реформ и следует успешному опыту Чехии.
Председатель комиссии отметил, что в этом году исполняется 30 лет со дня установления дипломатических отношений между Арменией и Чехией. По его словам, за последние три десятилетия удалось развить теплые межгосударственные отношения, и ныне Армения готова углублять сотрудничество с Чешской Республикой во всех сферах, представляющих взаимный интерес.
По Ханданяну, межпарламентское сотрудничество довольно активно. Он выразил уверенность, что взаимные визиты будут способствовать укреплению сотрудничества между парламентами двух стран.
Армения придает большое значение эффективному сотрудничеству с Чехией как на двусторонней, так и на многосторонней площадках, в формате ЕС и в многосторонних форматах, включая ООН, ОБСЕ, Совет Европы и др.
Ярослав Курфюрст поблагодарил за теплый прием и добрые слова. Он также подчеркнул важность углубления сотрудничества между двумя странами, отметив, что к 30-летию установления дипломатических отношений запланирован ряд мероприятий и взаимных визитов.
По словам генерального директора по европейским делам МИД Чехии, взаимодействие в парламентском формате играет важную роль в обогащении повестки межгосударственных отношений и углублении существующих дружественных связей.
Председатель комиссии представил ситуацию в Армении и Нагорном Карабахе, коснулся незаконной блокады Азербайджаном Лачинского коридора, подчеркнув, что вследствие закрытия единственной дороги, соединяющей регион с внешним миром, 120 тысяч жителей Нагорного Карабаха находятся в полной блокаде.