Խանդանյանը Չեխիայի ԱԳՆ պատվիրակությանը ներկայացրել է Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը
Խանդանյանը Չեխիայի ԱԳՆ պատվիրակությանը ներկայացրել է Լաչինի միջանցքի
շրջափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը մարտի 27-ին հանդիպել է Չեխիայի Հանրապետության ԱԳՆ եվրոպական հարցերով գլխավոր տնօրեն Յարոսլավ Կուրֆյուրստի գլխավորած պատվիրակությանը, ներկայացրել իրավիճակը Հայաստանում և  Լեռնային Ղարաբաղում, խոսել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման մասին` ընդգծելով, որ արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհի փակման  հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազար բնակիչ գտնվում է լիակատար շրջափակման մեջ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հայտնում են ՀՀ ազգային ժողովից՝ քննարկվել են նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր:
Ողջունելով պատվիրակությանը Հայաստանի խորհրդարանում` Սարգիս Խանդանյանը նշել է, որ Հայաստանի հարաբերությունները Չեխիայի Հանրապետության հետ հիմնված են բարեկամության եւ համերաշխության կապերի վրա:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանն այժմ գտնվում է ժողովրդավարական բարեփոխումների շարունակական գործընթացներում եւ հետեւողական է Չեխիայի հաջողված փորձին:
Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ այս տարի լրանում է Հայաստանի եւ Չեխիայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը: Ըստ նրա` անցած երեք տասնամյակների ընթացքում հաջողվել է զարգացնել միջպետական ջերմ հարաբերություններ ու ներկայում էլ Հայաստանը պատրաստակամ է խորացնելու փոխգործակցությունը Չեխիայի հետ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր հնարավոր ոլորտներում:
Սարգիս Խանդանյանի դիտարկմամբ միջխորհրդարանական համագործակցությունը բավականին ակտիվ է: Նա համոզմունք է հայտնել, որ փոխադարձ այցերը կնպաստեն երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ համագործակցության ամրապնդմանը:
Հայաստանը կարեւորում է արդյունավետ համագործակցությունը Չեխիայի հետ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ հարթակներում, ԵՄ եւ բազմակողմ ձեւաչափերում, այդ թվում` ՄԱԿ-ի, ԵԱՀԿ-ի, Եվրոպայի խորհրդի եւ այլ ձեւաչափերում:
Յարոսլավ Կուրֆյուրստը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության եւ խոսքերի համար: Նա նույնպես կարեւորել է երկու երկրների միջեւ համագործակցության խորացումը` նշելով, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի առթիվ նախատեսվում են մի շարք միջոցառումներ եւ փոխայցեր:
Չեխիայի ԱԳՆ եվրոպական հարցերով գլխավոր տնօրենի խոսքով խորհրդարանական ձեւաչափով համագործակցությունն իր կարեւոր դերն ունի միջպետական հարաբերությունների օրակարգը հարստացնելու եւ առկա բարեկամական կապերի խորացման համար:

Khandanyan presents situation resulted by the blockade of Lachin Corridor to the delegation of Czech Foreign Ministry
Khandanyan presents situation resulted by the blockade of Lachin Corridor to the
delegation of Czech Foreign Ministry
YEREVAN, MARCH 27, ARMENPRESS. On March 27, the Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Sargis Khandanyan met with the Director General for European Issues of the Ministry of Foreign Affairs of the Czech Republic Jaroslav Kurfürst, ARMENPRESS was informed from the National Assembly of Armenia.
Welcoming the delegation in parliament of Armenia, Sargis Khandanyan noted that the relations of Armenia with the Czech Republic are based on the ties of friendship and solidarity.
According to him, now Armenia is in the continuous processes of democratic reforms and is consistent to the succeeded experience of the Czech Republic.
The Committee Chair noted that this year the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Armenia and the Czech Republic. According to him, during the past three decades, inter-state warm relations were succeeded to develop and at present, Armenia is ready to deepen the cooperation in all possible spheres of mutual interest with the Czech Republic.
As Sargis Khandanyan observed, the inter-parliamentary cooperation is rather active. He expressed conviction that the mutual interests will promote the strengthening of cooperation between the parliaments of two countries.
Armenia highlights the effective cooperation with the Czech Republic on the bilateral, as well as multilateral platforms, in the EU and multilateral formats, including the UN, the OSCE, the Council of Europe and other formats.
Jaroslav Kurfürst thanked Sargis Khandanyan for warm reception and words. He also emphasized the deepening of cooperation between the two countries, noting that on the occasion of the establishment of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations, a number of events and mutual visits are scheduled.
According to the Director General for European Issues of the Ministry of Foreign Affairs of the Czech Republic, the cooperation in parliamentary format has an important role for enriching the agenda of inter-state relations and deepening of the existing friendly ties.
The Committee Chair presented the situation in Armenia and in Nagorno Karabakh, spoke about the illegal blockade of the Lachin Corridor, underlining that as a consequence of closing of the only road connecting with the outside world, 120.000 residents of Nagorno Karabakh is in full blockade.