Ադրբեջանում փորձում են հերքել անհերքելին․ այդ երկրի դեսպանը Նիդերլանդների ԱԳՆ կանչվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ադրբեջանական քարոզչամեքենան հերթական կեղծիքն է տարածել՝ փորձելով մոլորեցնել ինչպես սեփական, այնպես էլ միջազգային հանրությանը։
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարի մամուլի խոսնակ Այխան Հաջիզադեն հայտարարել է, թե կեղծ է հայկական լրատվամիջոցների տարածած լուրը, որ Նիդերլանդներում Ադրբեջանի դեսպանը հրավիրվել է Նիդերլանդների ԱԳՆ՝ կապված Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը չկատարելու հետ։
Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակը հայտարարել է, որ «այդ լուրը հայկական լրատվամիջոցների տարածած հերթական կեղծիքն է և չի համապատասխանում իրականությանը»։ «Դեսպանը Նիդերլանդների ԱԳՆ չի կանչվել։ Դեսպանի վերջին հանդիպումն արտաքին գործերի նախարարությունում կայացել է մարտի 15-ին՝ նրա նախաձեռնությամբ»,- ասել է Հաջիզադեն։
Ադրբեջանում հավանաբար մոռացել են, որ կան բաց և հրապարակային պաշտոնական աղբյուրներ, որտեղ կարելի է ստուգել ցանկացած տեղեկատվություն։ Նիդերլանդների կառավարության կայքում հրապարակված է այդ երկրի արտաքին գործերի նախարար Վոբկե Հոկստրայի գրավոր պատասխանները խորհրդարանականների հարցերին․ պատգամավորների հարցերից մեկին ի պատասխան Հոկստրան նշել է, որ Ադրբեջանի դեսպանը հրավիրվել է Նիդերլանդների ԱԳՆ։
Նիդերլանդների խորհրդարանում նախարարի հետ հարցուպատասխանը վերաբերել է Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ որոշումն Ադրբեջանի կողմից չկատարելուն։ Նախարարին հարցրել են՝ արդյոք մտադիր է Դատարանի կայացրած որոշումն Ադրբեջանի կողմից չկատարելու վերաբերյալ դիմել Ադրբեջանի դեսպանին, ինչին ի պատասխան՝ Հոկստրան նշել է․
«Այո, ինչպես նախկինում ասվել է, փետրվարի 28-ին Ադրբեջանի դեսպանը հրավիրվել է արտաքին գործերի նախարարություն այդ հարցով քննարկման համար, որպեսզի կատարվի ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանի որոշումը։ Խոսակցության ընթացքում Նիդերլանդներն Ադրբեջանին կոչ է արել ենթարկվել միջազգային դատարանի որոշմանը։ Այդ խոսակցության ընթացքում բարձրացվել է նաև հարցը, որ որոշման վերաբերյալ Ադրբեջանի տված սահմանափակ բացատրությունները Նիդերլանդները չի կիսում, և Դատարանի որոշումն ամբողջությամբ պետք է կատարվի»։

Dutch FM’s answers to parliamentary questions debunk Azerbaijani disinformation: ambassador was summoned on ICJ ruling
Dutch FM’s answers to parliamentary questions debunk Azerbaijani disinformation:
ambassador was summoned on ICJ ruling
YEREVAN, MARCH 24, ARMENPRESS. The Azerbaijani propaganda machine has again spread disinformation in an attempt to mislead both its own society and the international community.
The spokesperson of the Azerbaijani Foreign Ministry Aykhan Hajizade denied that the Netherlands Foreign Ministry summoned the Azerbaijani Ambassador over the non-compliance with the International Court of Justice ruling on the Lachin Corridor. Hajizade claimed that their Ambassador was not summoned to the Ministry of Foreign Affairs of the Netherlands and that his last meeting at the ministry took place on his own initiative on March 15.
However, the Foreign Minister of the Netherlands Wopke Hoekstra himself said in written answers to questions from Dutch lawmakers that the Azerbaijani Ambassador was called to the Foreign Ministry.
Dutch lawmakers asked FM Hoekstra whether the government plans to contact the Azeri ambassador over his country’s non-compliance with the ICJ order.
“Yes, as we’ve said previously, on February 28 the Azerbaijani Ambassador was invited to the Ministry of Foreign Affairs for a discussion on this issue, in order for the UN International Court decision to be fulfilled. During the conversation the Netherlands called upon Azerbaijan to comply with the decision of the international court. During this conversation, it was noted that the Netherlands does not share the limited explanations given by Azerbaijan on the decision, and that the court’s decision must be implemented entirely,” the Foreign Minister of the Netherlands Wopke Hoekstra said in his written answers to the parliamentary questions.
The United Nations’ highest court – the International Court of Justice (ICJ) - ordered Azerbaijan on February 22 to “take all steps at its disposal” to ensure unimpeded movement of persons, vehicles and cargo along the Lachin Corridor in both directions.