Ագրեսիայի ակտ Հայաստանի նկատմամբ և պայմանավորվածությունների կոպիտ խախտում․ Փաշինյանը՝ Ալիևի հայտարարության մասին
Ագրեսիայի ակտ Հայաստանի նկատմամբ և պայմանավորվածությունների կոպիտ
խախտում․ Փաշինյանը՝ Ալիևի հայտարարության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի մարտի 18-ին ունեցած ելույթից կարելի է մեկ հիմնական ուղերձ դուրս բերել․ նա բացահայտ, բառացի ասել է, թե Հայաստանը պետք է ընդունի Ադրբեջանի պայմանները և համաձայնվի Ադրբեջանի պայմաններով դելիմիտացիա իրականացնել, հակառակ դեպքում ոչ մի խաղաղության պայմանագիր չի լինելու։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Կառավարության նիստի ժամանակ այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Սա բառացի մեջբերում է Ադրբեջանի նախագահի խոսքից։ Սա այլ կերպ, քան ագրեսիայի ակտ Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ և բարձագույն մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կոպիտ ոտնահարում դժվար է որակել։ Ինչու՞, որովհետև  2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ի քառակողմ հանդիպման արդյունքներով ընդունված հայտարարության մեջ ասվում է․ « Հայաստան ու Ադրբեջանը հաստատեցին իրենց հանձնառությունը ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը և 1991 թվականի Ալմաթիի հռչակագրին, որոնց միջոցով երկու կողմերն էլ ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը։ Նրանք հաստատեցին, որ դա հիմք կհանդիսանա սահմանազատման հարցերով հանձնաժողովների աշխատանքների համար»։ Սա հայտարարություն է, որն ընդունվել է նաև Ադրբեջանի ղեկավարի կողմից։ Նմանատիպ մի հայտարարություն էլ ընդունվել է նույն թվականի հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում՝ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի, Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի կողմից, որտեղ ասվում է․ « Պայմանավորվեցինք զերծ մնալ ուժի կիրառումից կամ դրա կիրառման սպառնալիքից, քննարկել և լուծել բոլոր խնդրահարույց հարցերը ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և սահմանների անձեռնմխելիության փոխադարձ ճանաչման հիման վրա՝  համաձայն ՄԱԿ-ի կանոնադրության և 1991 թվականի Ալմաթիի հռչակագրի»,- ասաց վարչապետը։
Փաշինյանի խոսքով՝ այս հայտարարություններից հետո, որն ուղիղ արձանագրումն է այն բանի, որ խորհրդային հանրապետությունների սահմանները վեր են ածվել պետական սահմանների, Ադրբեջանը շարունակաբար խոսում է ինչ-որ պատմական քարտեզների հիման վրա դելիմիտացիա անելու մասին, որը բացարձակապես անընդունելի է այն պարզ պատճառով, որ հակասում է բարձրագույն մակարդակում ձեռք բերված գրավոր պայմանավորվածություններին։
Վարչապետը հավելեց, որ բարձագույն մակարդակում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները խախտելու Ադրբեջանի գործելակերպն է պատճառը, որ հայկական կողմը շարունակում է պնդել, որ թե Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի, և թե Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգության և իրավունքների հարցով Ստեփանակերտ-Բաքու ֆորմատում ձեռք բերված պամանավորվածությունների իրագործման համար բանակցային հուսալի միջազգային մեխանիզմներ են հարկավոր։

Это акт агрессии в отношении Армении и грубое нарушение договоренностей: Пашинян о заявлении Алиева
Можно понять главный посыл президента Азербайджана Ильхама Алиева, сделанный в заявлении 18 марта. Он открыто и буквально сказал, что Армения должна принять условия Азербайджана и согласиться на проведение делимитации на условиях Азербайджана, иначе не будет мирного договора. Как сообщает «Арменпресс», об этом на заседании правительства заявил премьер-министр РА Никол Пашинян.
«Это дословная цитата из выступления президента Азербайджана. Это трудно назвать иначе как актом агрессии против Республики Армения и грубым нарушением договоренностей, достигнутых на высшем уровне. В заявлении, принятом по итогам четырехсторонней встречи 6 октября 2022 года, говорится: «Армения и Азербайджан подтвердили свою приверженность Уставу ООН и Алмаатинской декларации 1991 года, посредством чего обе стороны признают территориальную целостность и суверенитет друг друга. Они подтвердили, что это будет основой для работы комиссий по вопросам демаркации границы». Это заявление было принято и руководителем Азербайджана. Аналогичное заявление было принято 31 октября того же года в Сочи президентом Российской Федерации, премьер-министром Армении и президентом Азербайджана, где сказано: «Мы договорились воздерживаться от применения силы или угрозы ее применения, обсуждать и решать все проблемные вопросы на основе взаимного признания суверенитета, территориальной целостности и нерушимости границ, в соответствии с Уставом ООН и Алматинской декларации 1991 года», - сказал премьер-министр.
По словам Пашиняна, после этих заявлений, являющихся прямой фиксацией того, что границы советских республик стали их государственными границами, Азербайджан постоянно говорит о делимитации на основе каких-то исторических карт, что абсолютно неприемлемо по той простой причине, что противоречит письменным договоренностям, достигнутым на высшем уровне.
Премьер-министр добавил, что практика нарушения Азербайджаном договоренностей, достигнутых на высшем уровне, является причиной того, что армянская сторона продолжает настаивать на том, что и для реализации договоренностей, достигнутых по армяно-азербайджанскому мирному договору, и для договоренностей, достигнутых в формате Степанакерт-Баку о безопасности и правах народа Нагорного Карабаха необходимы международные механизмы.