Ադրբեջանի նախագահի հռետորաբանությունը խոչընդոտում է խաղաղության գործընթացին․ Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը աշխատում է խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ Ադրբեջանի կողմից ստացած առաջարկների ուղղությամբ, առաջիկայում կլինեն հայկական կողմի առաջարկները և արձագանքը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Ազգային ժողովում Կառավարության հետ հարց ու պատասխանի ժամանակ այս մասին ասաց Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ պատասխանելով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանի հարցին, թե ինչպես կմեկնաբանի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի վերջին հայտարարությունները, որոնք պարունակում էին սպառնալիքներ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների նկատմամբ՝ խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցային գործընթացին զուգահեռ։
«Երևույթը, որի մասին դուք խոսեցիք, նոր չէ։ Մի կողմից ընթանում է բանակցային գործընթաց, ինչպիսին է, օրինակ, խաղաղության պայմանագրի շուրջ ընթացող գործընթացը և մյուս կողմից տեսնում ենք Ադրբեջանի  ավելի սրվող հռետորաբանությունը, սպառնալիքները և գետնի վրա ագրեսիվ գործողությունները։ Դրան ականատես ենք եղել սեպտեմբերին 13-ին, երբ Ադրբեջանը ներխուժեց Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք։ Դրան ականատես ենք եղել դեկտեմբերի 12-ին Լաչինի միջանցքի փակմամբ։ Եվ այս երևույթը, ցավոք, շարունակվում է։ Ավելին, վերջին շրջանում էլ ավելի են սրվել թե հայատյացության քարոզը, թե ուղղակի սպառնալիքները։ Հիշում եք, որ անգամ Ադրբեջանի նախագահը հայտարարեց, որ խաղաղության պայմանագիր չի լինելու, Հայաստանում իրենց 29 հազար քառակուսի կիլոմետրի վրա հանգիստ չեն ապրելու, եթե չընդունեն Ադրբեջանի պայմանները։ Այս ուլտիմատիվ կեցվածքը կա, այս հռետորաբանությունը կա։ Միևնույն ժամանակ, բանակցությունները խաղաղության պայմանագրի շուրջ շարունակվում են։ Մենք կրկին ստացել ենք ադրբեջանական առաջարկներ, աշխատում ենք դրանց վրա և առաջիկայում,բնականաբար, կլինեն, մեր առաջարկները և մեր արձագանքը։
Անշուշտ, ավելորդ է անգամ ասել, որ նշածս հռետորաբանությունը և ագրեսիվ կեցվածքը ոչ միայն չեն նպաստում խաղաղության գործընթացին, այլև նոր խոչընդոտներ են ստեղծում այդ գործընթացի ճանապարհին»,- ընդգծեց Միրզոյանը։
ԱԳ նախարարը շեշտեց՝ Հայաստանը հաստատակամ է տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու նպատակին և շարունակելու են բանակցել երկարատև և կայուն խաղաղություն հաստատելու համար։

Риторика президента Азербайджана препятствует мирному процессу: глава МИД Армении
Армения работает над поступившими от Азербайджана предложениями по мирному договору, в ближайшем будущем будут предложения и реакция армянской стороны. Как сообщает Арменпресс, об этом в ходе правительственного часа в Национальном Собрании Армении сказал министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в ответ на просьбу депутата Саркиса Ханданяна прокомментировать недавние заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева, содержащие угрозы суверенным территориям Армении, параллельно с переговорным процессом по мирному договору.
«Феномен, о котором вы говорите, не является новым. С одной стороны, идет переговорный процесс, как, например, процесс по заключению мирного договора, а с другой стороны, мы видим нарастающую риторику, угрозы и агрессивные действия Азербайджана на земле. Мы стали свидетелями этого 13 сентября, когда Азербайджан вторгся на суверенную территорию Республики Армения. Мы стали свидетелями этого во время блокирования Лачинского коридора 12 декабря. И это явление, к сожалению, продолжается.
Более того, в последнее время усилились как пропаганда арменофобии, так и прямые угрозы. Помните, президент Азербайджана даже заявил, что мирного договора не будет, они не будут жить спокойно на своих 29 тысячах квадратных километров в Армении, если не примут условия Азербайджана.
Это ультимативное отношение существует, эта риторика существует. В то же время переговоры вокруг мирного договора продолжаются. Мы снова получили азербайджанские предложения, мы работаем над ними и в ближайшее время, конечно, будут наши предложения и наш ответ.
Конечно, излишне даже говорить о том, что упомянутая мною риторика и агрессивная позиция не только не способствуют мирному процессу, но и создают новые препятствия на этом пути», - подчеркнул Мирзоян.
Министр иностранных дел подчеркнул, что Армения полна решимости установить мир в регионе и продолжит переговоры для установления прочного и стабильного мира.