Ադրբեջանի նախագահի հռետորաբանությունը խոչընդոտում է խաղաղության գործընթացին․ Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը աշխատում է խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ Ադրբեջանի կողմից ստացած առաջարկների ուղղությամբ, առաջիկայում կլինեն հայկական կողմի առաջարկները և արձագանքը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Ազգային ժողովում Կառավարության հետ հարց ու պատասխանի ժամանակ այս մասին ասաց Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ պատասխանելով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանի հարցին, թե ինչպես կմեկնաբանի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի վերջին հայտարարությունները, որոնք պարունակում էին սպառնալիքներ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների նկատմամբ՝ խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցային գործընթացին զուգահեռ։
«Երևույթը, որի մասին դուք խոսեցիք, նոր չէ։ Մի կողմից ընթանում է բանակցային գործընթաց, ինչպիսին է, օրինակ, խաղաղության պայմանագրի շուրջ ընթացող գործընթացը և մյուս կողմից տեսնում ենք Ադրբեջանի  ավելի սրվող հռետորաբանությունը, սպառնալիքները և գետնի վրա ագրեսիվ գործողությունները։ Դրան ականատես ենք եղել սեպտեմբերին 13-ին, երբ Ադրբեջանը ներխուժեց Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք։ Դրան ականատես ենք եղել դեկտեմբերի 12-ին Լաչինի միջանցքի փակմամբ։ Եվ այս երևույթը, ցավոք, շարունակվում է։ Ավելին, վերջին շրջանում էլ ավելի են սրվել թե հայատյացության քարոզը, թե ուղղակի սպառնալիքները։ Հիշում եք, որ անգամ Ադրբեջանի նախագահը հայտարարեց, որ խաղաղության պայմանագիր չի լինելու, Հայաստանում իրենց 29 հազար քառակուսի կիլոմետրի վրա հանգիստ չեն ապրելու, եթե չընդունեն Ադրբեջանի պայմանները։ Այս ուլտիմատիվ կեցվածքը կա, այս հռետորաբանությունը կա։ Միևնույն ժամանակ, բանակցությունները խաղաղության պայմանագրի շուրջ շարունակվում են։ Մենք կրկին ստացել ենք ադրբեջանական առաջարկներ, աշխատում ենք դրանց վրա և առաջիկայում,բնականաբար, կլինեն, մեր առաջարկները և մեր արձագանքը։
Անշուշտ, ավելորդ է անգամ ասել, որ նշածս հռետորաբանությունը և ագրեսիվ կեցվածքը ոչ միայն չեն նպաստում խաղաղության գործընթացին, այլև նոր խոչընդոտներ են ստեղծում այդ գործընթացի ճանապարհին»,- ընդգծեց Միրզոյանը։
ԱԳ նախարարը շեշտեց՝ Հայաստանը հաստատակամ է տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու նպատակին և շարունակելու են բանակցել երկարատև և կայուն խաղաղություն հաստատելու համար։

YEREVAN, MARCH 22, ARMENPRESS. Armenia will soon respond to Azerbaijan’s peace treaty proposals with its own proposals, FM Mirzoyan said Wednesday.
The Foreign Minister was asked in parliament to comment on the recent threats by Azerbaijani President Ilham Aliyev.
“What you are talking about isn’t a new thing. On one hand we have the negotiations process like the ongoing process around a peace treaty, and on the other hand we see the worsening rhetoric by Azerbaijan, its threats and aggressive actions on the ground. We witnessed it on 13 September, when Azerbaijan invaded the sovereign territory of Armenia. We witnessed it with the closure of the Lachin Corridor on 12 December. And regrettably this phenomenon continues. Furthermore, recently both the promotion of Armenophobia and direct threats have become worse. You recall that the Azerbaijani president even said that there won’t be any peace treaty, that they won’t live calmly in Armenia on their 29,000 square kilometers if they don’t accept Azerbaijan’s terms. This stance of ultimatums and rhetoric exists. At the same time, the negotiations over a peace treaty are ongoing. We’ve again received Azerbaijani proposals, we are working on it and our proposals and response will naturally soon take place. Certainly, needless to say the abovementioned rhetoric and aggressive stance not only don’t contribute to the peace process but also create new obstructions on the path of this process,” Mirzoyan said.
He added that Armenia is determined to its goal of establishing peace in the region and will continue to negotiate for establishing lasting and sustainable peace.