Հայկական BlueQubit ստարտափը հասանելի է դարձնում քվանտային ոլորտը՝ թույլ տալով ցանկացածին կապվել քվանտային համակարգչին
Հայկական BlueQubit ստարտափը հասանելի է դարձնում քվանտային ոլորտը՝ թույլ
տալով ցանկացածին կապվել քվանտային համակարգչին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական BlueQubit ստարտափը տրամադրում է հարմար հարթակ, որը թույլ է տալիս ցանկացածին մուտք գործել հզոր քվանտային սարքավորում և օգտագործել այն ընդամենը մեկ պարզ հպումով: Ստարտափը լուծում է քվանտային հաշվողական ոլորտի հիմնական խնդիրը՝ քվանտային հավելվածների մշակման համար անհրաժեշտ տեխնոլոգիաների և ռեսուրսների սահմանափակ հասանելիությունը:
334470185_222663277009513_8021507501629066353_n.jpg (84 KB)
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Google-ի նախկին աշխատակից, իսկ այժմ BlueQubit-ի համահիմնադիր և տեխնիկական գծով տնօրեն Հայկ Տեփանյանը նշեց՝ նպատակ ունեն քվանտային հաշվողականությունը հասանելի դարձնել բոլորին:
«Ավանդական քվանտային հաշվողական համակարգերը կարող են բարդ լինել օգտագործման համար, ինչը ծրագրավորողների համար դժվարացնում է քվանտային ալգորիթմների ստեղծումն ու փորձարկումը: BlueQubit-ը նպատակ ունի լուծել այս խնդիրը՝ տրամադրելով հարմար հարթակ, որը թույլ է տալիս բոլորին մուտք գործել հզոր քվանտային սարքավորում և օգտագործել այն: Հասանելի դարձնելով մուտքը քվանտային համակարգիչ՝ ծրագրավորողները և հետազոտողները կկարողանան լուծել ավելի բարդ խնդիրներ, ինչը կարող է հանգեցնել գիտական առաջընթացի»,- ասաց Տեփանյանը:
334470185_193920686705206_5493965597699760241_n (1).jpg (338 KB)
Նրա խոսքով՝ քվանտային համակարգիչների կիրառմամբ՝ աճում է դրված խնդրի լուծման արագությունը: 100 կամ 1000 անգամն էլ, գուցե, քիչ է նկարագրելու այն: Խնդիրները, որոնք չի լուծի սովորական համակարգիչը, վստահաբար քվանտայինը կարող է անել: BlueQubit-ի արմատները հենց քվանտային ֆիզիկայից են:
«BlueQubit-ի նպատակն է ցանկացածի համար հասանելի դարձնել քվանտային հաշվարկը ՝ այն ավելի մատչելի և հարմարավետ դարձնելով ծրագրավորողների և հետազոտողների համար: Մեր միջոցով նրանք այլևս ստիպված չեն լինի կողմնորոշվել բարդ և օգտագործման համար անհարմար քվանտային հաշվողական համակարգերում: Փոխարենը՝ նրանք կկարողանան մուտք գործել հզոր քվանտային սարքավորումներ ընդամենը մեկ պարզ հպումով: Սա կարող է հանգեցնել քվանտային հավելվածների զարգացման նոր դարաշրջանի, որտեղ ծրագրավորողները կարող են ստեղծել գերժամանակակից ծրագրակազմ ՝ օգտագործելով այն ամենը, ինչ առաջարկում են քվանտային համակարգիչները»,- նշեց Տեփանյանը:
334544174_1380013869430186_8796238832591034420_n (1).jpg (118 KB)
Տեփանյանը պատմեց, որ հարթակը մշակվել է իր և Կալիֆորնիայի տեխնոլոգիական ինստիտուտում  և Սթենֆորդի համալսարանում գիտական որակավորում ստացած Հրանտ Ղարիբյանի կողմից: Նրա խոսքով՝ հարթակից օգտվելը շատ պարզ է, եթե լավ պատկերացում չունեք, ապա հարթակը տեղեկությունների լայն պաշար է տրամադրում:
Համահիմնադրի խոսքով նմանօրինակ ստարտափները բարդ են, իսկ իրենց մոտ ամեն ինչ շատ պարզ է կատարվում: Հարթակի դիզայնը թույլ է տալիս ինժեներներին և հետազոտողներին արագ փորձարկել քվանտային ալգորիթմները, ինչպես նաև թույլ է տալիս անխափան և արդյունավետ մուտք գործել քվանտային համակարգիչներ:
Հարթակը ներդրումներ է ստացել հայկական BigStory VC և Formula VC-ից, ներդրումներ են ներգրավել Սիլիկոնյան հովտից և հրեշտակ ներդրողներից: Թիմում այս պահին 10 հոգի է ներգրավված, մի մասը ծրագրավորողներ են, մյուսը՝ ֆիզիկայի և քվանտային ֆիզիկայի մասնագետներ:
8D1A2586.JPG (466 KB)
Ապագայում նպատակ ունեն հարթակի B2B տարբերակը թողարկել, որի օգնությամբ մեծ ընկերությունները կխնայեն և՛ գումար, և՛ ժամանակ բարդ խնդիրներ լուծելիս: Ստարտափի հիմնադիրները կարծում են, որ իրենց շնորհիվ շատ մարդիկ կզբաղվեն ու կհետաքրքրվեն ոլորտով:

Армянский стартап делает квантовые вычисления доступными для всех
Армянский стартап BlueQubit предоставляет удобную платформу, позволяющую каждому пользователю получить доступ и использовать мощное квантовое оборудование лишь одним простым нажатием. Стартап решает серьезную проблему в области квантовых вычислений - ограниченный доступ к технологиям и ресурсам, необходимым для разработки квантовых приложений.
В беседе с «Арменпресс» бывший сотрудник Google, а ныне соучредитель и технический директор BlueQubit Айк Тепанян заметил, что они стремятся квантовые вычисления сделать для всех доступными.
«Традиционные системы квантовых вычислений могут быть сложными в использовании, что затрудняет программистам создание и тестирование квантовых алгоритмов. BlueQubit стремится решить эту проблему, предоставляя удобную платформу, позволяющую каждому пользователю получить доступ и использовать мощное квантовое оборудование. Имея доступ к квантовому компьютеру, программисты и исследователи смогут решать более сложные задачи, что может привести и к прогрессу в науке», - сказал Айк Тепанян.
По его словам, с использованием квантовых компьютеров повышается скорость решения задачи. Назвать в 100 раз или в 1000 раз  - возможно недостаточно, чтобы описать это. Задачи, которые не может решить обычный компьютер, определенно сможет решить квантовый компьютер. BlueQubit берет свое начало из самой квантовой физике.
«Цель BlueQubit - сделать квантовые вычисления доступными для всех и удобными для разработчиков и исследователей. С нами им больше не придется ориентироваться в сложных и неудобных системах квантовых вычислений. Вместо этого они смогут получить доступ к мощному квантовому оборудованию простым касанием. Это может привести к новой эре разработки квантовых приложений, когда программисты смогут создавать современное программное обеспечение, используя все, что могут предложить квантовые компьютеры», - отметил Тепанян.
Он сообщил, что платформа была разработана им и Грантом Гарибяном, получившим научную квалификацию в Калифорнийском технологическом институте и в Стэнфордском университете. По его словам, пользоваться платформой очень просто, и если у вас нет представления, платформа предоставит широкий спектр информации.
По словам Тепаняна, подобные стартапы бывают сложными, их же - довольно простой. Дизайн платформы позволяет инженерам и исследователям быстро протестировать квантовые алгоритмы и обеспечивает беспрепятственный и эффективный доступ к квантовым компьютерам.
Платформа получила инвестиции от армянских BigStory VC и Formula VC, также привлекла инвестиции из Силиконовой долины и от бизнес-ангелов. На данный момент в команде задействовано 10 человек, часть из них программисты, часть специалисты в области физики и квантовой физики.
В будущем они нацелены на выпуск B2B-версии платформы, с помощью которой крупные компании будут экономить и деньги, и время при решении сложных задач. Основатели считают, что благодаря их стартапу, многие смогут заняться это сферой, и она вызовет интерес у многих.