Շատ էական կարող է լինել միջազգային փաստահավաք առաքելության գործուղումը Լաչինի միջանցք և ԼՂ. Փաշինյանը՝ Գերմանիայում
Շատ էական կարող է լինել միջազգային փաստահավաք առաքելության
գործուղումը Լաչինի միջանցք և ԼՂ. Փաշինյանը՝ Գերմանիայում
ԲԵՌԼԻՆ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը էական է համարում Լաչինի միջանցք ու Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային փաստահավաք առաքելության գործուղումը՝ միջազգային հանրության համար իրավիճակի ավելի համապարփակ ծանոթացման համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Փաշինյանն այս մասին ասաց Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հետ համատեղ ասուլիսում:
Փաշինյանը նախ շնորհակալություն հայտնեց Գերմանիայի կառավարությանը՝ Հայաստանում նոր՝ ԵՄ երկարաժամկետ մշտադիտարկման առաքելություն տեղակայելու որոշմանն աջակցելու կապակցությամբ: Վարչապետը համոզմունք հայտնեց, որ այդ առաքելությունն էական դերակատարություն կունենա տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության հաստատման գործում: Նա անձամբ կանցլեր Շոլցին շնորհակալություն է հայտնել, որովհետև այդ որոշման կայացման գործում նրա անձնական ներդրումը շատ մեծ է:
Փաշինյանի և Շոլցի քննարկումների առանցքային թեմաներից է եղել Հարավային Կովկասում ստեղծված անվտանգային իրավիճակն ու Հայաստանի առջև ծառացած մարտահրավերները:
«2020թ. նոյեմբերի 9-ին հայտարարության ստորագրումից հետո Հայաստանը ջանք չի խնայել Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը հասնելու և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքներն ու անվտանգությունն ապահովելու համար։ Ցավոք, ադրբեջանական կողմը բանակցություններին բարեխղճորեն ներգրավվելու փոխարեն շարունակում է իր ապակառուցողական քաղաքականությունը, սպառնում է Հայաստանի ժողովրդավարությանը` խաթարելով մեր կառավարության ջանքերը՝ ուղղված Հարավային Կովկասում խաղաղության, կայունության և անվտանգության հաստատմանը: Այսօր ամենահրատապ խնդիրն այն է, որ Ադրբեջանի կողմից 2022թ. դեկտեմբերի 12-ից փակվել է Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի և արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը, որի հետևանքով 120 հազար բնակիչներ հայտնվել են փաստացի շրջափակման մեջ»,-ասաց վարչապետը:
Նա ընդգծեց, որ Ադրբեջանի այս գործողությունները 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների կոպիտ խախտում են, որը ԼՂ ժողովրդի էթնիկ զտմանն ուղղված Ադրբեջանի լայնածավալ և համակարգված քաղաքականության մի մասն է:
«Կարծում ենք՝ շատ էական կարող է լինել միջազգային փաստահավաք առաքելության առաքումը Լաչինի միջանցք և Լեռնային Ղարաբաղ` միջազգային հանրության համար իրավիճակի ավելի համապարփակ ծանոթացաման համար»,-նշեց Փաշինյանը:
Վարչապետը հիշեցրեց, որ փետրվարի 22-ին Արդարադատության միջազգային դատարանը իրավաբանորեն պարտավորեցնող որոշում է կայացրել Ադրբեջանի դեմ, որով պարտադրել է ձեռնարկել անհրաժեշտ բոլոր միջոցները՝ ապահովելու Լաչինի միջանցքով անձանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով անխափան տեղաշարժը:
«Կոչ ենք անում մեր միջազգային գործընկերներին գործուն քայլեր ձեռնարկել՝ ապահովելու Ադրբեջանի կողմից դատարանի որոշման անհապաղ իրականացումը։ Կարևորում ենք Գերմանիայի՝ ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների պաշտպանության և համամարդկային արժեքների պահպանման երկրի հստակ դիրքորոշումը, որը կաջակցի Հարավային Կովկասում կայունությանն ու խաղաղությանն ուղղված Հայաստանի ջանքերին»,-ասաց Փաշինյանը:

Sending an international fact-finding mission to Lachin Corridor and Nagorno-Karabakh can be very important. Pashinyan
Sending an international fact-finding mission to Lachin Corridor and Nagorno-Karabakh
can be very important. Pashinyan
YEREVAN, MARCH 2, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan considers sending international fact-finding mission to Lachin Corridor and Nagorno-Karabakh to be important for the international community in terms of getting more comprehensive information of the situation, ARMENPRESS reports Pashinyan said at the joint press conference with German Chancellor Olaf Scholz.
Pashinyan first thanked the German government for supporting the decision to deploy a new EU long-term monitoring mission in Armenia. The Prime Minister expressed confidence that this mission will play a significant role in establishing peace and security in the region. He personally thanked Chancellor Scholz, because his personal contribution to making that decision was very big.
One of the key topics of the discussions between Pashinyan and Scholz was the security situation in the South Caucasus and the challenges facing Armenia.
"After the signing of the declaration on November 9, 2020, Armenia spared no effort to achieve the normalization of relations with Azerbaijan and ensure the rights and security of the people of Nagorno Karabakh. Unfortunately, instead of participating in negotiations in good faith, the Azerbaijani side continues its unconstructive policy, threatens Armenia's democracy, undermining our government's efforts to establish peace, stability and security in the South Caucasus. Today, the most urgent problem is that since December 12, 2022 the only road connecting Nagorno-Karabakh with Armenia and the outside world, the Lachin Corridor, has been closed by Azerbaijan, as a result of which 120,000 residents have found themselves in a blockade," said the Prime Minister.
He emphasized that these actions of Azerbaijan are a gross violation of the obligations assumed by the tripartite declaration of November 9, թճթճ, which is a part of the large-scale and systematic policy of Azerbaijan aimed at the ethnic cleansing of the people of Nagorno-Karabakh.
"We think it could be very important to send an international fact-finding mission to the Lachin Corridor and Nagorno-Karabakh for the international community to get a more comprehensive understanding of the situation," Pashinyan said.
The Prime Minister reminded that on February 22, the International Court of Justice made a legally binding decision for Azerbaijan, obliging it to take all necessary measures to ensure the uninterrupted movement of people, vehicles and cargo in both directions through the Lachin Corridor.
"We call on our international partners to take active steps to ensure the immediate implementation of the court's decision by Azerbaijan. We attach importance to the clear position of Germany, a country of democracy, protection of human rights and preservation of universal values, which will support Armenia's efforts towards stability and peace in the South Caucasus," said Pashinyan.