ՀՀ-ն ու ՌԴ-ն ընդլայնում են տեղեկատվական անվտանգության ոլորտում փոխգործակցությունը. համաձայնագիրը ներկայացվեց ԱԺ-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նոր համաձայնագիրը կխթանի տեղեկատվական անվտանգության ապահովման ոլորտում Հայաստանի և Ռուսաստանի համագործակցությունը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջեւ տեղեկատվական անվտանգության ապահովման բնագավառում համագործակցության մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին համաձայնագիրն ԱԺ-ում ներկայացրեց ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը:
Համաձայնագրի նպատակը Հայաստանի Հանրապետության եւ Ռուսաստանի Դաշնության իրավասու մարմինների միջեւ տեղեկատվական անվտանգության ապահովման ոլորտում համագործակցության խթանումն է:
«Համաձայնագրի կիրարկմամբ նախատեսվում է նպաստել տեղեկատվական անվտանգության ապահովման ոլորտում Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև փոխգործակցության ընդլայնմանը, ներառյալ՝ սպառնալիքների վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակման և դրանց համատեղ դիմակայման, տեղեկատվական անվտանգության ապահովման նպատակով վստահության ամրապնդման միջոցառումների համաձայնեցման ու իրականացման, օրենսդրական դաշտի վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակման ուղղություններով»,-ասաց Մանթաշյանը:
Համաձայնագրով սահմանվում են տեղեկատվական անվտանգության ապահովման ոլորտում համագործակցության ուղղությունները Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության իրավասու մարմինների միջև:
Մասնավորապես, կողմերը համագործակցություն են իրականացնում հետևյալ հիմնական ուղղություններով՝ տեղեկատվական անվտանգության ապահովման բնագավառի սպառնալիքներին հակազդման համակարգում, իրավապահ ոլորտում տեղեկատվության փոխանակում՝ ահաբեկչական և այլ հանցավոր նպատակներով տեղեկատվական եւ հաղորդակցական տեխնոլոգիաների օգտագործման հետ կապված հանցագործությունները բացահայտելու, կանխարգելելու, կանխելու եւ հետաքննելու նպատակով, տեղեկատվական անվտանգության ապահովման հարցերի շուրջ երկու պետությունների օրենսդրության վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակում և այլն:

Армения и РФ расширяют сотрудничество в сфере информационной безопасности: соглашение представлено в Парламенте
Представленное соглашение должно способствовать сотрудничеству между Арменией и Россией в сфере информационной безопасности.
Как передает «Арменпресс»,проект ратификации Соглашения «О сотрудничестве между Правительством Республики Армения и Правительством Российской Федерации в области информационной безопасности» в Национальном собрании представил первый заместитель министра высокотехнологичной промышленности РА Геворг Манташян.
Целью соглашения является содействие сотрудничеству между органами Республики Армения и Российской Федерации в области информационной безопасности.
«При реализации соглашения планируется способствовать расширению сотрудничества между Республикой Армения и Российской Федерацией в сфере информационной безопасности, включая обмен информацией об угрозах и их совместном противодействии, согласование и реализацию мер доверия в целях информационной безопасности, а также обмен информацией в законодательном поле», - сказал Манташян.
Соглашение определяет направления сотрудничества в области информационной безопасности между правомочными органами Республики Армения и Российской Федерации.
В частности, сотрудничество намечено по следующим основным направлениям: координация мер противодействия угрозам в сфере информационной безопасности, обмен информацией в сфере обеспечения правопорядка в целях выявления, предупреждения и расследования преступлений, связанных с использованием информационных и коммуникационных технологий в террористических и иных преступных целях, обмен информацией о законодательстве двух государств по вопросам обеспечения информационной безопасности и др.