Նմանօրինակ բնական աղետներն ու դրանց ծավալները դուրս են գալիս պետության սահմաններից. Միրզոյանը՝ Չավուշօղլուի հետ հանդիպումից հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հայտարարեց, որ Հայաստանի համար խորթ չէ այն վիշտը, որն ավերիչ երկրաշարժի հետևանքով այցելել է Թուրքիայի հազարավոր ընտանիքներ, քանի որ 1988 թվականին նույն ողբերգությանը բախվել է հայ ժողովուրդը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Արարատ Միրզոյանն այդ մասին ասաց Անկարայում Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի հետ հանդիպումից հետո:
«Եվս մեկ անգամ ցավակցություն եմ հայտնում ավերիչ երկրաշարժին զոհ գնացած բազմահազար մարդկանց ընտանիքներին, Թուրքիայի ժողովրդին և կառավարությանը և շուտափույթ ապաքինում եմ մաղթում վիրավորներին:
Իմ ժողովրդի պատմության ամենադառը էջերից մեկը 1988 թվականի Սպիտակի կործանիչ երկրաշարժն էր, և այսօր մեզ համար խորթ չէ այն վիշտը, որն այցելել է Թուրքիայի հազարավոր ընտանիքներ: Նմանօրինակ բնական աղետներն ու դրանց ծավալները դուրս են գալիս պետության սահմաններից՝ դառնալով համամարդկային ողբերգություններ: Եվ աշխարհը դրանք հաղթահարելու համար պետք է գործի միասնական ճակատով: Ես հավատացած եմ, որ միջազգային հանրությունը մոլորակի որևէ կետում տեղի ունեցող որևէ հումանիտար ճգնաժամի պարագայում չպետք է անտարբեր մնա: Եվ հենց այս սկզբունքով էր, որ Հայաստանի կառավարությունն աղետալի երկրաշարժից անմիջապես հետո որոշում կայացրեց փրկարարներ և հումանիտար օգնություն ուղարկել Թուրքիա: Ես շնորհակալ եմ պարոն Չավուշօղլուին մեր փրկարարների հասցեին և ընդհանուր առմամբ հայկական ներկայության ու աջակցության կապակցությամբ արտահայտած գնահատանքի խոսքերի համար: Շատ ուրախ եմ, որ մեր փրկարարներին՝ իրենց գործընկերների հետ համագործակցությամբ, հաջողվել է փրկել մարդկային կյանքեր»,- ասաց ՀՀ ԱԳ նախարարը:
Նա նաև խորհրդանշական է համարել, որ փետրվարի 11-ին շուրջ 30 տարի փակի տակ գտվնող հայ-թուրքական սահմանը բացվեց Ադըյաման ուղարկվող հումանիտար օգնությամբ բարձված հայկական բեռնատարների համար: «Նույնը տեղի ունեցավ երեկ երեկոյան և ժամեր անց հումանիտար օգնության հերթական խմբաքանակը կհասնի Ադըյաման»,-ասաց Միրզոյանը:

Подобные стихийные бедствия и их масштабы выходят за пределы государств: Арарат Мирзоян
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил, что Армении не чуждо горе, которое постигло тысячи семей в Турции в результате разрушительного землетрясения, так как армянский народ столкнулся с такой же трагедией в 1988 году. Как сообщает «Арменпресс», об этом Арарат Мирзоян сказал после встречи в Анкаре с министром иностранных дел Турции Мевлютом Чавушоглу.
«Еще раз выражаю соболезнования семьям тысяч людей, погибших в результате разрушительного землетрясения, народу и правительству Турции, желаю скорейшего выздоровления пострадавшим.
Одной из самых горьких страниц в истории моего народа было разрушительное землетрясение, произошедшее в Спитаке в 1988 году, и сегодня нам не чуждо горе, которое постигло тысячи семей в Турции. Подобные стихийные бедствия и их масштабы выходят за пределы государства, становясь общечеловеческой трагедией. И весь мир должен действовать единым фронтом, чтобы преодолеть их. Я убежден, что международное сообщество не должно оставаться равнодушным к любому гуманитарному кризису, происходящему в любой точке планеты. Именно по этому принципу правительство Армении сразу же после разрушительного землетрясения приняло решение направить в Турцию спасателей и гуманитарную помощь. Я благодарю господина Чавушоглу за слова признательности нашим спасателям и армянскому присутствию и поддержке в целом. Я очень рад, что нашим спасателям в сотрудничестве со своими коллегами удалось спасти человеческие жизни», - сказал министр иностранных дел РА.
Он посчитал символичным и то, что 11 февраля армяно-турецкая граница, закрытая в течение 30 лет, была открыта для армянских грузовых машин с гуманитарной помощью в Адыяман. «То же самое произошло и вчера вечером, и через несколько часов следующая партия гуманитарной помощи уже прибудет в Адыяман», - заключил Арарат Мирзоян.