120 հազար մարդ սովի է մատնվում, սպասում ենք միջազգային հանրության արձագանքին․ Վարդանյանը՝ ԵԽԽՎ-ում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակության անդամ Վլադիմիր Վարդանյանը ուշադրություն հրավիրեց Ադրբեջանի նախագահի հռետորաբանության, Լաչինի միջանցքի փակման հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրների վրա՝ հիշեցնելով, որ Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազար բնակիչները ևս պաշտպանված են կազմակերպության ներքո, բոլոր քաղաքացիները պետք է ունենան մարդու իրավունքների նույն երաշխիքները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Վարդանյանն իր ելույթում շեշտեց, որ, ցավոք, որոշ անդամ երկրներ դեռ շարունակում են վարքագիծ, որն այս կազմակերպության արժեքներին համապատասխան չէ։
Ապա պատգամավորը մեջբերեց Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի խոսքերն առ այն, որ, եթե «հայկական կողմը չի ուզում նրանց պայմաններով խաղաղության պայմանագիր, ապա իրենց սահմանները կլինեն այնտեղ, որտեղ մենք կուզենք»։
«Կներեք, բայց սա Եվրոպայի խորհրդի հռետորաբանություն չէ, սա Եվրոպայի խորհրդի շրջանակում ստանձնած պարտավորություն չի կարելի համարել։ Հենց այս պահին, երբ մենք այստեղ հարմարավետ քննարկում ենք մարդու իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող հարցերը, 120 հազար մարդ, որոնք պաշտպանված են այս կազմակերպության, այս վեհաժողովի, Մարդու իրավունքների եվրոպական հանձնաժողովի ներքո, սովի են մատնվում։ Եվ մենք միջազգային հանրությունից սպասում ենք որևէ արձագանքի»,-ասաց Վարդանյանը։
Նա ընդգծեց՝ կազմակերպությունը պետք է ունենա նույն ստանդարտները բոլոր երկրների նկատմամբ, քանի որ բոլոր քաղաքացիները, որոնք պաշտպանված են եվրոպական կոնվենցիայով, պետք է ունենան մարդու իրավունքների նույն երաշխիքները և պետք է օգտվեն ժողովրդավարության արժեքներից:

120 thousand people starving, we are waiting for the response of the international community. Vardanyan’s speech at PACE
120 thousand people starving, we are waiting for the response of the international
community. Vardanyan’s speech at PACE
YEREVAN, JANUARY 26, ARMENPRESS. Vladimir Vardanyan, member of the Armenian delegation at the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, drew attention to the the rhetoric of the president of Azerbaijan and the humanitarian problems caused by the closure of the Lachin Corridor, reminding that the 120 thousand residents of Nagorno Karabakh are also protected under the organization, all citizens should have the same guarantees of human rights.
ARMENPRESS reports, Vardanyan emphasized in his speech that, unfortunately, some member states still continue to behave against the values of this organization.
Then the Armenian MP quoted the words of the president of Azerbaijan Aliyev that “if the Armenian side does not want a peace treaty on our terms, then their borders will be where we want them to be."
"I'm sorry, but this rhetoric is not normal for the Council of Europe, this cannot be considered a commitment undertaken within the framework of the Council of Europe. At this very moment, when we comfortably discuss the issues related to the protection of human rights, 120 thousand people, who are protected under this organization, this Assembly, the European Commission of Human Rights, are starving. And we are waiting for any response from the international community," said Vardanyan.
He emphasized that the organization should have the same standards for all countries, because all citizens protected by the European Convention should have the same guarantees of human rights and should enjoy the values of democracy.
Since December 12, Azerbaijan continues to keep closed the only highway connecting Artsakh to the world, the Lachin Corridor, citing false environmental reasons.