Չեմ կարող խոստանալ, որ խնդիրներ չեն լինելու, բայց վստահեցնում եմ՝ սա միակ ճանապարհն է, որը թույլ կտա պահպանել մեր հայրենիքը. Արցախի պետնախարար
Չեմ կարող խոստանալ, որ խնդիրներ չեն լինելու, բայց վստահեցնում եմ՝ սա միակ
ճանապարհն է, որը թույլ կտա պահպանել մեր հայրենիքը. Արցախի պետնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության պետական նախարար, Օպերատիվ շտաբի պետ  Ռուբեն Վարդանյանն այցելել է Ասկերանի շրջանի Նորագյուղ, Խնձրիստան, Պատարա համայնքներ, հանդիպումներ ունեցել  ինչպես նշված գյուղերի, այնպես էլ հարակից բնակավայրերի բնակիչների հետ: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Արցախի պետնախարարի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից,  Ռուբեն Վարդանյանին ուղեկցել են Արցախի Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Գալստյանը,  Ազգային ժողովի «Հայ Հեղափոխական Դաշնակցություն» խմբակցության պատգամավոր Դավիթ Իշխանյանն ու Ասկերանի շրջանի վարչակազմի ղեկավար Համլետ Ապրեսյանը:
Կարևորելով բնակչության հետ անմիջական շփումները՝ Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ հատկապես այս  ճգնաժամային իրավիճակում բնակչությանն առաջին ձեռքից տեղեկություններ տրամադրելը, նրանց լսելն առաջնային նշանակություն ունի ճգնաժամը համատեղ հաղթահարելու տեսանկյունից.
«Կարծում եմ՝ սա Արցախում շփման ամենաարդյունավետ ձևն է: Մենք իսկապես մեծ դժվարությունների  ենք բախվում, բայց մեծ աշխատանք է տարվում նաև  դրանք  հաղթահարելու համար,  փորձում ենք  առաջ շարժվել՝ լուծումներ գտնելով ամեն օր առաջացող նոր խնդիրներին:
Նա մանրամասն տեղեկություններ է ներկայացրել պարենային ապրանքների, բենզինի և դիզվառելիքի, էլեկտրաէներգիայի և գազամատակարարման ոլորտներում ընթացիկ իրավիճակի, շրջափակման մյուս հետևանքների և տնտեսության վրա դրա ազդեցության, ինչպես նաև՝ Օպերատիվ շտաբի կողմից իրականացված և ձեռնարկվելիք քայլերի  մասին:
Պետնախարարը նշել է, որ բոլոր միջոցներով աշխատանք  է տարվում ապաշրջափակման ուղղությամբ, բայց, մյուս կողմից, կառավարությունը պարտավոր է պատրաստ լինել  և հնարավոր բոլոր սցենարների պարագայում  ապահովել բնակչության առնվազն նվազագույն կենսական կարիքները:
Խոսելով շրջափակման պատճառների մասին՝ նա ընդգծել է, որ Ադրբեջանն ամեն կերպ փորձում է կոտրել արցախահայության ոգին ու  ճնշումների միջոցով հասնել Արցախի հայաթափմանը և նշել է, որ իրեն հպարտ է զգում՝ տեսնելով արցախահայության տոկունությունը.
«Այս փորձությունների միջով ստիպված ենք  անցնել՝ հանուն Արցախը հայկական պահելու և հանուն մեր հողի վրա արժանապատիվ ապրելու իրավունքի պաշտպանության: Սա դժվար ճանապարհ է. չեմ կարող խոստանալ, որ խնդիրներ չեն լինելու, բայց վստահեցնում եմ, որ սա միակ ճանապարհն է, որը թույլ կտա պահպանել մեր հայրենիքը»:
Բոլոր երեք համայնքներում հանդիպումների մասնակիցները վստահեցրել են, որ այդ ճանապարհին այլընտրանք չեն տեսնում, և այդ նպատակի համար պատրաստ են դիմակայել բոլոր դժվարություններին: Այս համատեքստում, մասնավորապես, խոսվել է գյուղատնտեսական և գարնանացանի աշխատանքները ժամանակին կազմակերպելու անհրաժեշտության մասին, ինչը կարևորվել  է նաև պարենային անվտանգության տեսանկյունից: Պետնախարարը նշել է,որ հնարավոր ամեն ինչ արվելու է ինչպես գարնանացանի աշխատանքները ժամանակին կազմակերպելու, այնպես էլ գյուղատնտեսության զարգացմանն ուղղված այլ ծրագրեր իրականացնելու համար:

Не могу обещать, что проблем не будет, но это единственный путь, который позволит сохранить Родину: госминистр Арцаха
Не могу обещать, что проблем не будет, но это единственный путь, который
позволит сохранить Родину: госминистр Арцаха
Государственный министр Республики Арцах, начальник Оперативного штаба Рубен Варданян посетил общины Норагюх, Хндзристан, Патара Аскеранского района, провел встречи с их жителями. Как передает «Арменпресс», со ссылкой на сообщение Аппарата госминистра Арцаха, Рубена Варданяна сопровождали министр территориального управления и инфраструктур Арцаха Сурен Галстян, депутат фракции Дашнакцутют Национального собрания Давид Ишханян и глава администрации Аскеранского района Гамлет Апресян.
Придавая важность непосредственным контактам с населением, Рубен Варданян отметил, что, особенно в этой кризисной ситуации, предоставление населению информации из первых рук, выслушивание их имеет первостепенное значение с точки зрения совместного преодоления кризиса.
«Я думаю, что это самая эффективная форма общения в Арцахе. Мы действительно сталкиваемся с большими трудностями, но и по их преодолению ведется большая работа, мы стараемся двигаться вперед, находя решения ежедневно возникающих новых проблем».
Он представил подробную информацию о текущей ситуации в сферах продовольственных товаров, бензина и дизельного топлива, электро- и газоснабжения, о других последствиях блокады и ее влиянии на экономику, а также о предпринятых и предстоящих шагах Оперативного штаба.
Государственный министр отметил, что всеми силами ведется работа по снятию блокады, хотя правительство обязано быть наготове и обеспечивать хотя бы минимальные жизненные потребности населения в случае разных возможных сценариев.
Говоря о причинах блокады, он подчеркнул, что Азербайджан всячески пытается сломить дух арцахских армян и путем давления добиться изгнания армян из Арцаха, и отметил, что испытывает гордость, видя стойкость арцахских армян.
«Мы должны пройти через эти испытания ради сохранения Арцаха армянским и ради защиты права достойно жить на нашей земле. Это трудный путь. Я не могу обещать, что проблем не будет, но уверяю вас, что это единственный путь, который позволит нам сохранить нашу Родину».
Участники встреч во всех трех общинах заверили, что не видят альтернативы этому пути и готовы ради этого пойти на все трудности. В этом контексте, в частности, речь шла о необходимости своевременной организации весенних посевных работ, что важно и с точки зрения продовольственной безопасности. Госминистр отметил, что будет сделано все возможное для своевременной организации весенних посевных работ, а также для реализации других программ, направленных на развитие сельского хозяйства.