ԱԺ հանձնաժողովը հավանություն տվեց ԵԱՏՄ-ի և Սինգապուրի միջև ազատ առևտրի համաձայնագրին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովը հավանություն տվեց ԵԱՏՄ-Սինգապուր ազատ առևտրի համաձայնագրին, ըստ դրա՝ Սինգապուրը մաքսատուրք չի կիրառի ԵԱՏՄ ծագում ունեցող ապրանքների նկատմամբ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Եվրասիական տնտեսական միության եւ նրա անդամ պետությունների՝ մի կողմից, եւ Սինգապուրի Հանրապետության՝ մյուս կողմից, միջեւ ազատ առեւտրի մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին նախագիծը հանձնաժողովի նիստում ներկայացրեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը:
Համաձայնագիրը ստորագրվել է 2019 թվականի հոկտեմբերի 1-ին Երևանում:
Հաշվի առնելով Սինգապուրի առևտրատնտեսական առանձնահատկությունները՝ բանակցություններն իրականացվել են ինչպես ապրանքների առևտրի, այնպես էլ ծառայությունների և ներդրումների իրականացման մասով: Սինգապուրի Հանրապետության հետ ազատ առևտրի համաձայնագրի կնքման բանակցությունների անցկացման դիրեկտիվների համաձայն՝ ապրանքների, ծառայությունների և ներդրումների շուկա մուտքի ազատականացման մասով համաձայնությունների հիման վրա պետք է ձևավորվի Սինգապուրի հետ արտոնյալ առևտրի մասով փոխադարձ պարտավորությունների միասնական փաթեթ:
«Համաձայնագրի նպատակն է ստեղծել շահավետ միջավայր և պայմաններ՝ փոխադարձ առևտրային հարաբերությունների զարգացման և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բնագավառներում կողմերի միջև տնտեսական համագործակցության խթանման համար, ինչպես նաև վերացնել  կողմերի միջև առևտրային և ներդրումային խոչընդոտները, նվազեցնել բիզնեսի ծախսերը և բարձրացնել տնտեսական արդյունավետությունը»,-ասաց Քերոբյանը:
Անդրադառնալով կողմերի սակագնային պարտավորություններին՝ նախարարը ներկայացրեց, որ ԵԱՏՄ պարտավորություններով ամրագրված անվանացանկը պարունակում է թվով 12 հազար 229 ապրանք, որից 4858 ապրանքատեսակի մասով նախատեսվում է 0 տոկոս մաքսատուրքի կիրառում՝ համաձայնագիրն ուժի մեջ մտնելուց անմիջապես հետո: 597 ապրանքատեսակի մասով նախատեսվում է մաքսատուրքի դրույքաչափի իջեցում մինչև 0 տոկոս՝ 3  տարի հետո, 2340 ապրանքատեսակի մասով՝ մաքսատուրքի դրույքաչափի իջեցում մինչև 0 տոկոս՝ 5 տարի հետո, 2201 ապրանքատեսակի մասով՝ մաքսատուրքի դրույքաչափի իջեցում մինչև 0 տոկոս՝ 7  տարի հետ և 716 ապրանքատեսակի մասով մաքսատուրքի դրույքաչափի իջեցումը մինչև 0 տոկոս՝ 10 տարի հետո:
Սինգապուրը համաձայնագրով պարտավորություն է վերցնել չկիրառել ներմուծման մաքսատուրքեր ԵԱՏՄ ծագում ունեցող բոլոր ապրանքների նկատմամբ:

Комиссия Парламента Армении одобрила Соглашение о свободной торговле между ЕАЭС и Сингапуром
Постоянная комиссия по вопросам региональной и евразийской интеграции Национального собрания РА утвердила Соглашение о свободной торговле между ЕАЭС и Сингапуром, согласно которому Сингапур не будет применять таможенные пошлины к товарам, происходящим из стран ЕАЭС.
Как сообщает «Арменпресс», проект ратификации соглашения представил министр экономики РА Ваан Керобян.
Соглашение было подписано 1 октября 2019 года в Ереване.
Учитывая торгово-экономические особенности Сингапура, переговоры велись как по части торговли товарами, так и в сфере реализации услуг и инвестиций. Согласно директивам о ведении переговоров по заключению Соглашения о свободной торговле с Республикой Сингапур, на основе соглашений о либерализации доступа на рынок товаров, услуг и инвестиций, должен быть сформирован единый комплекс взаимных обязательств относительно преференциальной торговли с Сингапуром.
«Целью соглашения является создание благоприятной среды и условий для развития взаимных торговых отношений и содействия экономическому сотрудничеству сторон в областях, представляющих взаимный интерес, а также устранение торговых и инвестиционных барьеров между сторонами, снижение издержек бизнеса и повышение экономической эффективности», - предствил Ваан Керобян.
Коснувшись тарифных обязательств сторон, министр представил, что перечень обязательств ЕАЭС содержит 12 229 товаров, из которых 4 858 товаров предполагается обложить 0-процентной таможенной пошлиной сразу после вступления соглашения в силу. В отношении 597 видов продукции предусмотрено снижение ставки таможенной пошлины до 0% через 3 года, в отношении 2340 видов продукции - снижение ставки таможенной пошлины до 0% через 5 лет, в отношении 2201 вида продукции - снижение таможенной пошлины ставка до 0% через 7 лет и в отношении 716 видов продукции снижение ставки до 0% через 10 лет.
По соглашению Сингапур обязался не применять пошлины на ввоз ко всей продукции, происходящей из ЕАЭС.