Ալեն Սիմոնյանը չի բացառում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ Արցախի ԱԺ պատգամավորների հետ առցանց քննարկման հնարավորությունը
Ալեն Սիմոնյանը չի բացառում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ Արցախի ԱԺ
պատգամավորների հետ առցանց քննարկման հնարավորությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ագզային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը չի բացառում Հայաստան-Արցախ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի, երկու խորհրդարանների պատգամավորների առցանց քննարկման հնարավորությունը՝ Արցախի շրջափակման պայմաններում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Սիմոնյանն այս մասին ասաց ԱԺ նիստում՝ անդրադառնալով «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանի հարցին:
Պատգամավորը, նկատի ունենալով այն հանգամանքը, որ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հանդիսանում է Հայաստան-Արցախ միջխորհրդարանակն հանձնաժողովի նախագահ, հետաքրքրվեց, թե արդյոք ի վերջո նախատեսվո՞ւմ է հանդիպում, եթե ոչ դեմ առ դեմ՝ նկատի ունենալով Արցախի շրջափակումը, ապա գոնե առնվազն երկու խորհրդարանների պատգամավորների միջև քննարկում՝ ստեղծված իրավիճակի պայմաններում համատեղ ելքեր գտնելու համար:
Ալեն Սիմոնյանը հայտնեց, որ հանդիպում նախատեսվել էր սեպտեմբերի 19-ին, սակայն սեպտեմբերի 13-14-ին ադրբեջանական ագրեսիայի պատճառով այդ հանդիպումը հետաձգվել է: «Ստեղծված իրավիճակում նման բան նախատեսելը մի քիչ դժվար է: Եվ այս պահին որևիցե նման քննարկում չկա Արցախի մեր գործընկերների հետ»,-ասաց ԱԺ նախագահը:
Պատգամավոր Մինասյանը նկատեց՝ միջխորհրդարանական համաձայնագիր կա, և դա, մեծ հաշվով,  ճանաչվել է նաև այն միջազգային դերակատարների կողմից, որոնք ընդունել են, որ Հայաստանը նույնպես հանձնառու է Արցախի ժողովրդի անվտանգության ապահովման տեսակետից: «Եվ գուցե սա այն հնարավորությունն է, որ փորձ արվի՝ Երևանից Արցախ մեկնելու համար հիմքեր ստեղծել կամ թեկուզ առցանց մակարդակով քննարկում անցկացնել»,-նշեց նա:
ԱԺ նախագահը նշեց՝ Լաչինի միջանցքի փակ լինելու պատճառով չի պատկերացնում, թե մեկնելու առաջարկն ինչպես կարելի է իրագործել: «Իսկ առցանցի մասին կարելի է քննարկել, հասկանալ: Եթե նման հնարավորություն տեսնում են նաև Արցախի մեր գործընկերները, ապա՝ ինչու ոչ»,-ասաց Սիմոնյանը:
Ադրբեջանը 2022 թ. դեկտեմբերի 12-ից մինչ այս պահը շարունակում է փակ պահել Արցախն աշխարհին կապող միակ մայրուղին՝ Լաչինի միջանցքը՝ բերելով կեղծ բնապահպանական պատճառաբանություններ։ Բացի այդ, հունվարի 9-ին Արցախը Հայաստանից սնուցող միակ բարձրավոլտ գծի 33-րդ կմ-ում արձանագրվել է վթար։ Վթարը գտնվում է Աղավնո-Բերձոր հատվածում։ Ադրբեջանը թույլ չի տալիս վթարավերականգնողական աշխատանքներ իրականացնել այն հատվածում, որտեղ վթարվել է Արցախը Հայաստանից սնուցող միակ բարձրավոլտ գիծը:
Արցախում հունվարի 12-ից ընդհատվել էր նաև ինտերնետ կապի մատակարարումը. մալուխը վնասվել էր Լաչինի միջանցքի հենց այն հատվածում, որտեղ տեղակայվել են ադրբեջանցի պսևդոբնապահպանները։ Եվ միայն հունվարի 13-ին Արցախում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորակազմի վարած բանակցությունների շնորհիվ «Ղարաբաղ Տելեկոմ» ՓԲ ընկերության տեխնիկական մասնագետներին հաջողվել է մեկնել վթարի վայր և տեղում համապատասխան աշխատանքներ իրականացնել՝ մալուխի վնասված մասը վերականգնելու ուղղությամբ։ Արցախի Հանրապետության ամբողջ տարածքում ինտերնետ կապը վերականգնվել է:

Speaker doesn’t rule out online discussion between lawmakers from Armenia and Artsakh
YEREVAN, JANUARY 16, ARMENPRESS. Speaker of Parliament of Armenia Alen Simonyan doesn’t rule out the possibility of holding an online discussion between Members of Parliament of Armenia and Artsakh, the Inter-Parliamentary Commission of Armenia and Artsakh amid the ongoing blockade.
Member of Parliament Artsvik Minasyan asked the Speaker whether or not a meeting is expected, given the fact that Simonyan is the Chairman of the Armenia-Artsakh Inter-Parliamentary Commission.
Simonyan said that a meeting of the commission was planned earlier on September 19th in 2022 but was delayed because of the September 13-14 Azeri aggression. “Envisaging something like that in the current situation is a bit difficult. And at this moment we don’t have any such discussion with our colleagues of Artsakh,” the Speaker told Minasyan.
Minasyan responded by saying that an inter-parliamentary agreement exists and by and large it has been recognized by the international actors who’ve accepted that Armenia is also committed in terms of ensuring the security of the people of Artsakh. “And perhaps this is the chance to attempt to create the foundation for traveling from Yerevan to Artsakh or at least holding an online discussion,” he said.
The Speaker said he doesn’t imagine how the offer on traveling to Artsakh can be realized in conditions of a blockade. “While the online meeting can be discussed. If our colleagues in Artsakh also see that opportunity, why not,” Simonyan said.
Azerbaijan is keeping the Lachin Corridor blocked since December 12, 2022. The corridor is Nagorno Karabakh’s(Artsakh) only road to Armenia and the rest of the world. The blockade has caused an ongoing humanitarian crisis with widespread shortages of essential supplies such as food and medicine. Furthermore, on January 9 the electricity transmission line supplying energy from Armenia to Artsakh was damaged in the area controlled by Azerbaijan. Since then, Azerbaijan has been barring repair crews from accessing the site. On January 12, an internet blackout was reported in Artsakh. The internet cable was damaged in the area where the fake eco-activists are blocking the corridor. A day later, as a result of negotiations conducted by Russian peacekeepers, repair crews were allowed to access the site and internet was restored.