Բոբ Մենենդեսը Թուրքիային մեղադրել է հայերին սպանելու համար Ադրբեջանին ռազմական աջակցություն ցուցաբերելու մեջ
Բոբ Մենենդեսը Թուրքիային մեղադրել է հայերին սպանելու համար Ադրբեջանին
ռազմական աջակցություն ցուցաբերելու մեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մինչ Թուրքիայի և Հունաստանի միջև լարվածությունը շարունակվում է, Անկարայի կողմից ԱՄՆ-ից F-16-ների և արդիականացման սարքավորումների գնման վերաբերյալ հայտարարություն է արել ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Բոբ Մենենդեսը:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է Kurdistan24-ը:
Նա անդրադարձել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի՝ դեկտեմբերի 11-ի հայտարարությանը, որում նա ասել էր «եթե Աթենքը հանգիստ չմնա, մենք կհարվածենք»։
Սենատում ելույթ ունենալով ՝ Մենենդեսը Էրդողանի հայտարարությունների մասին ասել է.
«Դա ոչ միայն մտահոգիչ է, այլեւ անընդունելի»։
Իր ելույթի ժամանակ Մենենդեսը ցույց է տվել Էրդողանի լուսանկարը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Իրանի նախագահ Իբրահիմ Ռայիսիի հետ՝ ասելով.
«Բացի Էրդողանի՝ իր երկրում իրականացվող ճնշումներից, նրա դիվանագիտական ​​քաղաքականությունը նույնպես բացարձակապես սարսափելի է:  Եթե մարդու իրավունքների ոտնահարման դեմ կանգնելը ինձ դարձնում է Էրդողանի թշնամին, եթե խաղաղ հայ բնակչությանը սպանելու համար Ադրբեջանին զենքով աջակցության դեմ լինելը ինձ դարձնում է Էրդողանի թշնամին, ասելը, թե Թուրքիան պետք է ճանաչի Հարավային Կիպրոսը և հարգի Հունաստանի տարածքային ամբողջականությունը ինձ դարձնում է
Էրդողանի թշնամին, ապա ես հպարտությամբ կկրեմ այդ կոչումը»,-հավելել է նա:
«Որպես Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ՝ ես չեմ հաստատի F-16-ների վաճառքը, քանի դեռ Էրդողանը չի դադարեցնի իր ագրեսիվ պահվածքը ողջ տարածաշրջանում»,- ասել է Մենենդեսը։

Боб Менендес обвинил Турцию в оказании военной помощи Азербайджану в деле убийства армян
ЕРЕВАН, 21 ДЕКАБРЯ, АРМЕНПРЕСС. В то время как напряженность между Турцией и Грецией сохраняется, председатель комитета Сената США по международным отношениям Боб Менендес сделал заявление по поводу закупки Анкарой F-16 и оборудования для модернизации у США.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Kurdistan24,
Он сослался на заявление президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана от 11 декабря, в котором он сказал, что «если Афины не сохранят спокойствие, мы нанесем удар». Выступая в Сенате, Менендес рассказал о заявлениях Эрдогана.
«Это не только тревожно, но и неприемлемо».
Во время своего выступления Менендес показал фотографию Эрдогана с президентом России Владимиром Путиным и президентом Ирана Ибрагимом Раиси, сказав:
«Помимо давлений, оказываемых Эрдоганом в его собственной стране, его дипломатическая политика также абсолютно ужасна. Если противостояние нарушениям прав человека делает меня врагом Эрдогана, если противостояние поддержке оружия Азербайджаном для уничтожения мирного армянского населения делает меня врагом Эрдогана, если заявление о том, что Турция должна признать Южный Кипр и уважать территориальную целостность Греции, делает меня враг Эрдогана, то я буду носить этот титул с гордостью», — добавил он.
«Как председатель сенатского комитета по международным отношениям я не одобрю продажу F-16 до тех пор, пока Эрдоган не прекратит свое агрессивное поведение по всему региону», — сказал Менендес.