Միջազգային 9 կազմակերպություններ նախազգուշացրել են Արցախում ցեղասպանության վտանգի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Միջազգային քրիստոնեական համերաշխություն» կազմակերպությունն 8 այլ կազմակերպությունների հետ միասին նախազգուշացրել է Լեռնային Ղարաբաղում ցեղասպանության վտանգի մասին։ Կազմակերպությունները Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և դրա համար պատժի մասին կոնվենցիային միացած երկրներին կոչ են արել գործել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի միջոցով՝ կանխելու հայերի ցեղասպանությունը տարածաշրջանում։ Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով կազմակերպության տարածած հայտարարությունը։
Նշվում է, որ Ադրբեջանի կառավարությունը երկար ժամանակ պաշտոնական մակարդակով հայերի նկատմամբ ատելության քաղաքականություն է վարել, «անպատիժ է թողել հայերի նկատմամբ իրականացված վայրագությունները և սպառնացել է ուժով գրավել ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղը, այլև Երևանը»։
«Ցեղասպանության կանխարգելման մասին ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի գրասենյակի կողմից սահմանված վայրագ հանցագործության վտանգի բոլոր 14 գործոններն առկա են։ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի դեմ ադրբեջանական ներկայիս ագրեսիան համապատասխանում է Ադրբեջանի կառավարության, Թուրքիայի Հանրապետության, Օսմանյան կայսրության և նրանց համախոհների կողմից հայերի և տարածաշրջանի քրիստոնեական այլ համայնքների դեմ իրականացված էթնիկ և կրոնական զտումների վաղեմի քաղաքականությանը», - նշվում է հայտարարությունում։
Կազմակերպությունները Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և դրա համար պատժի մասին կոնվենցիային միացած երկրներին, մասնավորապես՝ ԱՄՆ-ին, Մեծ Բրիտանիային և Ռուսաստանի Դաշնությանը կոչ են արել կատարել իրենց պարտավորությունները ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի միջոցով՝ կանխելու հայերի նկատմամբ ևս մեկ ցեղասպանությունը։ Բացի այդ, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին կոչ է արվում Ժնևի չորրորդ կոնվենցիային համապատասխան ապահովել միջազգային բոլոր կազմակերպությունների անխոչընդոտ մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ՝ մարդասիրական նպատակներով։

YEREVAN, DECEMBER 20, ARMENPRESS. Christian Solidarity International and 8 other organizations issued a genocide  warning for Nagorno Karabakh. They call on parties to the Genocide Convention to act through the UN Security Council to prevent genocide of the region's Armenians.
“On December 12, the government of Azerbaijan imposed a blockade on Nagorno Karabakh and its 120,000 Armenian residents, preventing food, medicine, gas, and other vital goods from transiting through the Lachin Corridor, the only land route into the region.
The government of Azerbaijan has long promoted official hatred of Armenians, has fostered impunity for atrocities committed against Armenians, and has issued repeated threats to conquer not only Nagorno Karabakh, but also Yerevan, the capital of Armenia, by force.
The present blockade is designed to, in the words of the Genocide Convention, “deliberately inflict conditions of life calculated to bring about the end of a national, ethnical, racial or religious group in whole or in part.”
All 14 risk factors for atrocity crimes identified by the UN Secretary-General’s Office on Genocide Prevention are now present.
The current Azerbaijani aggression against the Armenians of Nagorno Karabakh conforms to a long pattern of ethnic and religious cleansing of Armenian and other Christian communities in the region by the government of Azerbaijan, the Republic of Turkey, the Ottoman Empire, and their partisans.
We call on all contracting parties to the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide, particularly the United States, the United Kingdom, and the Russian Federation, to fulfill their obligations, through the UN Security Council, to prevent another chapter of the Armenian Genocide.
We also call on the UN Security Council to act to ensure unrestricted humanitarian access for all international organizations to Nagorno Karabakh, in accordance with the Fourth Geneva Convention,” the statement reads.