Ադրբեջանցի ինքնահռչակ բնապահպաններն ակնհայտորեն ուղարկվել են Բաքվի կառավարության կողմից. Թոմաս դե Վաալ
Ադրբեջանցի ինքնահռչակ բնապահպաններն ակնհայտորեն ուղարկվել են Բաքվի
կառավարության կողմից. Թոմաս դե Վաալ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քարնեգի Եվրոպա հիմնադրամի ավագ վերլուծաբան Թոմաս դե Վաալն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքը փակելուն և Արցախի գազամատակարարումն արգելափակելուն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նա մտահոգություն է հայտնել, որ կանգնած ենք ռազմական նոր լուրջ ընդհարման շեմին:
«Իրավիճակն ավելի է վատթարանում Ղարաբաղի հայերի գազամատակարարման արգելափակման մասին հաղորդումներին զուգահեռ, ինչը հումանիտար ճգնաժամ է ստեղծում: Իսկ Արևմուտքի արձագանքն ու մտահոգությունն աճում են», - գրել է Թոմաս դե Վաալը Twitter-ի իր էջում:
Ավելի վաղ կատարված գրառման մեջ դե Վաալը ներկայացրել էր իրավիճակը՝ մտավախություն հայտնելով, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ստեղծված իրավիճակը կարող է դարձյալ հակամարտության վերածվել:
«Ադրբեջանցի ինքնահռչակ բնապահպանները, որոնք ակնհայտորեն այնտեղ են ուղարկվել Բաքվի կառավարության կողմից, արգելափակել են Լաչինի ճանապարհը, հետևաբար նաև՝ տեղի հայերի ելումուտը», - գրել է նա:
Ըստ վերլուծաբանի՝ վերջին շրջանում ԵՄ միջնորդությամբ տեղի ունեցած բանակցությունները որոշակի առաջընթաց են արձանագրել, որի արդյունքում կողմերը հնչեցրել են հայտարարություններ խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու մասին, «սակայն որևէ համաձայնություն չկա Ղարաբաղի հայության ապագայի վերաբերյալ»:
«Ադրբեջանը, որն այսօր գերիշխող դիրքում է, ցույց է տվել, որ ուժ կկիրառի զիջումների հասնելու համար: Ալիևը, կարծում եմ, ցանկանում է կնքել խաղաղության համաձայնագիր, այլ ոչ թե նոր պատերազմ սկսել, սակայն, ինչպես երևում է, նա ցանկանում է այնպիսի զիջումներ, որոնց հայկական կողմը չի կարող գնալ: Մեծ վտանգ կա, որ կանգնած ենք ռազմական նոր լուրջ ընդհարման բռնկման շեմին», - գրել է դե Վաալը։

Так называемые азербайджанские экологи определенно направлены правительством Баку: Томас де Ваал
Старший аналитик Европейского фонда Карнеги Томас де Ваал обратился к закрытию Азербайджаном Лачинского коридора и блокированию поставок газа в Арцах. Как сообщает «Арменпресс», он выразил обеспокоенность тем, что мы стоим на пороге нового серьезного военного конфликта.
«Ситуация ухудшилась после сообщения о блокировании подачи газа карабахским армянам, что приведет к гуманитарному кризису. Возрастают и реакции и беспокойство Запада», - написал Томас де Ваал на своей странице в Twitter.
Раннее де Ваал представил ситуацию, выразив опасение, что ситуация между Арменией и Азербайджаном снова может перерасти в военный конфликт.
«Азербайджанские так называемые экологи, определенно, направленные туда бакинским правительством, перекрыли дорогу Лачина, следовательно, и передвижение местных армян», - написал он.
По его мнению, недавние переговоры при посредничестве ЕС достигли определенного прогресса, в результате которых стороны объявили о подписании мирного договора, «однако нет какого-либо согласия относительно будущего армянства Карабаха».
«Азербайджан, находящийся сегодня в доминирующем положении, показал, что применит силу для достижения уступок. Думаю, Алиев хочет заключить мирное соглашение, а не начинать новую войну, но похоже, что он хочет уступок, на которые армянская сторона пойти не сможет. Существует большая опасность того, что мы стоим на пороге нового серьезного военного конфликта», - написал Томас де Ваал.