ՀՀ ԱՍՀ նախարարը Չինաստանի դեսպանի հետ քննարկել է ոլորտային համագործակցության ուղղությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը դեկտեմբերի 8-ին ընդունել է Հայաստանում Չինաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆան Յոնգին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են աշխատանքի և սոցիալական պաշտպանության ոլորտում համագործակցության ուղղությունները, մասնավորապես՝ երեխաներին մատուցվող ծառայությունների որակի բարձրացմանը, Միասնական սոցիալական ծառայության լիարժեք կայացմանը, սոցիալական բնակարանաշինության զարգացմանն ուղղված մի շարք հարցեր։
Ըստ աղբյուրի՝ նախարար Նարեկ Մկրտչյանը բարձր է գնահատել Չինաստանի դեսպանության հետ ունեցած արդյունավետ համագործակցությունը՝ նշելով, որ այս հանդիպումը ոլորտային համագործակցության զարգացմանն ուղղված ևս մեկ առիթ է․ «Մենք կարևորում ենք սոցիալական պաշտպանության ոլորտի տարբեր ուղղություններով չինական լավագույն փորձի ու գիտելիքի ուսումնասիրումն ու փոխանակումը։ Հուսով ենք՝ համագործակցությունը կլինի շարունակական, և կարձանագրենք ցանկալի արդյունք»։
Նշվում է, որ դեսպան Ֆան Յոնգը ևս կարևորել է համագործակցության շրջանակի ընդլայնման ուղղությամբ երկուստեք գործադրված ջանքերը՝ պատրաստակամություն հայտնելով այս ուղղությամբ շարունակական քայլեր ձեռնարկել․ «Հիմա Հայաստանը գտնվում է դժվար  ժամանակահատվածում։ Շատ ընտանիքներ կան, որոնք աջակցության կարիք ունեն, և Չինաստանի դեսպանությունը կանի հնարավորը, որպեսզի կարողանա անհրաժեշտ օգնություն ցուցաբերել նրանց»։

Minister of Labor and Social Affairs of Armenia, Chinese Ambassador discuss the directions of sectoral cooperation
Minister of Labor and Social Affairs of Armenia, Chinese Ambassador discuss the directions of
sectoral cooperation
YEREVAN, DECEMBER 8, ARMENPRESS. Minister of Labor and Social Affairs Narek Mkrtchyan received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of China to Armenia Fan Yong on December 8.
As ARMENPRESS was informed from the Ministry of Labor and Social Affairs, during the meeting, the directions of cooperation in the field of labor and social protection, in particular, a number of issues aimed at increasing the quality of services provided to children, the full establishment of the Unified Social Service, and the development of social housing were discussed.
Minister Narek Mkrtchyan highly appreciated the effective cooperation with the Chinese Embassy, noting that this meeting is another opportunity for the development of sectoral cooperation. "We value the study and exchange of Chinese best practice and knowledge in various areas of social protection. We hope that the cooperation will be continuous and we will record the desired result."
Ambassador Fan Yong also emphasized the efforts made by both sides to expand the scope of cooperation, expressing readiness to take continuous steps in this direction. "Now Armenia is in a difficult period. There are many families who need support, and the Chinese Embassy will do its best to provide them with the necessary assistance."