Արարատ Միրզոյանը և Տոյվո Կլաարը մտքեր են փոխանակվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի մշակման վերաբերյալ
Արարատ Միրզոյանը և Տոյվո Կլաարը մտքեր են փոխանակվել Հայաստանի և
Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի մշակման վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը դեկտեմբերի 8-ին ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին։«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին ասվում է ԱԳՆ տարածած հաղորդագրությունում:
Միրզոյանն ու Կլաարը մտքեր են փոխանակվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի մշակման, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի շուրջ վերջին զարգացումների, ինչպես նաև սահմանազատման գործընթացի և տարածաշրջանային տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման վերաբերյալ:
«Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ հայկական կողմը հավատարիմ է տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն հաստատելու իր դիրքորոշմանը՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանի շարունակական սադրիչ գործողություններն ու առավելապաշտական հռետորաբանությունը բերում են անվտանգային փխրուն իրավիճակի սրման:
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել նաև Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության գործունեությանը և կարևորել վերջինիս դերը»,-նշվում է հաղորդագրությունում:

Ararat Mirzoyan, Toivo Klaar exchange views on elaboration of a peace treaty between Armenia and Azerbaijan
Ararat Mirzoyan, Toivo Klaar exchange views on elaboration of a peace treaty between Armenia
YEREVAN, DECEMBER 8, ARMENPRESS. On December 8, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan received the Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia Toivo Klaar, ARMENPRESS was informed from the press service of MFA Armenia.
The sides exchanged views on the elaboration of a peace treaty between Armenia and Azerbaijan, the recent developments around the Nagorno Karabakh conflict, and the process of delimitation and unblocking of regional transport infrastructures.
Ararat Mirzoyan noted that the Armenian side is committed to its position on establishing peace and stability in the region, underscoring that the continuous provocative actions and maximalist rhetoric of Azerbaijan lead to the aggravation of the fragile security situation.
The interlocutors also touched upon the activities of the EU Monitoring Mission in Armenia and stressed the importance of its role.