Հայաստանի ԱԳ նախարարը պարզաբանել է Հունգարիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները վերականգնելու որոշումը
Հայաստանի ԱԳ նախարարը պարզաբանել է Հունգարիայի հետ դիվանագիտական
հարաբերությունները վերականգնելու որոշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հունգարիան հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին կացնահարած հանցագործ Ռամիլ Սաֆարովին չպետք է արտահանձներ Ադրբեջանին, Հայաստանի գնահատականը այդ առնչությամբ չի փոխվել։ Միևնույն ժամանակ, կան Հունգարիայի կողմից ձեռնարկված բազմաթիվ դրական օրինակներ, որը պետք է հիշել և գնահատել։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ԱԺ-ում կառավարության անդամների հետ հարց ու պատասխանի ժամանակ այս մասին ասաց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ պատասխանելով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Ռուստամ Բաքոյանի հարցին։
Բաքոյանը հիշեցրեց, որ ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովի շրջանակներում Հայաստանը և Հունգարիան հայտարարել են դիվանագիտական հարաբերությունների լիարժեք վերականգման մասին։ Ռուստամ Բաքոյանը խնդրեց ավելի մանրամասն ներկայացնել այս քայլերի և դրանց նախորդած գործողությունների մասին՝ հաշվի առնելով այն, որ Հայաստանը Հունգարիայի հետ հարաբերությունները կասեցրել էր հայ սպային կացնահարած Ռամիլ Սաֆարովին Ադրբեջանին արտահանձնելու պատճառով։ Պատգամավորի հարցին՝ արդյոք Հայաստանը փոխել է իր դիրքորոշումը այդ հարցի առնչությամբ, Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը պատասխանեց.
«Իսկապես այդպիսի հանդիպում եղել է և այդպիսի պայմանավորվածություն ձեռք բերվել է։ Այդ մասին Հայաստանի և Հունգարիայի կողմից հրապարակային հայտարարություններ են եղել։ Ձեր մատնանշած իրադարձությունների վերաբերյալ մեր գնահատականը չի փոխվել, այն է՝ հունգարական իշխանությունները հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին սպանած հանցագործին չպետք է արտահանձնեին Ադրբեջանին,- ասաց Միրզոյանը։
Միևնույն ժամանակ, ԱԳ նախարարը նշեց, որ կան բազմաթիվ դրական օրինակներ, որոնք Հայաստանը հիշում է և գնահատում։
«Կան բազմաթիվ դրական այլ օրինակներ։ Հիշում ենք անցած տարի Հունգարիայի գործադրած ջանքերը 5 հայ ռազմագերիների ազատ արձակման ուղղությամբ։ Հունգարական իշխանությունների ներկայացուցիչները անձամբ ժամանել են Բաքու և 5 ռազմագերիներին բերել Երևան։
Կարծում եմ, որ չենք կարող չնկատել հունգարական իշխանությունների աջակցությունը կորոնավիրուսի դեմ պայքարի շրջանակներում. նրանք 100 հազար դեղաչափ պատվաստանյութ տրամադրեցին, ինչի շնորհիվ կյանքեր փրկվեցին։
Որպես օրինակ կարող եմ նշել Հունգարիայի իշխանությունների կողմից  տրամադրվող բավականին շոշափելի ֆինանսական աջակցությունը Հայ առաքելական եկեղեցուն, նաև կա դպրոցների մակարդակով համագործակցություն, այդ թվում՝ Գուրգեն Մարգարյանի սպանության հետ կապված իրազեկման բարձրացման հարցում։ Ահա, այս բոլորը դնելով կշեռքի նժարի վրա, կարծում եմ, ընտրություն պետք է կատարել ավելի շատ դրականի և ապագայի համար, ինչը և արվել է։ Առաջիկայում կլսեք  երկու երկրների կողմից դեսպանների նշանակման մասին»,- եզրափակեց Միրզոյանը։

Глава МИД Армении разъяснил решение о восстановлении дипотношений с Венгрией
Венгрия не должна была выдавать Азербайджану преступника Рамиля Сафарова, зарубившего топором армянского офицера Гургена Маргаряна, и оценка Армении на этот счет не изменилась. В то же время есть много положительных примеров со стороны Венгрии, которые следует помнить и ценить. Как сообщает Арменпресс, в ходе правительственного часа в Национальном Собрании об этом сказал министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в ответ на вопрос депутата Рустама Бакояна.
Бакоян напомнил, что в рамках министерской конференции ОБСЕ Армения и Венгрия объявили о полном восстановлении дипломатических отношений. Рустам Бакоян попросил представить подробнее об этих шагах и предшествовавших им действиях, принимая во внимание тот факт, что Армения приостановила отношения с Венгрией в связи с экстрадицией в Азербайджан Рамиля Сафарова, зарубившего армянского офицера. На вопрос депутата, изменила ли Армения свою позицию по этому вопросу, министр иностранных дел Армении ответил:
«Такая встреча действительно была и такая договоренность была достигнута. Об этом публично заявили Армения и Венгрия. Наша оценка упомянутых Вами событий не изменилась, то есть венгерские власти не должны были экстрадировать в Азербайджан преступника, убившего армянского офицера Гургена Маргаряна», сказал Мирзоян.
В то же время глава МИД отметил, что есть много положительных примеров, которые Армения помнит и ценит.
«Есть много других положительных примеров. Мы помним усилия Венгрии по репатриации 5 армянских военнопленных в прошлом году. Представители венгерских властей лично прибыли в Баку и доставили в Ереван пятерых военнопленных.
Думаю, что мы не можем не заметить поддержку венгерских властей в рамках борьбы с коронавирусом: они предоставили 100 000 доз вакцины, благодаря которой были спасены жизни.
В качестве примера могу отметить вполне ощутимую финансовую поддержку, оказанную венгерскими властями Армянской Апостольской церкви, также есть сотрудничество на уровне школ, в том числе по повышению осведомленности об убийстве Гургена Маргаряна. Вот, ставя все это на чашу весов, я считаю, что выбор надо делать в сторону более позитивного и перспективного, что и было сделано. В ближайшее время вы услышите о назначении послов обеих стран», - заключил Мирзоян.