Արման Թաթոյանը Սիդնեյում ներկայացրել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքում ու Արցախում ադրբեջանական պատերազմական հանցանքների փաստերը
Արման Թաթոյանը Սիդնեյում ներկայացրել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքում ու Արցախում
ադրբեջանական պատերազմական հանցանքների փաստերը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իրավունքի և արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամի տնօրեն Արման Թաթոյանը Սիդնեյում հանդիպել է հայ համայնքի հետ՝ ներկայացնելով ՀՀ ինքնիշխան տարածքում ու Արցախում ադրբեջանական պատերազմական հանցանքների փաստերը, որոնք հավաքագրել է հիմնադրամը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, հանդիպմանը ներկա են եղել հանրային գործիչներ, փորձագետներ, լրագրողներ և այլք։
Արման Թաթոյանը մանրամասն ցույց է տվել ադրբեջանական վերջին ներխուժումների հետևանքները Ջերմուկում, Սյունիքի ու Գեղարքունիքի մարզերում՝ շեշտելով, որ փաստերը ցույց են տալիս, որ Ադրբեջանը կատարում է թե՛ ՀՀ օկուպացված տարածքներում, թե´ գյուղերի հարևանությամբ ու ճանապարհներին իր անօրինական զինված տեղակայումների ամրացման աշխատանքներ, անգամ պատրաստվում ձմռանը՝ անօրինական կառուցելով զինվորական ճանապարհներ, դիրքեր, շինություններ ու բունկերներ։
Հիմնադրամի տնօրենը տեղեկացրել է, որ ադրբեջանական կողմի կրակոցները ՀՀ սահմանային դարձած գյուղերի հարևանությամբ ամենօրյա են դարձել։ Նրանք մարդկանց ահաբեկում են ու կյանքն այդ գյուղերում դարձրել են անհնարին։
Արման Թաթոյանը ներկայացրել է նաև Արցախի բնիկ ժողովրդի` հայ ժողովրդի անբաժանելի մասի ինքնորոշման իրավունքի հիմքերը: Ապացույցներով հիմնավորվել է հայատյացության ու թշնամանքի հովանավորության ադրբեջանական քաղաքականության շարունակականությունը։
Նա շեշտել է, որ Ադրբեջանը մոլորեցնում է միջազգային հանրությանը, իրականում չունի խաղաղության մտադրություններ: Առաջնային ու հրատապ հարց է այն, որ ադրբեջանական զինված տեղակայումները պետք է հեռացվեն ոչ միայն ՀՀ ներխուժած տարածքներից, այլ նաև ՀՀ գյուղերի մոտից ու համայնքների միջև ճանապարհներից, պետք է լինի ապառազմականացված անվտանգության գոտի, որպեսզի վերականգնվի մարդկանց բնականոն կյանքը, իրավունքներն ու անվտանգությունը:
Արման Թաթոյանը կարևորել է այս պայմաններում հանրային համերաշխությունը և բոլորի ջանքերի համատեղումը երկրի առջև ծառացած անվտանգային խնդիրների լուծման ուղղությամբ։ Նա ներկաներին կոչ է արել Հայաստան այցելելիս անպայման լինել մարզերում, սեփական աչքերով տեսնել սահմանային դարձած գյուղերի վիճակը։
Արման Թաթոյանի այցն Ավստրալիա կազմակերպվել է Ավստրալիայի Հայ դատի հանձնախմբի հրավերով, որի ընթացքում տեղի են ունենալու մի շարք հանդիպումներ ու քննարկումներ հիմնադրամի գործունեության ուղղությունների ու կատարված աշխատանքների հետ կապված։

Арман Татоян представил в Сиднее факты военных преступлений Азербайджана на суверенной территории Армении и в Арцахе
Арман Татоян представил в Сиднее факты военных преступлений Азербайджана на
суверенной территории Армении и в Арцахе
Директор Центра права и справедливости Фонда «Татоян» Арман Татоян провел в Сиднее встречу с армянской общиной, представив собранные фондом факты военных преступлений Азербайджана на суверенной территории РА и Арцаха.
Как сообщает «Арменпресс», на встрече присутствовали общественные деятели, эксперты, журналисты и другие лица.
Арман Татоян представил последствия последних азербайджанских вторжений в Джермукскую, Сюникскую и Гегаркуникскую области. Он подчеркнул, что факты свидетельствуют о том, что Азербайджан проводит работы по укреплению своих незаконных вооруженных объектов на оккупированных территориях Армении: в окрестностях сел и на дорогах, и даже готовится к зиме,  строя дороги, строения, обустраивая позиции и блиндажи.
Директор фонда сообщил, что обстрелы с азербайджанской стороны в направлении приграничных сел Армении стали ежедневными. Они терроризируют людей и делают жизнь в этих общинах невозможной.
Арман Татоян представил основы права на самоопределение коренного народа Арцаха, неотъемлемой части армянского народа, и факты азербайджанской политики армянофобии и вражды.
Он подчеркнул, что Азербайджан вводит международное сообщество в заблуждение, на самом деле у него нет мирных намерений. Первоочередным и неотложным вопросом является удаление азербайджанских вооруженных объектов с захваченных территорий, сел и с межобщинных дорог Армении. Необходима демилитаризованная зона безопасности для восстановления нормальной жизнь, прав и безопасности людей.
Арман Татоян подчеркнул важность общественной солидарности и совместных усилий для решения проблем безопасности, стоящих перед страной. Он призвал собравшихся обязательно при посещении Армении побывать и в областях, чтобы своими глазами увидеть состояние приграничных сел.
Визит Армана Татояна в Австралию состоялся по приглашению Комиссии «Ай Дата» Австралии. Он ряд встреч и обсуждений о деятельности фонда и выполненных им работах.