Պաշտոնաթող նախագահին և վարչապետին պետական պահպանությունն այլևս ցմահ չի տրվի
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետական պահպանության ծառայությունը կառանձնացվի Ազգային անվտանգության ծառայությունից, և Ազգային ժողովում համապատասխան օրենքի ընդունումից հետո կդառնա վարչապետին ենթակա մարմին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` կառավարության նիստում անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյան ասաց, որ փոփոխությունը անվտանգության համակարգերի բարեփոխումների շրջանակներում է տեղի ունենում:
«Նախկինում այս կարգավորման շրջանակներում նախագահին տրվում էր ցմահ պետական պահպանության ծառայություն: Այժմ այդ ծառայությունը նախագահին կտրամադրվի պաշտոնաթող լինելուց հետո ևս յոթ տարի: Վարչապետի դեպքում դա կլինի 10 տարի»,-ասաց նա:
Վարչապետ Փաշինյանը հավելեց, որ ըստ անհրաժեշտության հետագայում ծառայությունը երկարացնելու հնարավորություն կլինի:
«ԱԱԾ-ն պետք է զբաղվի երեք հիմնական ուղղություններով ` հակահետախուզություն, ահաբեկչության դեմ պայքար, սահմանադրական կարգի պահպանություն: Մենք պետք է ծառայության կարողություններն ու հնարավորությունները մեծացնենք, և մենք դա անում ենք»,-հավելեց Փաշինյանը:

Armenian government replaces lifetime security for ex-leaders with 7-10 year term
YEREVAN, NOVEMBER 24, ARMENPRESS. The Armenian government approved the separation of the State Protection Service from the National Security Service. After the parliament’s approval the agency will become subordinate to the Prime Minister.
Secretary of the Security Council Armen Grigoryan said at the Cabinet meeting that this chance is being made as part of the security system reforms.
In addition, the reforms envisage lifting the lifetime state protection for former presidents and prime ministers and substituting it with a fixed term.
“In the past the regulations envisaged lifetime state protection service for the president. Now this service will be given to the president for another 7 years since leaving office. In case of the prime minister the term will be 10 years,” he said.
Prime Minister Nikol Pashinyan said there will be a possibility of extending the term in case of necessity.
“The National Security Service must work in three main directions – counterintelligence, fight against terrorism and protection of constitutional order. We must enhance the service’s capabilities and possibilities, and we are doing it,” Pashinyan said.