Հայաստանի առաջընթացի երաշխիքը գիտական և տեխնոլոգիական ոլորտի բուռն զարգացումն է. Հայկ Չոբանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի առաջընթացի երաշխիքը գիտական և տեխնոլոգիական ոլորտի բուռն զարգացումն է: Այս մասին Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովի շրջանակներում  «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց ԱՏՁՄ գործադիր տնօրեն Հայկ Չոբանյանը:
Չոբանյանը նշեց, որ գագաթնաժողովը Հայաստանի և հայ ժողովրդի համար կարևոր նշանակություն ունի: Նրա համոզմամբ՝ Հայաստանը չպետք է առանձնացնել սփյուռքից և Արցախից: Գագաթնաժողովը ռազմավարական նշանակություն ունի Հայաստանի, հայ ժողովրդի ներկայի և ապագայի համար, հատկապես աշխարհաքաղաքական լարված իրավիճակում:
«Շահում են այն երկրները, որոնց գիտությունն ու տեխնոլոգիաները հենված են համաշխարհային գիտելիքի վրա և զուգորդվում են տարբեր երկրների գիտական և տեխնոլոգիական ինստիտուտների համակարգերի հետ: Այս առումով Հայաստանում գիտելիքահեն ցանկացած ոլորտում որևէ տարբերություն չպետք է լինի»,- նշեց նա:
Չոբանյանի համոզմամբ՝ Հայաստանը չի  իրացրել սփյուռքի ներուժը: Ըստ իրենց հաշվարկների՝ ՀՀ կառավարությունը տիրապետում է սփյուռքի ներուժի ոչ ավելի, քանի 5 տոկոսին:
«Սփյուռքի ներուժի մեծ մասը մենք չենք օգտագործում: Օգտագործել բառը կոպիտ է հնչում, բայց եթե խոսքը վերաբերվում է ազգային շահերի հետապնդմանը և առաջմղմանը, նույնիսկ այդ կոպիտ բառը կարող ենք օգտագործել: Բոլորիս ներուժը պետք է օգտագործվի հանուն Հայաստանի և երկրի ապագայի: Կարևորում եմ համահայկական ջանքերի համատեղումը»,- ասաց Չոբանյանը:
ԱՏՁՄ ղեկավարը շեշտեց՝ և սփյուռքում, և Հայաստանում գիտական և տեխնոլոգիական ոլորտում կան շատ կազմակերպություններ, որոնց միավորումը անհրաժեշտություն է: Առանց միավորման դրանց գործունեությունը անարդյունավետ է լինելու:

Бурное развитие научной и технологической сфер станет залогом прогресса Армении: Айк Чобанян
Бурное развитие научной и технологической сфер станет залогом прогресса Армении. Об этом в беседе с «Арменпресс», состоявшейся в рамках Всемирного армянского саммита заявил исполнительный директор Союза предприятий передовых технологий Айк Чобанян.
Он отметил, что саммит имеет большое значение для Армении и для армянского народа. По его убеждению, Армения не должна отделяться от Диаспоры и Арцаха. Саммит имеет стратегическое значение для настоящего и будущего Армении и армянского народа, особенно в условиях такой напряженной геополитической ситуации.
«Выигрывают те страны, чья наука и техника базируются на мировых знаниях и сочетаются с системами научно-технических институтов разных стран. Поэтому в Армении не должно быть разницы между наукоемкими сферами», - сказал он.
По словам Чобаняна, Армения не реализует потенциал диаспоры. По расчетам, правительство РА использует не более 5 % потенциала диаспоры.
«Мы не используем большую часть потенциала диаспоры. Слово «использование» звучит довольно грубо, но если речь идет о преследовании и продвижении национальных интересов, можно воспользоваться и этим словом. Потенциал каждого из нас должен быть использован во имя Армении и будущего страны. Важно объединение всех армянских сил», - сказал Айк Чобанян.
Глава Союза предприятий передовых технологий подчеркнул, что в научно-технической сфере, как диаспоры, так и Армении существует множество организаций, объединение которых является необходимостью. Без объединения их деятельность будет неэффективной.