Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև պաշտպանության ոլորտում փոխգործակցության վերելք է ակնկալվում. India Narrative
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հնդկական India Narrative կայքը ծավալուն հոդվածով անդրադարձել է Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի՝ Հնդկաստան կատարած այցին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ կայքը գրում է,որ ակնկալվում է, որ Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև պաշտպանության ոլորտում փոխգործակցությունը վերելք է ապրում այն բանից հետո, երբ Հայաստանից բարձր մակարդակի պատվիրակությունն այցելել է Հնդկաստան և մասնակցել Գանդինագար քաղաքում բացված DEFEXPO ցուցահանդեսին:
Նշվում է, որ Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը Հնդկաստանի պաշտպանության նախարար Շրի Ռաջնաթ Սինկհի հետ հանդիպմանը ուշադրությունը կենտրոնացրել է ռազմական և ռազմատեխնիկական երկկողմ համագործակցությունն ընդլայնելու հնարավորությունների վրա: «Պապիկյանն ու նան ուղեկցողները քիչ ժամանակ չեն հատկացրել Ասիայի ամենախոշոր պաշտպանական միջոցառմանը ցուցադրվող նմուշները ուսումնասիրելուն»,- գրում է կայքը՝ հավելելով, որ կարևոր այցը տեղի է ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջին ռազմական էսկալացիայի ֆոնին:
Կայքը գրում է, որ Հնդկաստանը հետևողական դիրքորոշում ունի Կովկասի տարածաշրջանում իրավիճակի վերաբերյալ՝ մարտական գործողությունների հենց սկզբից հակամարտությունը խաղաղ և դիվանագիտական ճանապարհով կարգավորելու կոչ հնչեցնելով:
India Narrative-ը մեջբերել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի խոսքերը իր հնդիկ պաշտոնակցի հետ հանդիպումից հետո. «Ես ներկայացրեցի Ադրբեջանի վերջին ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը և շնորհակալություն հայտնեցին Հնդկաստանին միջազգային հարթակներում արտահայտած հստակ դիրքորոշման համար: Ես նաև իմ գործընկերոջը հրավիրեցի պաշտոնական այց կատարել Հայաստան»:
Այնուհետև կայքը հավելում է. «Քանի որ Թուրքիան և Պակիստանը ամբողջությամբ աջակցում են Ադրբեջանին, Երևանը ձգտում է ամուր ռազմավարական համագործակցություն հաստատել Նյու Դելիի հետ: Ամեն ինչ սկսվել է նրանից, որ 2020 թվականին Հնդկաստանը Հայաստանին մատակարարել է զինամթերքի հայտնաբերման 4 Swathi ռադար՝ ընդհանուր 40 միլիոն դոլար արժեքով: Այդ պահից սկսած Հայաստանի կառավարությունը՝ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ, մեծ հետաքրքրություն է ցուցաբերում հնդկական նորագույն ռազմական տեխնիկայի, մասնավորապես, Pinaka հեռահար հրթիռային համակարգերի, ATGM հակատանկային կառավարվող հրթիռների և Akash զենիթահրթիռային համակարգերի նկատմամբ»,- գրում է կայքը՝ հիշեցնելով, որ վերջերս հաղորդվել է կողմերի միջև 250 միլիոն դոլարի զենքի մատակարարման պայմանագրի կնքման մասին:
Կայքը նաև հավելել է, որ Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև բազմադարյա կապերն ավելի ամուր են դարձնում համագործակցությունը:

Defense cooperation between Armenia and India expected to get major uplift: India Narrative
YEREVAN, OCTOBER 24, ARMENPRESS. Indian news and views website India Narrative has published an article about the recent visit of Armenian Defense Minister Suren Papikyan to India.
The article says that the defense cooperation between Armenia and India is expected to get a major uplift after the visit of a high-level delegation from Armenia to Gujarat’s Gandhinagar for DefExpo 2022. It also says that during the meeting with his Indian counterpart Rajnath Singh, Armenian Defense Minister Suren Papikyan focused on the possibilities of expanding bilateral military and military-technical cooperation between the two countries.
“Papikyan and accompanying interlocutors also spent quite a bit of time touring the exhibition booths at Asia’s largest defense event, familiarizing themselves with the presented exhibits and having discussions with the managers of a number of companies”, the article says, stating that the significant visit took place amid the latest military escalation between Armenia and Azerbaijan.
India Narrative says India has maintained a consistent position with regard to the situation in the Caucasus region, calling for a peaceful resolution of the conflict through diplomatic means right from the beginning of the hostilities.
“I presented the situation created as a result of the recent aggression of Azerbaijan and thanked for India’s clear position in international platforms. I also invited my colleague to visit Armenia on an official visit,” India Narrative quoted Papikyan as saying.
“With Turkey and Pakistan backing Azerbaijan to the hilt, Yerevan has been keen on building a strong strategic partnership with New Delhi. It all began with India supplying Armenia with four Swathi Weapon Locating Radars (WLRs) developed by the Defence Research and Development Organisation (DRDO) at a cost of $40 million in 2020. Since then, from indigenously-developed Pinaka Extended Range multi-barrel rocket launchers and laser-guided Anti-Tank Guided Missile (ATGM) to the New Generation Akash (Akash-NG) missile, the government led by Nikol Pashinyan has been showing deep interest in acquiring the latest Indian military hardware”, the article says.
As reported recently, Armenia and India have now signed a 250 million USD weapon deal to take their defense partnership to a new high.