ԵՄ տեխնիկական առաքելության պատվիրակությունն այցելեց Վարդենիսի սահմանամերձ բնակավայրեր
ԳԱՎԱՌ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ։  ԵՄ տեխնիկական առաքելության պատվիրակության անդամները Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանի, ՀՀ ԶՈւ բանակային երկրորդ կորպուսի հրամանատար գնդապետ Վահրամ Գրիգորյանի, Վարդենիս համայնքի ղեկավար Ահարոն Խաչատրյանի ուղեկցությամբ այցելեցին Վարդենիս համայնքի բնակավայրերի սահմանամերձ գոտիներ։
«Արմենպրես»-ի տեղեկացմամբ՝ ՀՀ ԶՈւ բանակային երկրորդ կորպուսի հրամանատար Վահրամ Գրիգորյանը ԵՄ պատվիրակության անդամներին տեղում ռազմական քարտեզի, ինչպես նաեւ դիտարկող սարքերի օգնությամբ ներկայացրեց 2021 թվականի մայիսի 12-ին եւ 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի զինուժի կողմից Հայաստանի Հանրապետության սահմաններին առաջացած իրավիճակը եւ ադրբեջանական զինուժի՝ Հայաստանի հանրապետության տարածք ներխուժելու իրական փաստերը։ «Ադրբեջանը ինչպես 2021, այնպես էլ 2022 թվականներին մի քանի ուղղություններով խախտել է Հայաստանի սահմանները եւ մի քանի ուղղություններով մեր տարածք մխրճվել մի քանի կիլոմետրով։ Ադրբեջանի զինուժի ներկայությունը ահաբեկում է սահմանամերձ բնակավայրերի բնակիչներին, խաթարում նրանց բնականոն կյանքը եւ կենսագործունեությունը»-ներկայացրեց Վահրամ Գրիգորյանը։
Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանի հավաստմամբ` ԵՄ առաքելության պատվիրակության դիտորդական աշխատանքներին կցուցաբերվի մշտական աջակցություն։

The delegation of the EU technical mission visits the bordering settlements of Vardenis
YEREVAN, OCTOBER 19, ARMENPRESS. The members of the delegation of the EU technical mission, accompanied by Gegharkunik Governor Karen Sargsyan, Commander of the Second Army Corps of the Armenian Armed Forces, Colonel Vahram Grigoryan, Vardenis community head Aharon Khachatryan, visited the border zones of Vardenis community settlements.
ARMENPRESS reports the commander of the second Army Corps of the Armed Forces Vahram Grigoryan presented to the members of the EU delegation the situation created as a result of the encroachments of the Azerbaijani armed forces on the borders of the Republic of Armenia on May 12, 20221 and September 13, 2022 with the help of a military map, as well as observation devices and the real facts of the invasion of the territory of the Republic of Armenia by the Azerbaijani military. "Azerbaijan violated the borders of Armenia in several directions in both 2021 and 2022 and entered our territory several kilometers deep in several directions. The presence of the Azerbaijani armed forces terrorizes the residents of the bordering settlements, disrupts their normal life and activities," Vahram Grigoryan said.
According to Gegharkunik Governor Karen Sargsyan, permanent support will be provided to the observation activities of the EU mission delegation.