Ադրբեջանը հիմնահատակ ավերել է Հադրութի շրջանի Մոխրենիս գյուղի Սբ Սարգիս եկեղեցին. Մայր Աթոռի հայտարարությունը
Ադրբեջանը հիմնահատակ ավերել է Հադրութի շրջանի Մոխրենիս գյուղի Սբ Սարգիս
եկեղեցին. Մայր Աթոռի հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ինչպես Արցախյան երկրորդ պատերազմի ընթացքում, այնպես և հետպատերազմյան շրջանում չեն դադարել հայոց հոգևոր և մշակութային ժառանգության հանդեպ Ադրբեջանի կողմից ոտնձգությունները և բարբարոսական գործողությունները ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարություն է տարածել Մայր Աթոռի՝ Արցախի հոգևոր-մշակութային ժառանգության պահպանության հարցերով գրասենյակը:
«Օրերս ԱՄՆ Քորնելի համալսարանի Caucasus Heritage Watch կառույցի կողմից հրապարակված արբանյակային տեսագրությունների հետազոտության արդյունքում պարզվել է, որ Ադրբեջանը հիմնահատակ ավերել է Հադրութի շրջանի Մոխրենիս գյուղի Սուրբ Սարգիս եկեղեցին (18-19 դդ․)»,- նշված է հայտարարության մեջ:
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից շարունակ իրականացվող մշակութային եղեռնը, որի նպատակը մեկն է՝ զրկել Արցախ աշխարհը իր պատմական ինքնությունից, հայկականության որևէ վկայությունից ։
Հայտարարության մեջ շեշտվում է, որ որդեգրված այս քաղաքականությունը միտում ունի խորացնելու ազգերի միջև ատելության և անհանդուրժողականության մթնոլորտը և չի նպաստում տարածաշրջանում տևական խաղաղության վերահաստատմանը ։
Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին կոչ է անում միջազգային հանրությանն ու պատկան կառույցներին հստակ գնահատական տալ սույն հանցագործությանը և գործնական քայլեր ձեռնարկել հետագա վերացումից փրկելու Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնված տարածքներում հայկական հոգևոր-մշակութային պատմական ժառանգությունը։

YEREVAN, OCTOBER 13, ARMENPRESS. Azerbaijan destroyed the 18-19th century Saint Sarkis Armenian Church in the village of Mokhrenis, Hadrut region, the Mother See of Holy Etchmiatsin said in a statement.
It said that the total destruction is seen on satellite images published by the Caucasus Heritage Watch research initiative of the US Cornell University.
“Azerbaijan’s encroachments and barbaric actions against Armenian spiritual and cultural heritage are still happening in the post-war period, just like during the Second Artsakh War,” the Mother See of Holy Etchmiatsin said.
The Armenian Church said it strongly condemns the cultural genocide continuously implemented by Azerbaijan which seeks to deprive Artsakh from any evidence of its historical Armenian identity. It warned that Azerbaijan’s policy aims to deepen the atmosphere of hate and intolerance between nations and does not contribute to re-establishing lasting peace in the region.
The Armenian Church called on the international community and organizations to give a clear assessment to this crime and take practical actions to save the Armenian spiritual-cultural historic heritage in territories which are under Azeri control.