Ադրբեջանական ուժերը պետք է դուրս գան ՀՀ տարածքից. ԵԽԽՎ պատգամավորը ցնցված է Ադրբեջանի պատերազմական հանցագործություններից
Ադրբեջանական ուժերը պետք է դուրս գան ՀՀ տարածքից. ԵԽԽՎ պատգամավորը
ցնցված է Ադրբեջանի պատերազմական հանցագործություններից
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում Շվեդիայի պատվիրակ Բորիանա Աբերգը Ադրբեջանին կոչ է արել դուրս բերել իր զինված ուժերը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ շվեդ պատգամավոր Բորիանա Աբերգն Ադրբեջանի պատերազմական հանցագործությունների մասին է խոսել ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանի լիագումար նիստում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ռազմական գործողությունների, նաև քաղաքացիական ենթակառուցվածքների թիրախավորման վերաբերյալ հարցերի քննարկման շրջանակում:
«Օրեր առաջ հայ ռազմագերի կնոջ սարսափելի մահապատժի մի տեսանյութ ստացա։ Ինձ դեռ հետապնդում են այդ դաժան տեսարանները, անմարդկային դաժանությունը: Դա միակ տեսանյութը չէ, որտեղ նման սարսափելի հանցագործություն է տեղի ունենում»,-նշել է Աբերգը:
Պատգամավորը հավելել է, որ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Հայաստանի տարածքային ամբողջականության դեմ լայնածավալ ռազմական ագրեսիայից ի վեր սոցցանցերում ադրբեջանցի օգտատերերի կողմից բազմաթիվ տեսանյութեր են հրապարակվել: «Այս տեսանյութերը ցույց են տալիս ռազմական հանցագործություններ, հայ ռազմագերիների սպանության սարսափելի տեսարաններ, հայ զինծառայողների, այդ թվում՝ կանանց խոշտանգումներ և դիերի պղծում»,-ասել է ԵԽԽՎ պատգամավորը:
Ըստ Աբերգի՝ միջազգային հանրության արձագանքը եղել է միանշանակ: «Մեր դիրքորոշումը հստակ է՝ պատերազմական հանցագործությունների մեղավորները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն»,-հավելել է պատգամավորը:
ԵԽԽՎ պատգամավորի կարծիքով՝ իրավիճակը Հարավային Կովկասում շարունակում է մնալ շատ լարված և տագնապալի։ «Մենք ունենք իրավիճակ, երբ այս կազմակերպության մի անդամ պետությունը հարձակվում է անդամ մեկ այլ պետության վրա: Մեր կողմից ցանկացած անտեղյակություն նոր բռնությունների, նոր վայրագությունների հնարավորություն կտա: Սեպտեմբերի 13-ին մենք ականատես եղանք Հայաստանի դեմ ագրեսիայի, որը հանգեցրեց Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների օկուպացման, սարսափելի տառապանքների, երկու կողմից մարդկային կորուստների և Հայաստանում քաղաքացիական ենթակառուցվածքների լայնածավալ ոչնչացման»,-նշել է նա:
Ապա պատգամավորը հիշեցրել է  Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահ, Արտաքին հարաբերությունների գծով բարձրագույն հանձնակատար Ժոզեպ Բորելի խոսքերը. փաստն այն է, որ Ադրբեջանը ռմբակոծել և օկուպացրել է Հայաստանի տարածքի մի մասը, և ադրբեջանական ուժերը պետք է դուրս բերվեն:
«Մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանին դուրս բերել իր զինված ուժերը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից և վերադառնալ դիրքեր, որոնք զբաղեցնում էին մինչ այս էսկալացիան։ Մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանին դադարեցնել ցանկացած գործողություն, որը կարող է էլ ավելի սրել առանց այն էլ սարսափելի իրավիճակը»,-նշել է պատգամավորը:

Azerbaijan must withdraw its forces from sovereign territory of Armenia: PACE lawmaker haunted by Azeri war crimes
YEREVAN, OCTOBER 11, ARMENPRESS. Swedish delegate at the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) Boriana Aberg urged Azerbaijan to withdraw its armed forces from the sovereign territory of Armenia.
During the PACE autumn session the Swedish lawmaker delivered remarks at the current affairs debateon military hostilities between Armenia and Azerbaijan, including strikes against settlements and civilian infrastructures.
“A few days ago I received a video showing a horrible execution of a woman, an Armenian prisoner of war. I am still haunted by these atrocious scenes and the inhumane cruelty taking place. It's not the only video where such dreadful evil occurs”, she said. “Since the large scale military aggression against the territorial integrity of Armenia launched by the armed forces of Azerbaijan, numerous videos have been publicized by Azerbaijani users on social media. These videos demonstrate war crimes, horrible scenes of the killing of Armenian prisoners of war, the torture of Armenian servicemen, including women, and the desecration of human corpses”, the PACE lawmaker said.
According to Aberg, the reaction from the international community was unequivocal. “Our position is clear: those responsible for war crimes must be held to account”, she stated.
Boriana Aberg said that the situation in the South Caucasus remains very tense and alarming. “We have a situation where one member State of this organization attacks another member State. Any ignorance from us will enable new violence, new atrocities.
On 13 September, we witnessed aggression against Armenia, which resulted in the ongoing occupation of the sovereign territories of Armenia, horrendous sufferings, human losses on both sides, and a large scale destruction of civilian infrastructure in Armenia”, she said recalling the recent statement of European Commission Vice-President Josep Borrell, who said that the fact of the matter is that Azerbaijan has bombarded and occupied part of Armenian territory,adding that Azerbaijani forces must be withdrawn from those border areas.
“We urge Azerbaijan to withdraw its armed forces from the sovereign territory of Armenia and to return to positions held prior to this escalation.
We call on Azerbaijan to cease any action that could further aggravate the already terrible situation on the ground”, Boriana Aberg said.