Արման Թաթոյանը միջոցներ է ձեռնարկում՝ Google-ի հավելվածներում վերացնելու Սյունիքում մի շարք համայնքների տեղանունների ադրբեջաներեն տարբերակները
Արման Թաթոյանը միջոցներ է ձեռնարկում՝ Google-ի հավելվածներում վերացնելու
Սյունիքում մի շարք համայնքների տեղանունների ադրբեջաներեն տարբերակները
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրավունքի և արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամը պարզել է, որ Google Map և Google Earth հավելվածներում Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի մարզի մի շարք համայնքների տեղանուններ նշված են ադրբեջաներեն ու ադրբեջանական տեղանուններով։ Առիթը եղել է Սիսիան քաղաքի բնակիչներից մեկի ահազանգը «Թաթոյան» հիմնադրամին:
«Ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ անվանափոխված և կեղծ կամ գոյություն չունեցող ադրբեջանական անուններով են նշված դպրոցներ, այգիներ, հրապարակներ և այլն: Օրինակ` «Որոտան» գետը նշված է ադրբեջանական անվանումով՝ «Bazarçay» կամ Սիսիանի զբոսայգին անվանակոչված է Ադրբեջանի նախկին նախագահ Հեյդար Ալիևի անունով կամ Աթաթուրքի անունով, կամ Սյունիքի մարզպետարանի տեղանքը նշված է միայն ադրբեջաներենով՝ «Zəngəzur Vilayəti Administrasiyası» և այլն: Անգամ փորձ են արել փոխել Սիսիան քաղաքի անունը` Qarakilise: Ակնհայտ է, որ տեղի ունեցածն ադրբեջանական իշխանությունների միջամտությամբ է: Սրանով, նախ, փորձ է արվում հոգեբանական ճնշումների ենթարկել Հայաստանի ժողովրդին ու հատկապես կոնկրետ բնակավայրի բնակիչներին»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշված է հիմնադրամի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Հաղորդագրության մեջ նաև ասվում է, որ այդ կերպ փորձ է արվում կեղծիքներով աշխարհին ներկայացնել, թե իբր Սյունիքն ադրբեջանական է` ադրբեջանական իշխանության բացարձակ կեղծ թեզը: Ի վերջո, փորձ է արվում լեգիտիմացնել ադրբեջանական հարձակումները և հանցավոր ներխուժումները ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ:
Նմանատիպ մոտեցմամբ ադրբեջաներենով են նշված նաև տեղանուններ Մեղրիում, Կապանում։
«Թաթոյան» հիմնադրամը, Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի արևմտյան տարածաշրջանի The Armenian National Committee of America-Western Region (ANCA Western Region) հետ համագործակցությամբ, արդեն իսկ կապի մեջ է «Google» ընկերության հետ և միջոցներ է ձեռնարկում խնդրի լուծման ուղղությամբ։ Ձեռնարկված միջոցների արդյունքում որոշ կեղծ անուններ արդեն փոխված են:
Այս եղանակով չփոխվելու դեպքում ամերիկյան գործընկեր հայ փաստաբանների հետ միջոցներ կձեռնարկվեն ադրբեջանական կեղծիքները վերացնելու պահանջով դատական գործընթացներ սկսելու ուղղությամբ:

Арман Татоян принимает меры по устранению азербайджанских подделок топонимов ряда общин Сюника в приложениях Google
Арман Татоян принимает меры по устранению азербайджанских подделок топонимов
ряда общин Сюника в приложениях Google
Фонд «Центр права и справедливости «Татоян» » обнаружил, что в приложениях Google Map и Google Earth топонимы ряда общин Сюникской области Республики Армения обозначены на азербайджанском языке и азербайджанскими топонимами. Поводом послужил звонок одного из жителей города Сисиан в Фонд «Татоян».
«Исследования показали, что школы, парки, скверы и т. д. отмечены переименованными и вымышленными или несуществующими азербайджанскими названиями. Например, река Воротан обозначена азербайджанским названием «Базарчай», или парк г. Сисиан назван в честь бывшего президента Азербайджана Гейдара Алиева или Ататюрка, или местонахождение Сюникской администрации обозначено только на азербайджанском языке: «Zəngəzur Vilayəti Administrasiyasi» и так далее. Они даже пытались изменить название города Сисиан на Qarakilise. Очевидно, что произошедшее произошло благодаря вмешательству азербайджанских властей. При этом, в первую очередь, предпринимается попытка подвергнуть психологическому давлению народ Армении, особенно жителей конкретного населенного пункта», - говорится в сообщении фонда.
В сообщении отмечено, что таким образом предпринимается попытка с помощью лжи представить миру, что Сюник является азербайджанским, абсолютно ложный тезис азербайджанского правительства. И наконец, предпринимается попытка узаконить азербайджанские нападения и преступные вторжения на суверенную территорию Республики Армения.
Топонимы Мегри и Капан также обозначены на азербайджанском языке.
Фонд «Татоян» в сотрудничестве с Комитетом Ай Дата Западного региона США (ANCA Western Region) уже находится на связи с компанией «Google» и предпринимает все меры для решения этого вопроса. В результате принятых мер, некоторые вымышленные имена уже изменены.
Если все топонимы не будут изменены, вместе с американским партнерами - армянскими юристами будут приняты меры для начала судебного разбирательства с требованием об устранении азербайджанских подделок.