Լրագրողներին ներկայացվել են «Պոնտոս» ծրագրի ուսումնասիրության տարածքները Սևանի ավազանում
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Պոնտոս» ծրագրի շրջանակներում Սևանի ջրհավաք ավազանում իրականացվել է մեդիա տուր լրատվամիջոցների համար:
Շրջայցի նպատակն էր լրագրողներին և լրատվամիջոցներին ներկայացնել «Պոնտոս» ծրագրի ուսումնասիրության տարածքները Սևանի ավազանում և դրանց մոնիթորինգի մեթոդները՝ կիրառելով արբանյակային պատկերները։ Շրջայցի օրակարգում են եղել հետևյալ տարածքներն ու թեմաները՝
Շրջայցի ժամանակ ծրագրի հայաստանյան գործընկերների հետազոտողները ներկայացրել են յուրաքանչյուր տարածքում առկա խնդիրները և այն լուծումները և աջակցությունը, որ հնարավոր է ապահովել սույն ծրագրի շրջանակներում: «Պոնտոս» ծրագիրը մեծամասամբ նպաստում է Հայաստանում համապատասխան կառույցների ներկայացուցիչների կարողությունների զարգացմանը, հետազոտությունների համար մեթոդաբանության մշակմանը, ինչպես նաև առկա հրատապ խնդիրների վերհանմանը:
Մեդիատուրն իրականացվել է «Սևծովյան ավազանում շրջակա միջավայրի մոնիտորինգ Կոպերնիկուս համակարգի միջոցով» «Պոնտոս» ծրագրի շրջանակներում և ԵՄ ֆինանսավորմամբ: Հայաստանում ծրագիրն իրականացվում է երկու գործընկերների՝ Հայաստանի Հանրապետության բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի և Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի (ՀԱՀ) Յակոբեան բնապահպանական կենտրոնի կողմից:

Журналистам представили территории Севанского бассейна, исследуемые программой «Понтос»
В рамках проекта «Понтос» для представителей СМИ был проведен медиа-тур по водосборному бассейну озера Севан.
Целью тура было представление территорий Севанского бассейна, исследуемых программой «Понтос», методов их мониторинга с использованием спутниковых снимков.
Были представлены существующие проблемы, решения и помощь, которые могут быть предоставлены в рамках этого проекта. Программа «Понтос» в значительной степени способствует развитию потенциала сотрудников соответствующих учреждений Армении, методологии исследований, а также выявлению существующих актуальных проблем.
Медиа-тур был проведен в рамках проекта «Понтос» посредством системы Copernicus «Экологический мониторинг в Черноморском бассейне» и при финансовой поддержке ЕС. В Армении проект реализуется двумя партнерами: Инспекционным органом охраны природы и недр Республики Армения и Экологическим центром «Якобиан» Американского университета Армении (АУА).