Ջերմուկի հյուսիսային հատվածից հակառակորդի 50-60 հոգանոց խումբ հետ է քաշվել. ԳՇ պետ
ՋԵՐՄՈՒԿ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տեսախցիկներով դիտարկման արդյունքում պարզ է դարձել, որ Ջերմուկում հյուսիսային հատվածից հակառակորդի 50-60 հոգանոց խումբ հետ է քաշվել, հակառակորդի միայն մեկ խումբ է գտնվում Ջերմուկի մատույցների մոտ՝ 4.5 կմ հեռավորության վրա՝բլրի գագաթին, սակայն այդ խումբ զրկված է կենսունակությունից, շրջափակված է:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ Էդվարդ Ասրյանը Ջերմուկում լրագրողների հետ ճեպազրույցում:
«Ոչ թե ամբողջ ճակատով հասել են Ջերմուկի մատույցներ, այլ միայն մեկ խումբ գտնվում է բլրի գագաթի վրա: Եվ կենսունակության տեսակետից, եթե հակառակորդի այդ խմբին սնուցում չլինի՝ թե սննդով, թե ջրով, ապա մի քանի օրվա ընթացքում նրանց ռեսուրսները կսպառվեն և ստիպված կլինեն այնտեղից դուրս գալ: Խումբը կողքերից շրջափակված է մեր ստորաբաժանումների կողմից»,-ասաց ԳՇ պետը:
Մարտավարական իրադրությունը նա գնահատեց կայուն: Ասրյանը վստահ է՝ հայկական կողմի հմուտ գործողությունների արդյունքում այդ խումբն այդտեղից կհեռանա:
«Չենք թույլատրի, որ ապահովվի նրանց կենսունակությունը, մեքենաների շարժ դեպի մեր տարածք չի լինի, ներկա դրությամբ էլ չկա, իրենք չեն կարողանում բերել, սնունդ ու ջուր ապահովել, և կենսունակությունը կորցնելով՝ խումբը հետ կքաշվի, կմիանա իրենց հիմնական ստորաբաժանումներին, որոնք Ջերմուկի մատույցներից գտնվում են առավել մեծ խորությունների՝ 7-8-10 կմ հեռավորության վրա:»,-ասաց ԳՇ պետը:

JERMUK, SEPTEMBER 16, ARMENPRESS. Video surveillance monitoring shows that a 50-60-man Azerbaijani military group has pulled back from the northern part of Jermuk, the Chief of the General Staff of the Armenian Armed Forces Edvard Asryan told reporters.
He said that now only one Azerbaijani military team is located near Jermuk some 4,5 kilometers away on a hilltop, but this group is surrounded.
“They didn’t reach the outskirts of Jermuk with the entire front, only one group is on the hill. And in terms of vitality, if this adversary group doesn’t get food or water supply they will deplete their resources in a few days and will have to leave. The group is surrounded by our detachments,” Asryan said.
He said the tactical situation is stable.
Asryan said he is convinced that this Azeri group will withdraw as a result of the skilled actions of the Armenian side.
“We won’t allow their vitality to be ensured, there won’t be vehicle movement into our territory, there is none right now too, they are unable to bring food or water and by losing vitality this group will pull back and join their main detachments which are farther away from the outskirts of Jermuk, 7 to 10 kilometers,” he said.