Ադրբեջանի հարձակման հետևանքով Հայաստանում վնասվել է 192 բնակելի տուն. գույքագրումը շարունակվում է
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական գործողությունների հետևանքով, նախնական տվյալներով, Գեղարքունիքի, Սյունիքի, Վայոց ձորի մարզերում վնասվել է 192 բնակելի տուն: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը տեղեկացրեց, որ դրանցից 60-ն ամբողջությամբ վնասվել է:
«Վնասվել են բնակելի տներ, օժանդակ կառույցներ, անասնապահական շինություններ, գյուղատնտեսական նշանակության գույք, վարչական շենքեր, հյուրատներ և այլն: Վնասվել են նաև ավտոմեքենաներ, այդ թվում, շտապօգնության ծառայության: Որոշ տեղերում ունեցել ենք հոսանքազրկումներ, որոնք շատ արագ վերականգնվել են: Այս պահին էլեկտրականության հետ կապված խնդիր ունենք Ներքին Շորժայի հատվածում: Հասկանալի պատճառով էլեկտրականության, կապի մատակարարումը այդ հատվածում դեռ չի վերականգնվել, սակայն առաջին իսկ հնարավորության դեպքում կվերականգնվի»,-ասաց Վաչե Տերտերյանը:
Այլ կարգի ենթակառուցվածքային խնդիրներ՝ ճանապարհների փլուզում, ջրամատակարարման խափանումներ, չկան: Կան տարբեր խնդիրներ, որոնք ընթացքում շատ արագ կարգավորվում են: Վաչե Տերտերյանը նշեց, որ երեք մարզերում էլ ղեկավարությունը հետևում է իրավիճակին, համակարգում են աշխատանքները շուրջօրյա ռեժիմով: Որոշակի հնարավորության դեպքում ամբողջական գույքագրումը կիրականացվի շատ արագ:
«Կստեղծվեն մասնագիտական հանձնախմբեր, որոնք տեղում ավելի մանրակրկիտ կհաշվառեն վնասները: Մեր քաղաքացիներն այդ առումով կարող են հանգիստ լինել: Եթե նույնիսկ որևէ բան բաց է մնացել, ապա համայնքների աշխատակազմերի միջոցով պատշաճ կարվի այդ աշխատանքը»,-ասաց Վաչե Տերտերյանը:
Նա վստահեցրեց, որ ռազմական գործողությունների հետևանքով տուժած յուրաքանչյուր քաղաքացի լինելու է կառավարության ուշադրության կենտրոնում:

Around 192 residential houses damaged in Armenia from latest Azerbaijani attack
YEREVAN, SEPTEMBER 15, ARMENPERSS. According to preliminary reports, 192 residential houses in Armenia’s Gegharkunik, Syunik and Vayots Dzor provinces have been damaged as a result of the latest Azerbaijani attack, Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Vache Terteryan told a press conference in Armenpress.
He stated that 60 of these 192 houses have been totally damaged.
“Residential houses, auxiliary structures, livestock buildings, agricultural property, administrative buildings, guest houses, etc, have been damaged. Vehicles, as well as ambulances were also damaged. We had power outages in some places but they were quickly restored. At the moment we have a problem with electricity in Nerkin Shorzha section. The supply of electricity and communication in that section has not been restored yet for understandable reasons, but it will be restored as soon as possible”, he said.
There are no other infrastructureproblems such as road collapse, disruptions in war supply. He stated that there are different problems which are being solved very quickly.
The deputy minister said that the leadership follows the situation in the three provinces, works are coordinated on a daily regime. In case of an opportunity, the full inventory will be carried out very quickly.
“Professional commissions will be set up which will thoroughly register the damages on the spot. Our citizens can stay calm in this respect. Even if there is a gap, that work will be properly carried out by the staffs of the communities”, Vache Terteryan said.
He assured that every citizen, who has been affected from the Azerbaijani military operations, will be under the spotlight of the government.