ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբն աշխատում է Կոնգրեսում՝ ադրբեջանական ագրեսիան դատապարտող բանաձևի անցկացման ուղղությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբն աշխատում է ԱՄՆ Կոնգրեսում՝ ադրբեջանական ագրեսիան դատապարտող և Ադրբեջանին ամերիկյան օժանդակությունից զրկելու բանաձևի անցկացման ուղղությամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնեցին ՀՅԴ հանրային կապերի գրասենյակից:
«Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը, ամերիկահայ համայնքի լայն համախմբմամբ, աշխատում է Հայաստանի նկատմամբ ադրբեջանական վերջին ագրեսիան դատապարտելու ուղղությամբ՝ ողջունելով ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի ավելի քան քսան և Սենատի ութ անդամների կողմից հասցեական դատապարտող հայտարարությունները, Ալիևին պատասխանատվության ենթարկելու վերաբերյալ Կոնգրեսի հայկական հարցերով խմբի կոչը, ինչպես նաև Ներկայացուցիչների պալատի հետախուզության հանձնաժողովի նախագահ Ադամ Շիֆի կողմից Ադրբեջանին ամերիկյան ռազմական օժանդակությունից զրկելու վերաբերյալ օրենսդրական նախաձեռնության ներկայացումը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Սեպտեմբերի 13-ին տարածված հայտարարությամբ՝ Կոնգրեսի հայկական հարցերով խմբի համանախագահներ Ֆրենք Փալոնը, Գուս Բիլիրակիսը, Ջեքի Սփիերը, Դավիդ Վալադաոն և Ադամ Շիֆը մասնավորապես ընդգծել են․ «Մենք խստորեն դատապարտում ենք ադրբեջանական ուժերի կողմից ռազմական գործողությունները Հայաստանի հարավում։ Նախագահ Ալիևը դեռևս շարունակում է նույն մահացու հարձակումները Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի վրա՝ արդարացում փնտրելով 2020 թվականի Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմից հետո իր շարունակական թշնամանքի համար և փորձելով ստիպել Հայաստանին ենթարկվել կապիտուլյացիայի և ընդունել անհիմն տարածքային պահանջներ: Համաշխարհային առաջնորդները չպետք է ձեռքերը ծալած մնան և կեղծ հավասարություն դնեն երկու կողմերի միջև։ Այս հակամարտությունում կա միայն մեկ ագրեսոր, որին պետք է կանգնեցնել։ Մենք կոչ ենք անում Բայդենի վարչակազմին՝ անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել՝ դադարեցնելու Ադրբեջանի ագրեսիան, և վերջապես Ալիևին, իր ապակայունացնող գործողությունների համար, ենթարկել պատասխանատվության»:
Կոնգրեսի հայկական հարցերով խմբի համանախագահների հայտարարությունից կարճ ժամանակ անց, Ադամ Շիֆը Ներկայացուցիչների պալատում ներկայացրել է օրենսդրական նախաձեռնություն՝ նպատակ ունենալով դադարեցնել ամերիկյան օժանդակությունն Ադրբեջանին ու դատապարտել Ալիևի ագրեսիան Հայաստանի ու Արցախի նկատմամբ։
Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի նախագահ Արամ Համբարյանն այս առիթով նկատել է․ «Մենք շնորհակալ ենք կոնգրեսմեն Շիֆին և Կոնգրեսի հայկական հարցերով խմբին իրենց առաջնորդության համար և երախտապարտ ենք բոլոր նրանց, ովքեր արդեն համաձայնել են աջակցել այս երկկուսակցական բանաձևին։ Մենք աշխատում ենք, որ այս բանաձևը ժամանակին ընդունվի և, որպես ամենահրատապ օրենսդրական առաջնահերթություն, անհապաղ դադարեցվի ԱՄՆ-ի կողմից Ադրբեջանին տրամադրվող ռազմական օգնությունը»:
Կոնգրեսի Հայկական խմբի համանախագահները, համատեղ անդրադառնալով ներկայացված բանաձևին, նշել են․ «Մենք խստորեն դատապարտում ենք ադրբեջանական ուժերի մահաբեր հարձակումները Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում։ Ադրբեջանական այս աղաղակող էսկալացիան ցույց է տալիս, թե որքան համարձակ է դարձել Ալիևի ռեժիմը, երբ նրա չհրահրված ագրեսիան ուղեկցվում է միջազգային հանրության խուլ լռությամբ և կեղծ ու անհասկանալի փաստարկներով՝ Ադրբեջանին քաջալերելով շարունակելու և ընդլայնելու իր հարձակումները: Մենք Բայդենի վարչակազմին և Պետդեպարտամենտին կոչ ենք անում միանշանակ դատապարտել Ադրբեջանի գործողությունները և անհապաղ դադարեցնել օժանդակությունը Ալիևի ռեժիմին։ Մենք ամուր կանգնած ենք Հայաստանի և Արցախի ժողովրդի կողքին՝ ի պաշտպանություն նրանց տարածքային ամբողջականության, խաղաղության և ազատության իրավունքի»:
Ներկայացուցիչների պալատում ներկայացված բանաձևում մասնավորապես ասվում է․
- Դատապարտում ենք Ադրբեջանին՝ 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի վրա կատարած ռազմական հարձակման համար և անհապաղ ու անվերապահ հրադադարի կոչ անում,
- Կոչ ենք անում նախագահ Բայդենին՝ անհապաղ դադարեցնել Ադրբեջանին տրամադրվող օժանդակությունը՝ համաձայն «Ազատության աջակցության ակտի» 907-րդ հոդվածի պահանջների, և Ալիևի վարչակազմի համար պարզ դարձնել, որ Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի վրա հետագա հարձակումները կհանգեցնեն պատժամիջոցների կամ այլ գործողությունների։
- Վերահաստատում ենք Միացյալ Նահանգների վճռական աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը, ինչպես նաև նրա վճռական հակազդեցությանն Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի և միջազգային օրենքների ու նորմերի բացահայտ խախտումների դեմ։
- Աջակցում ենք ԱՄՆ-ի և միջազգային մարդասիրական օգնության ծրագրերին` բավարարելու ադրբեջանական ագրեսիայի զոհերի հրատապ կարիքները ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղում:
Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբն ամերիկահայ համայնքի մոբիլիզացիայի արդյունքում նախաձեռնել է նաև համագաղութային չորս ուղղություններով արշավ՝ ամերիկյան իշխանություններից պահանջելով դատապարտել ադրբեջանական ագրեսիան, դադարեցնել ամերիկյան ցանկացած տեսակի օժանդակությունն Ադրբեջանին, օրենսդրորորեն սահմանափակել Բաքվին տրամադրվող ամերիկյան ռազմական օժանդակությունը և վերականգնել «907-րդ հոդվածի» պահանջների կատարումը։

Комиссия Ай-Дата США работает над проведением в Конгрессе резолюции, осуждающей азербайджанскую агрессию
Комиссия Ай-Дата США работает над проведением в Конгрессе резолюции, осуждающей
азербайджанскую агрессию
Комиссия Ай-Дата США работает в Конгрессе над принятием резолюции, осуждающей азербайджанскую агрессию и лишающей Азербайджан американской помощи. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает офис общественных связей АРФД.
«Комиссия Ай-Дата США вместе с армянской общиной работает над принятием резолюции, осуждающей недавнюю агрессии Азербайджана против Армении. Комиссия приветствует осуждающие заявления более двадцати членов Палаты представителей США и восьми членов Сената, призыв Комитета Конгресса по делам Армении привлечь Алиева к ответственности, а также представление законодательной инициативы о лишении Азербайджана американской военной помощи председателем Комитета по разведке Палаты представителей Адамом Шиффом, говорится в сообщении.
В распространенном 13 сентября заявлении сопредседатели комитета Конгресса США по делам Армении Фрэнк Пэллоне, Гас Билиракис, Джеки Спир, Дэйвид Валадао и Адам Шифф особо подчеркнули: «Решительно осуждаем военные действия азербайджанских сил на юге Армении. Президент Алиев по-прежнему продолжает те же смертоносные нападения на суверенную территорию Армении, ища оправдания своей продолжающейся враждебности после войны в Нагорном Карабахе 2020 года и пытаясь заставить Армению капитулировать и принять необоснованные территориальные претензии. Мировые лидеры не должны сидеть, сложа руки и устанавливать ложное равенство между двумя сторонами. В этом конфликте есть только один агрессор, которого нужно остановить. Мы призываем администрацию Байдена принять немедленные меры, чтобы остановить агрессию Азербайджана и, наконец, привлечь Алиева к ответственности за его дестабилизирующие действия».
Вскоре после заявления сопредседателей группы по армянским вопросам Конгресса Адам Шифф внес в Палату представителей законодательную инициативу с целью прекращения американской помощи Азербайджану и осуждения алиевской агрессии в отношении Армении и Арцаха.
По этому поводу председатель Комиссии Ай-Дата США Арам Амбарян отметил: «Мы благодарны конгрессмену Шиффу и группе Конгресса по вопросам Армении за их инициативу, благодарны всем тем, кто уже согласился поддержать эту резолюцию. Мы работаем над тем, чтобы эта резолюция была принята вовремя и, в качестве наиболее срочного законодательного приоритета, немедленно прекратилась бы военная помощь США Азербайджану».
Сопредседатели армянской группы Конгресса, касаясь представленной резолюции, отметили: «Мы решительно осуждаем смертоносные нападения азербайджанских сил на суверенную территорию Армении. Эта вопиющая эскалация со стороны Азербайджана показывает, насколько наглым становится режим Алиева, когда его неспровоцированная агрессия сопровождается оглушительным молчанием международного сообщества и ложными и непонятными аргументами, побуждающими Азербайджан продолжать и расширять свои атаки. Мы призываем администрацию Байдена и Госдепартамент безоговорочно осудить действия Азербайджана и немедленно прекратить поддержку режима Алиева. Мы твердо поддерживаем народы Армении и Арцаха в защите их права на территориальную целостность, мир и свободу».
В резолюции, представленной в Палате представителей, говорится:
• Мы осуждаем Азербайджан за военное нападение на Армению и Нагорный Карабах, совершенное 13 сентября 2022 года и призываем к немедленному и безоговорочному прекращению огня.
• Мы призываем президента Байдена немедленно прекратить помощь Азербайджану, как того требует поправка 907 к Акту в поддержку свободы, и дать понять администрации Алиева, что дальнейшие нападения на Армению и Нагорный Карабах приведут к санкциям и к другим действиям.
• Подтверждаем решительную поддержку Соединенными Штатами суверенитета и территориальной целостности Армении, а также решительное противодействие военной агрессии Азербайджана и грубым нарушениям международных законов и норм.
• Мы поддерживаем американские и международные программы гуманитарной помощи для удовлетворения насущных потребностей жертв азербайджанской агрессии как в Армении, так и в Нагорном Карабахе.
Комиссия Ай-Дата США в результате мобилизации армянской общины Америки инициировала кампанию по четырем направлениям, требуя от американских властей осудить азербайджанскую агрессию, прекратить любую американскую помощь Азербайджану, законодательно ограничить американскую военную помощь, оказываемую Баку, и восстановить выполнение требований поправки 907.