Ինչ իրավիճակ է Ջերմուկում. մանրամասնում է փոխքաղաքապետը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ջերմուկ քաղաք մուտքն այս պահին խիստ սահմանափակված է: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Ջերմուկի փոխքաղաքապետ Վարդան Սարգսյանը:
Նրա խոսքով` քաղաքում խուճապ չկա, իրավիճակը կայուն է, սակայն կա որոշակի լարվածություն:
«Քաղաքային իշխանությունների կողմից տարհանում չի կազմակերպվել, ցանկացողները ինքնակամ լքել են քաղաքը, ովքեր էլ չեն ցանկացել լքել, ապրում են, պայքարում են: Քաղաքում նաև ապաստարաններ կան»,-ասաց նա:
Փոխքաղաքապետը նշեց նաև, որ այս պահին դպրոցները, մանկապարտեզները փակ են:«Ակտիվ գործում է բուժհաստատությունը»,-նշեց նա:
Անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք ստեղծվել են ինքնապաշտպանական խմբեր, նա նշեց. «Քանի որ մենք սահմանամերձ ենք, ինքնապաշտպանական նախաձեռնությունները միշտ էլ եղել են»:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը հրետակոծությամբ թիրախավորում են Ջերմուկի և Վերին Շորժայի ուղղությամբ տեղակայված դիրքերը, ինչպես նաև սահմանամերձ բնակավայրերը:

Access to town of Jermuk highly restricted as safety precaution
YEREVAN, SEPTEMBER 14, ARMENPRESS. Access to the town of Jermuk is now highly restricted for safety precautions, Vice Mayor Vardan Sargsyan told ARMENPRESS.
There is no panic among the residents, the situation is stable but there is some tension.
“City authorities did not organize evacuation, those who wanted to leave have left on their own, and those who wanted to stay, stayed and are here, living, struggling. We have bomb shelters in the town,” he said.
Schools and kindergartens are closed. “The medical facility is actively working”.
Asked whether or not volunteer self-defense detachments have been formed, the Vice Mayor said: “We’ve always had self-defense initiatives because we are a border town.”
Azerbaijan’s latest bombardments are targeting both military and civilian infrastructure in the direction of Jermuk and Verin Shorzha. Border towns are being bombed.