Թույլ չպետք է տանք, որ անմիաբանությունը մեզ առաջնորդի նոր պարտությունների, պարտադրված խաղաղությունը՝ նոր զիջումների. Գարեգին Երկրորդ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ն․Ս․Օ․Տ․Տ․ Գարեգին Երկրորդ ամենայն հայոց կաթողիկոսը սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիվ գործողությունների առնչությամբ ուղերձով է հանդես եկել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
«Սիրելի ժողովուրդ հայոց,
Վերստին խռովված են մեր հոգիները։ Ցավով և անհանգստությամբ ենք հետևում Հայաստանի սահմանի երկայնքով Ադրբեջանի կողմից գիշերը սանձազերծված սադրիչ մարտական գործողություններին, որոնց հետևանքով գնդակոծվել են խաղաղ բնակավայրեր, կան զոհեր և վիրավորներ։ Դատապարտելի են խաղաղության օրակարգով բանակցային գործընթացների ժամանակահատվածում ձեռնարկված այս դավադիր քայլերը։ Ակնհայտ է՝ թշնամին չի փոխվել, չեն փոխվել նաև նրա նկրտումներն ու մտադրությունները։ 2020 թվականի պատերազմը, վայրագ գործողությունները Արցախի մեր ժողովրդի և ոտնձգությունները Հայաստանի սահմանների նկատմամբ, որ համարժեք միջազգային գնահատականի այդպես էլ չարժանացան, համարձակություն ներշնչեցին թշնամուն շարունակական ռազմական գործողություններով փորձելու հասնել ցանկալի զիջումների։ Իրական, արժանապատիվ խաղաղությունը չի կարող հաստատվել սպառնալիքներով ու պարտադրանքներով, չի կարող բարեբեր լինել և հարատևություն ունենալ։
Սիրելի զավակներ մեր ի Հայաստան, Արցախ և ի սփյուռս, վստահ ենք, մեր ժողովրդի ոգին ամուր է, հայրենիքի սահմանները պահող զինվորներն՝ անվեհեր։ Թիկունքում հայրենի սրբազան հողն է, մեր ընտանիքները, հայրենի դրոշը ծածանող մեր նահատակ հերոսների շիրիմները և առ Աստված ձայնող տաճարները։ Առկա իրադրության մեջ թույլ չպետք է տանք, որ անմիաբանությունն ու ներհասարակական բևեռացումները մեզ առաջնորդեն նոր պարտությունների, պարտադրված խաղաղությունը՝ նոր զիջումների։ Մեր միասնականությամբ և հայրենիքի հանդեպ հավատարմությամբ պետք է դիմակայենք նաև այս փորձությանը։ Արդ, մեր կարողություններն ու հնարավորությունները, ազգային ողջ ներուժը համախմբենք և սատար լինենք Հայոց Բանակին և հայրենիքի կարիքներին։ Չերկմտենք և գործենք առ հայրենին սիրով և պատասխանատվությամբ։ Ամենայն հանձնառությամբ յուրաքանչյուրս մեր պատասխանատվության ոլորտում անենք կարելին՝ հանուն անկախ պետականության անսասանության, հանուն մեր ազգի հարատևության։
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից կոչ ենք ուղղում միջազգային հանրությանը և հատկապես մեր բարեկամ երկրներին՝ ազդու քայլեր ձեռնարկել կասեցնելու Ադրբեջանի հերթական ագրեսիան և նկրտումները Հայոց աշխարհի նկատմամբ։
Եղբայրական մեր դիմումն է Քույր Եկեղեցիների հովվապետերին աղոթելու առաջին քրիստոնյա պետության, նրա հավատավոր ժողովրդի ապահովության համար և կարելի նպաստ բերելու տարածաշրջանում իրական խաղաղության հաստատմանը։
Մեր հայցն է առ Միածին Որդին՝ մեր Տերը Հիսուս Քրիստոս՝ վերստին այցի գալու իր փոքր հոտին, որին դարեր առաջ ընտրեց ի վկայություն իր հավատի։ Աղոթում ենք զոհված մեր զավակների հոգիների խաղաղության, նրանց հարազատների ու ընտանիքների մխիթարության համար։ Շուտափույթ ապաքինում ենք մաղթում բոլոր վիրավորներին։ Թող Տերը ամուր ու տոկուն պահի և Իր Ամենախնամ Սուրբ Աջով պահպանի հայոց զինվորին։

Мы не должны позволить разобщенности привести нас к новым поражениям, а навязываемый мир - к новым уступкам: Гарегин II
13 сентября Католикос Всех Армян Гарегин II распространил послание в связи с развязанными Азербайджаном агрессивными действиями против Республики Армения. Как передает «Арменпресс», в послании Католикоса, в частности, говорится:
«Дорогой армянский народ.
Наши души снова встревожены. Мы с болью и тревогой следим за провокационными военными действиями, развязанными Азербайджаном в ночное время вдоль границы с Арменией, в результате которых были обстреляны мирные населенные пункты, есть жертвы и раненые. Эти предательские шаги, предпринятые в процессе переговоров по мирной повестке дня, достойны осуждения. Очевидно, что враг не изменился, как не изменились его стремления и намерения. Война 2020 года, жестокие действия, совершенные против нашего народа в Арцахе, и посягательства на границы Армении, не получившие адекватной международной оценки, вдохновили противника на попытку добиться желаемых уступок непрерывными боевыми действиями. Настоящий, достойный мир не может быть установлен угрозами и принуждением, он не может быть благотворным и прочным.
Дорогие дети нашей Армении, Арцаха и Диаспоры, мы уверены, что дух нашего народа силен, воины, охраняющие рубежи Родины, храбры. Позади Священная родная земля, наши семьи, могилы наших героев-мучеников с развевающимися над ними нашими флагами, и храмы, взывающие к Богу. В сложившейся ситуации мы не должны допустить, чтобы разобщенность и социальная поляризация привели нас к новым поражениям, а навязываемый мир к новым уступкам. Мы должны пройти это испытание, будучи едины и верны Родине. Так давайте консолидируем наши возможности, весь национальный потенциал и поддержим Армянскую Армию и нужды Родины. Не будем сомневаться, и будем действовать с любовью и ответственностью. Пусть каждый из нас с полной самоотдачей сделает все, что в его силах, в сфере своей ответственности, во имя незыблемости независимой государственности, во имя незыблемости нашего народа.
Из Первопрестольного Святого Эчмиадзина мы обращаемся к международному сообществу, и особенно к нашим дружественным странам, с призывом предпринять действенные шаги для прекращения неоднократных агрессий и амбиций Азербайджана в отношении Армянского мира.
Наш братский призыв к пастырям Церквей-Сестер молиться о безопасности первого христианского государства, его верующего народа, чтобы способствовать установлению реального мира в регионе.
Мы обращаемся к Единородному Сыну, Господу нашему Иисусу Христу, обратиться к своей пастве, которую он избрал много веков назад в качестве свидетельства своей веры. Мы молимся за упокой душ наших павших детей, за утешение их родных и близких. Желаем скорейшего выздоровления всем пострадавшим. Да сохранит и защитит Всевышний Армянского воина.