ՀՀ նախագահ Խաչատուրյանն արդյունավետ է համարում Համաշխարհային բանկի հետ համագործակցությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը սեպտեմբերի 12-ին ընդունել է Համաշխարհային բանկի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի հարցերով փոխնախագահ Աննա Բյերդենին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմից, նախագահ Խաչատուրյանն ասել է, որ Համաշխարհային բանկն ավանդաբար կարևոր դեր է ունեցել Հայաստանի տնտեսության կայուն զարգացման գործում՝ աջակցելով պետական և մասնավոր հատվածներին:
Նշելով, որ այս տարի լրանում է Հայաստանի Հանրապետության և Համաշխարհային բանկի միջև համագործակցության 30-ամյակը նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ասել է, որ մասնակից է եղել այդ համագործակցության մեկնարկին:«Ականատես եմ եղել, թե որքան կարևոր էր 1990-ականների սկզբին Համաշխարհային բանկի հետ համագործակցությունը: Դա այնքանով էր կարևոր, որ մենք հասկացանք, թե որոնք են մեր առաջնահերթությունները և կարևոր քայլերը: Մենք շատ կառուցողական ծրագրեր ենք արել և ունեցել շատ արդյունավետ համագործակցություն»,-ասել է նախագահը։
Նշվում է, որ հանդիպմանն առանձնահատուկ կարևորվել է տարբեր ոլորտներում, այդ թվում բարձր տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսական, թվայնացման բնագավառներում Համաշխարհային բանկի կողմից տրամադրվող աջակցությունը: Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ պետք է օգտագործել բոլոր հնարավորությունները և մեկտեղել ջանքերը՝ համագործակցությունն ավելի ընդլայնելու և խորացնելու նպատակով:

YEREVAN, SEPTEMBER 12, ARMENPRESS. President of Armenia Vahagn Khachaturyan received today the delegation led by World Bank's Vice President for Europe and Central Asia Anna Bjerde, the Presidential Office said.
During the meeting President Khachaturyan said that traditionally World Bank has played an important role in the development of Armenia’s economy by assisting both the public and private sectors.
This year marks the 30th anniversary of the cooperation between Armenia and the World Bank. In this context the President said that he has taken part in the launch of this cooperation. “I witnessed how important the cooperation with the World Bank was in the beginning of 1990s. It was important in a sense that we understood what our priorities and important steps are. We have implemented many constructive projects and had a very effective cooperation”, the President said.
The support provided by the World Bank to different areas, including high technologies, agriculture and digitization was highlighted during the talk.
The sides agreed that all opportunities must be used and all efforts must be made to further expand and deepen the cooperation.