Տնտեսության գերտաքացման ռիսկ. որն է տնտեսական ակտիվության աճի «ֆենոմենը»
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում 7 ամիսների կտրվածքով արձանագրվել է տնտեսական ակտիվության էական աճ: Տնտեսությունը, սակայն, զարգանում է իր ներուժից ավելի մեծ չափով, սա տանում է տնտեսության գերտաքացման ռիսկի:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց  «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի փորձագետ Մերի Հովսեփյանը:
«Փաստացի 7 ամսվա վիճակագրական տվյալների ուսումնասիրությունից պարզ է դառնում, որ վերջին ամիսներին մենք անընդհատ բախվում ենք տնտեսության գերտաքացման ռիսկերին: 7 ամսվա կտրվածքով տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը եղել է 13.1 տոկոս, իսկ միայն հուլիսին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի հավելաճը կազմել է 19.4 տոկոս»,-ասաց Հովսեփյանը:
Հունվար-հուլիսի կտրվածքով ծառայություններն աճել են 27.5 տոկոսով, շինարարության աճը կազմել է 13.6 տոկոս, առևտրի շրջանառությունն աճել է 12.5 տոկոսով, իսկ արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը՝ 7 տոկոսով: Իսկ թե այդ աճերը կիսամյակային տվյալներով որքանո՞վ են նպաստել ՀՆԱ-ի աճին՝ փորձագետն ասաց, որ առևտրի և ծառայությունների ոլորտի նպաստումը եղել է 11.45 տոկոսային կետ:
«Այսինքն ՝ աճի հիմնական լոկոմոտիվը եղել է առևտրի և ծառայությունների ոլորտը, այնուհետև շինարարությունը՝ 1.41 տոկոսային կետով, հետո արդյունաբերությունը՝ 0.58 տոկոսային կետով: Միայն գյուղատնտեսությունն է, որ բացասական նպաստում է ունեցել, -0.15 տոկոսային կետ է եղել»,-ասաց Հովսեփյանը:
Փորձագետը առևտրի և ծառայությունների ոլորտի էական ակտիվությունը առաջին հերթին կապում է արտաքին գործոնների հետ: Արձանագրվել է նաև տրանսֆերտների էական ներհոսք՝ չնայած որոշակի սկզբնական կանխատեսումների համաձայն դրանք պետք է նվազեին: Նա ընդգծեց՝ տնտեսության վրա նկատվում է նաև զբոսաշրջության, միջազգային այցելուների ավելացման ազդեցությունը: Արդյունքում թե ակտիվացել է ծառայությունների շուկան, թե արժևորվել է ազգային արժույթը, թե ակտիվություն է նկատվում անշարժ գույքի շուկայում, բարձրացել են գները: Ըստ Հովսեփյանի՝ ռիսկերը կայանում են նրանում, որ չնայած դրանք կարճաժամկետում ունեն դրական ազդեցություն և նպաստում են տնտեսական ակտիվությանն ու աճին, այնուամենայնիվ, արտաքին գործոններով պայմանավորված՝ դրանք կարող են նաև ռիսկեր ստեղծել տնտեսության համար, և արտաքին գործոնների հնարավոր հանգուցալուծումից հետո այդ հոսքերն ուղղակի կարող են էականորեն կրճատվել:
«Միջազգային հոսքերը կարճաժամկետում շատ դրական ազդեցություն են ունենում, և դա միանգամից նկատում ենք տնտեսական ակտիվության ցուցանիշներով: Սակայն այն պահից, երբ, օրինակ, իրավիճակը կայունանա, կոնֆլիկտը հիպոթետիկ հարթվի, հնարավոր է, որ դադարի թե տրանսֆերտների, թե միջազգային այցելուների հոսքը, ինչը բնականաբար իր բացասական ազդեցությունը ցույց կտա: Այս աճի «ֆենոմենը» կարճաժամկետ ֆենոմեն է, այսինքն՝ երկարաժամկետում քաղաքականություն պետք է մշակվի, որպեսզի փորձենք Հայաստանում օտարերկրյա կապիտալի համար հնարավորինս շատ գրավիչ պայմաններ ստեղծել, որպեսզի այդ եկած կապիտալը երկրից դուրս չգա, տնտեսության իրական հատվածում դառնա ներդրում:
7 ամսվա կտրվածքով արտաքին առևտրաշրջանառությունն աճել է 47.7 տոկոսով: Հուլիսին Հայաստանում արտահանման աճի տեմպը գերազանցել է ներմուծման աճի տեմպին, բայց 7 ամսվա կտրվածքով դեռևս ներմուծման աճը գերազանցում է արտահանմանը: Սակայն փորձագետի կարծիքով՝ կա արտահանման դիվերսիֆիկացման խնդիր՝ թե արտահանվող ապրանքախմբերի, թե արտահանման ուղղությունների մասով:
Իսկ թե արդյոք 7 ամսում գրանցած ցուցանիշները թույլ կտա՞ն տարեվերջին հասնել բյուջեով նախանշված 7 տոկոս տնտեսական աճի կանխատեսմանը՝ Հովսեփյանն ասաց. «Եթե տեմպերը շարունակվեն և տարածվեն նաև հաջորդ ամիսների վրա, ապա ոչ միայն կհասնենք բյուջեով նախանշված 7 տոկոս ցուցանիշին, այլ նաև հնարավոր է, որ երկնիշ ցուցանիշ ապահովենք: Սակայն կանխատեսումներն այնքան էլ ճշգրիտ չեն կարող լինել, քանի որ իրավիճակը միջազգային ասպարեզում օրեցօր կարող է փոփոխվել, և շատ բան կախված է նաև այդ զարգացումներից: Սակայն առաջին 7 ամիսների տվյալներով ունենք տնտեսական ակտիվության էական աճ, նույնիսկ մեր պոտենցիալից ավելի աճ ենք նկատում, ինչը տանում է արդեն գերտաքացման ռիսկերի: Այսինքն՝ տնտեսությունը զարգանում է իր ներուժից կրկնակի կամ նույնիսկ ավելի աճով, և նույն միջազգային հոսքերի կտրուկ նվազման և տրանսֆերտների հոսքերի դադարեցման արդյունքում մենք կարող ենք բախվել այն իրավիճակին, որ տնտեսական ցուցանիշները կրկնակի  նվազեն»,-ասաց փորձագետը:
Անդրադառնալով նրան, որ վերջին օրերին եվրոյի փոխարժեքը դրամի նկատմամբ ավելի ցածր է եղել, քան դոլարինը՝ փորձագետը հիշեց, որ վերջին անգամ եվրոյի նման անկում 2008-2009 թվականներին էր արձանագրվել: Դրանք պայմանավորված են արտաքին գործոններով, բայց կարող են անմիջական ազդեցություն ունենալ նաև Հայաստանի տնտեսության վրա: Մասնավորապես, խոցելի են դառնում այն արտահանող խմբերը, որոնց եկամուտները եվրոյով են, նրանց գնողունակությունը բնականաբար նվազելու է:
«Միտում ենք նկատում, որ արտահանողները ոչ միայն շուկայում վերադասավորումներ են իրականացնում, այլ նաև այն գործարքները, պայմանագրերը, որ կնքվում էին արտարժույթով, փորձում են դիվերսիֆիկացնել մի քանի արտարժույթի կամ ազգային արժույթի»,-ասաց փորձագետը՝ նշելով, որ արտահանողները արտարժույթի փոփոխությունների ռիսկերը հնարավորինս մեղմելու համար այլ գործիքներ են փորձում գտնել:

Риск перегрева экономики: в чем феномен роста экономической активности
За последние 7 месяцев в Армении зафиксирован значительный рост экономической активности. Однако экономика растет сверх своего потенциала, что ведет к риску перегрева экономики.
Такую точку зрения в беседе с «Арменпресс» высказала эксперт Исследовательского центра «Амберд» Мэри Овсепян.
«Изучая статистические данные последних 7 месяцев, мы видим, что постоянно сталкиваемся с рисками перегрева экономики. Индекс экономической активности за 7 месяцев составил 13,1 %,  только за июль рост индекса экономической активности составил 19,4 %», - отметила Мэри Овсепян.
С января по июль рост услуг составил 27,5 %, строительства - 13,6 %, товарооборота - 12,5 %, объема промышленной продукции - 7 %. Относительно того, насколько этот рост способствовал росту ВВП по полугодовым данным, эксперт сказала, что вклад сектора торговли и услуг составил 11,45 процентных пункта.
«То есть основным локомотивом роста была сфера торговли и услуг, затем строительство с 11,41 процентными пунктами, затем промышленность с 0,58. Отрицательный вклад был только у сельского хозяйства, он составил - 0,15 процентных пункта», - сказала Овсепян.
Она значительную активность сферы торговли и услуг связывает в первую очередь с внешними факторами. Был значительный приток денежных переводов, хотя некоторые первоначальные прогнозы предполагали их снижение. Она подчеркнула, что на экономику повлиял и рост туризма и иностранных посетителей. В результате рынок услуг оживился, национальная валюта подорожала, появилась активность на рынке недвижимости, цены выросли. По словам Мэри Овсепян, риски заключаются в том, что хотя они и оказывают положительный эффект в краткосрочной перспективе и способствуют экономической активности и росту, однако из-за внешних факторов могут создавать для экономики и риски, а после возможного прекращения внешних факторов эти потоки могут значительно сократиться.
«Международные потоки дают очень положительный эффект в краткосрочной перспективе, и мы сразу это замечаем по показателям экономической активности. Однако с того момента, как, ситуация стабилизируется, конфликт гипотетически разрешится, не исключено, что поток денежных переводов и иностранных посетителей прекратится, что, естественно, будет иметь свое негативное влияние. Феномен этого роста - явление краткосрочное, то есть должна быть выработана долгосрочная политика, чтобы постараться создать как можно больше привлекательных условий для иностранного капитала в Армении, чтобы этот капитал не покидал страну, а стал бы инвестицией в реальный сектор экономики.
Внешнеторговый оборот за 7 месяцев увеличился на 47,7 %. В июле темпы роста экспорта в Армении превысили темпы роста импорта, но за 7 месяцев рост импорта по-прежнему превышает экспорт. Однако, по словам эксперта, существует проблема диверсификации экспорта как по экспортируемым товарным группам, так и по направлениям экспорта.
Что касается того, позволят ли показатели, зафиксированные за 7 месяцев, достичь установленного бюджетом на конец года 7-процентного прогноза экономического роста, Мэри Овсепян отметила: «Если темп сохранится и продлится до следующих месяцев, мы не только выйдем на 7-процентную ставку, указанную в бюджете, но, возможно обеспечим двузначный показатель. Но прогнозы не могут быть очень точными, потому что ситуация на международной арене меняется изо дня в день, и от этих событий зависит очень многое. Однако по данным первых 7 месяцев мы имеем значительный рост экономической активности, даже превышающий наш потенциал, что может привести к рискам перегрева. Иными словами, экономика развивается вдвое и даже больше своего потенциала, и в результате резкого сокращения тех же международных потоков и прекращения трансфертных потоков мы можем столкнуться с ситуацией, когда экономические показатели снизятся вдвое», - сказала эксперт.
Касаясь того, что в последние дни курс евро по отношению к драму был ниже, чем по отношению к доллару, эксперт напомнила, что в последний раз такое падение евро было зафиксировано в 2008-2009 годах. Это обусловлено внешними факторами, и может иметь непосредственное влияние и на экономику Армении. В частности, уязвимыми станут те экспортирующие группы, чьи доходы выражены в евро, их покупательная способность, естественно, снизится.
«Мы наблюдаем тенденцию, что экспортеры не только осуществляют перестановки на рынке, но и те сделки, договоры, которые заключались в иностранной валюте, пытаются диверсифицировать на несколько валют или на национальную валюту», - сказала эксперт, отметив, что экспортеры пытаются находить другие инструменты, чтобы максимально снизить риски перемен валют.