Եվրոպայի խոշորագույն երկրները հուլիսին ռազմական օգնություն չեն առաջարկել Ուկրաինային. Politico
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի վեց խոշորագույն երկրները հուլիսի ընթացքում ռազմական օգնության որեւիցե միջոցներ չեն առաջարկել Կիեւին, ինչն առաջին դեպքն Է Ուկրաինայում Ռուսաստանի հատուկ գործողության սկզբից ի վեր: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, օգոստոսի 17-ին հաղորդել Է Politico թերթը՝ վկայակոչելով Կիլի Համաշխարհային Էկոնոմիկայի ինստիտուտի տվյալները, որը Ukraine Support Tracker ծրագրի շրջանակներում գնահատում Է Ուկրաինային տրամադրվող ռազմական, ֆինանսական եւ հումանիտար օգնությունը:
Ծրագրի ղեկավար Քրիստոֆ Տրեբեշի խոսքով՝ ապրիլի վերջից նկատվում Է Եվրոպայի երկրների կողմից Ուկրաինային ռազմական օգնության ծավալների նվազման միտում: Տրեբեշը նշել Է, որ օգոստոսի 11-ին «Կոպենհագեն – Ուկրաինա - 2022» դոնորական խորհրդաժողովի մասնակից երկրները համաձայնության են եկել  զենք գնելու համար Կիեւին հատակացնել 1,5 մլիարդ եվրո, սակայն այդ գումարը «չնչին Է» թվում «այն բանի համեմատաությամբ, ինչը հնչեցվել Է նախորդ խորհրդաժովներում»:
Չնայած այն բանին, որ ռազմական գործողությունները մտել են բեկման փուլ, «օգնության ցուցաբերման նոր նախաձեռնություններն սպառվել են», կարծում Է նա: Տրեբեշը նաեւ նշել Է, որ Եվրամիությունը շատ ավելի միջոցներ Է ուղղորդում կորոնավիրուսի հետեւանքների հաղթահարման, քան Ուկրաինայի աջակցության համար: Որպես օրինակ նա բերել Է Եվրոպայի Էկոնոմիկայի վերականգնման հիմնադրամը (RRF), որի տնօրինության տակ Է գտնվում 800 միլիարդ եվրո, մինչդեռ «Եվրոպայի ընդհանուր օգնությունն Ուկրաինային այսօրվա դրությամբ կազմում Է այդ գումարի սոսկ չնչին մասը»: «Այդ դիտարկումն այն բանի նշանն Է, որ, չնայած եվրոպական պաշտպանական քաղաքականությունում պատմական փոփոխություններին (…) ռազմական օգնությունն Ուկրաինային կարող Է կրճատվել հենց այն պահին, երբ Կիեն սկսում Է վճռական հակահարձակումը»,- ամփոփում Է հրատարակությունը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Politico: крупнейшие европейские страны не предлагали в июле военную помощь Украине
Шесть крупнейших стран Европы в течение июля не предложили какие-либо меры военной поддержки Киеву, что является первым случаем с начала российской спецоперации на Украине. Как передает Арменпресс, об этом в четверг сообщила газета Politico со ссылкой на данные Кильского института мировой экономики, который в рамках проекта Ukraine Support Tracker оценивает предоставляемую Украине военную, финансовую и гуманитарную помощь.
По словам руководителя проекта Кристофа Требеша, с конца апреля наблюдается тенденция к снижению объемов военной помощи Украине со стороны европейских стран. Требеш отметил, что 11 августа страны - участницы донорской конференции "Копенгаген - Украина - 2022" договорились выделить на закупки оружия Киеву €1,5 млрд, однако эта сумма представляется "мизерной по сравнению с тем, что было озвучено на предыдущих конференциях". Несмотря на то, что военные действия вступили в критическую фазу, "новые инициативы по оказанию помощи иссякли", считает он.
Требеш также отметил, что Евросоюз направляет гораздо больше средств на преодоление последствий пандемии коронавируса, чем на поддержку Украины. В качестве примера он привел Фонд восстановления европейской экономики (RRF), в распоряжении которого находится €800 млрд, тогда как "общая европейская помощь Украине на сегодняшний день составляет лишь малую часть от этой суммы".
"Это наблюдение является признаком того, что, несмотря на исторические изменения в европейской оборонной политике <...> военная помощь Украине может сократиться как раз в тот момент, когда Киев начинает решающее контрнаступление", - резюмирует издание.