Նախնական գնահատականներով նախքան պայթյունը «Սուրմալու»-ի տարածքում 4 տոննա պայթուցիկ նյութեր են եղել. ԱԻ նախարար
Նախնական գնահատականներով նախքան պայթյունը «Սուրմալու»-ի տարածքում 4
տոննա պայթուցիկ նյութեր են եղել. ԱԻ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փրկարարները շարունակում են քաղաքացիների որոնողափրկարարական աշխատանքները «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնի այն կառույցի այն հատվածում, որը չի փլուզվել: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց Արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Փամբուխչյանը:
«Ներկա պահին հարկ եղած դեպքում տեղ-տեղ մասամբ կատարվում են հովացման աշխատանքներ։ Ինտենսիվ կերպով կուտակված փլատակներն են տեղափոխվում և զուգահեռ իրականացվում են որոնողափրկարարական աշխատանքներ»,– ասաց նախարարը:
Արմեն Փամբուխչյանի խոսքով՝ որոնողափրկարարական աշխատանքների ավարտից հետո արդեն կքննարկվի շենքի մնացած հատվածի ապամոնտաժման հարցը։
Հարցին, թե արդյոք նկուղային, պահեստային հատվածներում դեռ կարող են լինել պայթուցիկ նյութեր, նախարարն ասաց, որ տարածքի 50-60 տոկոսն արդեն մաքրվել է և եթե լինեին այդպիսի նյութեր, ապա դրանք արդեն գտած կլինեին։

По предварительным оценкам, до взрыва в ТЦ «Сурмалу» находилось 4 тонны взрывоопасных веществ
Спасатели продолжают поисково-спасательные работы на территории не обрушившейся части здания ТЦ «Сурмалу». Как сообщает Арменпресс, об этом в беседе с журналистами сказал министр по чрезвычайным ситуациям Армен Памбухчян.
«В настоящее время при необходимости местами проводятся работы по частичному охлаждению. Интенсивно скопившийся завал вывозится, параллельно ведутся поисково-спасательные работы», - сказал министр.
По словам Армена Памбухчяна, после окончания поисково-спасательных работ будет обсуждаться вопрос демонтажа оставшейся части здания.
На вопрос, могут ли еще быть взрывоопасные материалы в подвале или складских помещениях, министр сказал, что 50-60 процентов территории уже очищено и если бы такие материалы были, то они были бы уже обнаружены.
«По предварительным оценкам, до взрыва там находилось 4 тонны взрывоопасных веществ», — добавил министр.