Նախնական գնահատականներով նախքան պայթյունը «Սուրմալու»-ի տարածքում 4 տոննա պայթուցիկ նյութեր են եղել. ԱԻ նախարար
Նախնական գնահատականներով նախքան պայթյունը «Սուրմալու»-ի տարածքում 4
տոննա պայթուցիկ նյութեր են եղել. ԱԻ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փրկարարները շարունակում են քաղաքացիների որոնողափրկարարական աշխատանքները «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնի այն կառույցի այն հատվածում, որը չի փլուզվել: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց Արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Փամբուխչյանը:
«Ներկա պահին հարկ եղած դեպքում տեղ-տեղ մասամբ կատարվում են հովացման աշխատանքներ։ Ինտենսիվ կերպով կուտակված փլատակներն են տեղափոխվում և զուգահեռ իրականացվում են որոնողափրկարարական աշխատանքներ»,– ասաց նախարարը:
Արմեն Փամբուխչյանի խոսքով՝ որոնողափրկարարական աշխատանքների ավարտից հետո արդեն կքննարկվի շենքի մնացած հատվածի ապամոնտաժման հարցը։
Հարցին, թե արդյոք նկուղային, պահեստային հատվածներում դեռ կարող են լինել պայթուցիկ նյութեր, նախարարն ասաց, որ տարածքի 50-60 տոկոսն արդեն մաքրվել է և եթե լինեին այդպիսի նյութեր, ապա դրանք արդեն գտած կլինեին։

There were 4 tons of explosive materials in the area of "Surmalu" before the explosion - preliminary data
There were 4 tons of explosive materials in the area of "Surmalu" before the explosion -
preliminary data
YEREVAN, AUGUST 16, ARMENPRESS. The rescuers continue the search and rescue operations of the citizens in the area of the "Surmalu" shopping center that did not collapse, ARMENPRESS reports Minister of Emergency Situations Armen Pambukhchyan told the journalists.
According to Armen Pambukhchyan, after the end of the search and rescue work, the issue of dismantling the remaining part of the building will be discussed.
When asked whether there may still be explosive materials in the basement, storage areas, the minister said that 50-60 percent of the area has already been cleared and if there were such materials, they would have been found by now.