Ադրբեջանի վարած էթնիկ զտումների քաղաքականությունը միջազգային հանցագործություն է. Էդմոն Մարուքյան
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում վերջին շրջանում իրականացրածը էթնիկ զտումներ են: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում գրառում է կատարել Հայաստանի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը:
«Այն ինչ վերջին շրջանում Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղում իրականացնում է, միջազգային իրավունքում կոչվում է էթնիկ զտումներ:  Ադրբեջանի վարած էթնիկ զտումների քաղաքականությունը միջազգային հանցագործություն է: Այն վաղ, թե ուշ պատասխանատվության առջև է կանգնեցնելու Ադրբեջանի ղեկավարությանը:
Միջազգային կառույցների մեր գործընկերները պետք է հստակ տարբերակեն իրավիճակի զոհին և էթնիկ զտում իրականացնողին: Միայն այդ պարագայում է, որ մշուշոտ, երկու կողմերին ուղղված անատամ հայտարարությունները կփոխվեն հստակ թիրախայինով, պատասխանատվության հարցի բարձրացմամբ և էթնիկ զտումների քաղաքականության դադարեցմամբ: Այլ տարբերակ չկա»,- նշել է Էդմոն Մարուքյանը:

Проводимая Азербайджаном политика этнических чисток является международным преступлением: Марукян
То, что Азербайджан совершает в Нагорном Карабахе, — это этническая чистка. Как сообщает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook написал посол Армении по особым поручениям Эдмон Марукян.
«То, что Азербайджан в последнее время совершает в Нагорном Карабахе, в международном праве называется этнической чисткой. Проводимая Азербайджаном политика этнических чисток является международным преступлением. Рано или поздно это приведет руководство Азербайджана к ответственности.
Наши партнеры в международных организациях должны четко различать жертву ситуации и виновника этнической чистки. Только в этом случае расплывчатые, беззубые заявления в адрес обеих сторон сменятся четко адресованными заявлениями, поднятием вопроса об ответственности и прекращением политики этнических чисток. Другого варианта нет», - отметил Эдмон Марукян.