Աշխատանքի տոնավաճառ՝ FemInno միջազգային համաժողովի շրջանակներում. ավելի քան 12 ընկերություններ ներկայացնում են իրենց թափուր հաստիքները
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում անցկացվող FemInno կանանց նորարարական միջազգային երկօրյա համաժողովին ներկայացված է աշխատանքի տոնավաճառ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ավելի քան 12 ընկերություններ ներկայացնում են իրենց մոտ առկա թափուր հաստիքներն՝ ակնկալելով ներգրավել իգական սեռի նոր տաղանդներ։
ZEVIT ընկերության որակի ապահովման մասնագետ Սրբուհի Չալիկյանն ընդգծեց, որ իրենց ընկերության գաղափարախոսությունը միտված է բոլորի իրավունքների հավասարությանը։ Պատմում է՝ իրենց ընկերության հիմնադիր Սոնա Մնացականյանը ոչ մի առիթ բաց չէր թողնում՝ խոսելու այն մասին, որ կանայք և տղամարդիկ ունեն հավասար իրավունքներ։
«Մենք ամեն ինչ անում ենք, որպեսզի ընկերությունում բալանսավորենք տղաներին և աղջիկներին։ Նույնիսկ ուրախանում ենք, որ աղջիկ տաղանդների ենք ներգրավում, բայց դա չի նշանակում, որ խտրականություն ենք անում։ Ուրախ ենք, որ ՏՏ և գիտության ոլորտներում կանանց հետաքրքրվածությունը բավական մեծ է»,- նշեց Չալիկյանը։
Humanize ընկերության մարքեթինգի մենեջեր Լիլիթ Բրոյանը շեշտեց՝ իրենց ընկերության քաղաքականությունն է աշխատանքի ընդունման պրոցեսում բացառել բոլոր տեսակի խտրական մոտեցումները։ Աշխատանքի ընդունելիս հիմնվում են բացառապես անձի հմտությունների վրա։ Ընկերությունում աշխատում են հավասար քանակով իգական և արական սեռի ներկայացուցիչներ։ Բրոյանի խոսքով՝ համաժողովի շրջանակներում աղջիկների և կանանց հետաքրքրվածությունն իրենց ընկերության, և ընդհանրապես՝ ոլորտի հանդեպ, ընդգծվում է։
PMI գիտահետազոտական կենտրոնի մարդկային ռեսուրսների ներգրավման բաժնից Սոնա Գրիգորյանը նկատեց, որ ունեն ազատ հաստիքներ, որոնց համար նախապատվությունը տալիս են կանանց։
«Ոլորտը տղամարդակենտրոն է, բալանսը պահելու համար աշխատանքի ընդունելիս նախապատվությունը տալիս ենք կանանց։ Վերջին տարիներին աշխատանքային շուկայում առկա խտրական մոտեցումը նվազել է, սակայն որոշ ոլորտներում այն շարունակում է մնալ ընդգծված»,-ասաց նա:
Team Telecom Armenia ընկերության աշխատակազմի համալրման և պահպանման թիմից Անուշ Զորանյանի խոսքով՝ լինելով տեխնիկական ուղղվածության ընկերություն՝ իրենց մոտ գերակշռում են տղամարդ աշխատակիցները՝ 60/40 հարաբերակցությամբ։ Սակայն, մեկտեղ վստահեցրեց՝ տաղանդներ ներգրավելիս խտրական վերաբերմունքը բացառված է։ Մարդկանց հավասարությունը ընկերության կորպորատիվ մշակույթի մասն է։
«Թափուր հաստիքների հանդեպ հետաքրքրվածությունը կանանց շրջանակում մեծ է։ Ողջունելի է, որ IT նեղ մասնագիտական ոլորտներով հետաքրքրված իգական սեռի ներկայացուցիչներ ունենք»,- ասաց նա։
Հայաստանում հուլիսի 30-31-ն առաջին անգամ անցկացվում է FemInno կանանց նորարարական միջազգային համաժողովը, որի ընթացքում ամփոփվելու են ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ արտասահմանցի կանանց ու աղջիկների ստեղծած ստարտափների մրցույթի արդյունքները։
Համաժողովի գլխավոր նպատակներն են՝ բիզնեսի, գիտության և տեխնոլոգիաների ոլորտում կանանց գնահատելը, ներկայացնելն ու հզորացնելը, կրթության թիրախավորումը՝ որպես հիմնական ուղի, տարբերության և ներառականության խթանումը վաղ տարիքից, խոցելի խմբերի հզորացումը և որակավորումը, աշխատանքի և ցանցային հնարավորությունների ստեղծումը:

Ярмарка труда в рамках международной конференции FemInno: более 12 компаний представляют свои вакансии
Ярмарка труда в рамках международной конференции FemInno: более 12 компаний
представляют свои вакансии
В рамках двухдневной международной инновационной женской конференции FemInno в Армении проходит ярмарка труда. Как сообщает Арменпресс, более 12 компаний представляют свои вакансии, надеясь привлечь талантливых женщин.
Специалист по качеству компании ZEVIT Србуи Чаликян подчеркнула, что идеология их компании направлена на равенство прав для всех. Она говорит, что основательница их компании Сона Мнацаканян не упускает возможности рассказать о том, что женщины и мужчины имеют равные права.
«Мы делаем все возможное, чтобы сбалансировать количество сотрудников мужского и женского пола в компании. Мы рады, что привлекаем талантливых женщин, но это не значит, что мы за дискриминацию. Мы рады, что интерес женщин к сферам IT и науки довольно высок», - сказала Чаликян.
Менеджер по маркетингу компании Humanize Лилит Броян подчеркнула, что политикой их компании является исключение всякого рода дискриминационных подходов при приеме на работу. При приеме на работу они полагаются исключительно на навыки человека. В компании работает равное количество представителей женского и мужского пола. По словам Броян, в рамках конференции подчеркивается интерес девушек и женщин к их компании и отрасли в целом.
HR-специалист исследовательского центра PMI Сона Григорян заметила, что у них есть вакансии, на которые отдают предпочтение женщинам.
«Сфера ориентирована на мужчин, и для того чтобы сохранить баланс, мы отдаем предпочтение женщинам при приеме на работу. В последние годы дискриминационный подход на рынке труда уменьшился, но в некоторых сферах остается ярко выраженным», - сказала она.
По словам представительницы компании Team Telecom Armenia Ануш Зогранян, будучи технически ориентированной компанией, в ней преобладают мужчины в соотношении примерно 70/30. Однако при этом она заверила, что дискриминация при привлечении талантов исключена. Равенство людей является частью корпоративной культуры компании.
«Женщины проявляют большой интерес к вакансиям. Приветствуется, что у нас есть представительницы женского пола, заинтересованные в узких профессиональных областях ИТ», — сказал он.
30-31 июля в Армении впервые проходит международная инновационная женская конференция FemInno, в ходе которой будут подведены итоги конкурса стартапов, созданных как армянскими, так и зарубежными женщинами и девушками.