ՀՀ վարչապետն ընդունել է «Ոսկե ծիրան» 19-րդ միջազգային կինոփառատոնի մասնակիցներին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է «Ոսկե ծիրան» 19-րդ միջազգային կինոփառատոնի մասնակիցներին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ կառավարությունից, «Ոսկե ծիրան»-ի հիմնադիր Հարություն Խաչատրյանի գլխավորությաբ կինոաշխարհի պատվիրակության կազմում էին օսկարակիր ռեժիսոր, սցենարիստ Թերի Ջորջը, փառատոնի պատվավոր հյուր, օսկարակիր ռեժիսոր և սցենարիստ Կոստա-Գավրասը, դերասան, ռեժիսոր, սցենարիստ Մայքլ Գյուրջյանը և գրող, հումանիստ, ակտիվիստ Միրզա Դինային: Հանդիպմանը մասնակցել են Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը և «Ոսկե ծիրան»-ի գեղարվեստական ղեկավար ու գործադիր տնօրեն Կարեն Ավետիսյանը:
Վարչապետը ողջունել է կինոաշխարհի հեղինակավոր ներկայացուցիչների մասնակցությունը մեր երկրում անցկացվող մշակութային նշանակալի իրադարձությանը, որը նպաստում է կինոարդյունաբերության զարգացմանը, մասնագիտական շփումների ակտիվացմանն ու փորձի փոխանակմանը: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ կինոարտադրության զարգացումը կարևոր է ոչ միայն մշակույթի, այլև կրթության, գիտության, տեխնոլոգիաների համար, և Հայաստանը շահագրգռված է ոչ միայն տեղական, այլև միջազգային մակարդակով հաղորդակից լինել այդ գործընթացին:
Հարություն Խաչատրյանը բարձր է գնահատել ՀՀ կառավարության օժանդակությունը կինոփառատոնի անցկացմանը և մանրամասներ ներկայացրել դրա ընթացքի վերաբերյալ: «Ոսկե ծիրան» 19-րդ միջազգային կինոփառատոնի մասնակիցներն էլ երախտագիտություն են հայտնել միջոցառմանը մասնակցելու հրավերի համար և կիսվել տպավորություններով՝ ընդգծելով, որ վայելում են իրենց ժամանակը Հայաստանում:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել կինեմատոգրաֆիայի զարգացման միտումների ու հեռանկարների վերաբերյալ: Քննարկվել են այս ոլորտում ներդրվող ռեսուրսների արդյունավետ կիրառմանը, կինոշուկայի, որակյալ կինոարդյունաբերության զարգացմանը, երիտասարդ մասնագետների խրախուսմանը վերաբերող հարցեր:
Վարչապետ Փաշինյանը ներկայացրել է Կառավարության նախաձեռնած բարեփոխումները մշակույթի ու կրթության բնագավառներում, որոնց նպատակը որակական փոփոխություններն են, զարգացման միտված արժեհամակարգի և միջավայրի ձևավորումը:
Կառավարության ղեկավարը հաջող ընթացք է մաղթել «Ոսկե ծիրան» 19-րդ միջազգային կինոփառատոնի հետագա աշխատանքներին:

YEREVAN, JULY 13, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan received today the participants of the 19th Golden Apricot Yerevan International Film Festival, the PM’s Office said.
The delegation led by founder of the Festival Harutyun Khachatryan included Oscar winning director Terry George, film director and screenwriter Costa-Gavras, actor, director Michael Goorjian, and activist, Aurora Humanitarian Award 2019 laureate Mirza Dinnayi.
The meeting was also attended by Minister of Education, Science, Culture and Sport of Armenia Vahram Dumanyan and Golden Apricot Artistic Director and CEO Karen Avetisyan.
Prime Minister Pashinyan welcomed the participation of the leading representatives of cinema in this important event in Armenia, which, according to him, contributes to the development of film industry, intensification of professional contacts and exchange of experience. According to the PM, development of film production is important not only for culture, but also for education, science and technologies, adding that Armenia is interested in participating in this process not only at a local but also at an international level.
Harutyun Khachatryan highly appreciated the support of the Armenian government for the film festival and presented details about the course of the event.
The guests expressed gratitude for the invitation to attend the festival and shared their impressions, stating that they enjoy their time in Armenia.
The prospects of developing cinematography in Armenia were discussed at the meeting.
PM Pashinyan presented the government’s reforms in the spheres of culture and education which are aimed at qualitative changes, creating an environment and value system directed to development.
Nikol Pashinyan wished good luck to the future activities of the Golden Apricot International Film Festival.